Şeref Yıldız

Sendikacı, Anı Yazarı, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Eğitim
Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi

Sendikacı, siyasetçi, anı yazarı. 1943 yılında Ergani / Diyarbakır'a bağlı Şêxsîyar (Sökündüzü) köyünde doğdu. Milli Aşiret Koalisyonunun Quri Aşireti’ne mensuptur. Dedesi Şeroyê Elsitî, babası Xelîlê Şero (İbrahim Halil Yıldız)’dır. Doğduğu köyde başladığı ilkokulu Tılhuzur köyünde tamamladı. Ergani Ortaokulunun ardından, 1963 yılında Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesini bitirdi. 1964 yılında İstanbul Hukuk Fakültesini kazandıysa da öğrenimini yarıda bıraktı. TİP bünyesinde ve üyesi olduğu Fikir Kulüpleri Federasyonunun faaliyetleri ve eylemlerine katıldı. Siyasi eylemleri nedeniyle tutuklanarak bir süre Sultanahmet Cezaevinde hapis yattı. Sonraki yıllarda  DDKO’nun düzenlediği mitinglere katıldı. 1970 yılında bir grup arkadaşı ile Partizan Dergisi’ni çıkardı. 12 Mart döneminde TKP davasından yargılanıp tutuklandı, 1974 affıyla serbest bırakıldı.

1975 yılında Teknik İş Sendikasının İstanbul Şubesinde sendikacılık çalışmalarına başlayıp, 1976'da başkanı seçildi. Kısa bir süre sonra TKP’nin “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Örgütlenme” kararı sonrası Diyarbakır’a yerleşerek;. Ergani, Diyarbakır ve tüm Doğu ve Güneydoğu’da TKP’nin örgütlenmesinde aktif görevler üstlendi. Teknik-İş ve Bank-Sen birleşmesi sonu Bank-Sen’in Bölge temsilciliği, TKP’nin Merkez Komitesi çalışmalarından sonra Moskova Parti Okuluna katıldı. 12 Eylül darbesinin ardından 19 Temmuz 1981’de yurt dışına çıkarak, 1982’de İsveç’e iltica etti. Yurt dışındaki MK üyelerinin ülkeye dönüş kararıyla 22 Eylül 1989’da dokuz kişilik grupla Türkiye’ye döndüğünde Yeşilköy Havaalanında gelen grupla birlikte tutuklandı. 1990’da yargılanmaları sonucu serbest kaldı. 2000 yılında tekrar döndüğü İsveç’te yaşamaktadır. Anılarını 2008 yılında 1960’lardan 1990’lara Fırtınada Yürüyüş adlı kitabında toplamıştır.

KAYNAK: Sedat Eroğlu / Gülbaran'ın Erganili Gülleri (2014), İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör