Nilüfer Gürsoy

Filolog, Milletvekili, Anı Yazarı, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi

Filolog, Yazar, Siyasetçi, XIII. Dönem Bursa, XV. ve XVI. Dönem İstanbul Milletvekili. 1921 yılında Bursa'da doğdu. Annesi Reşide Eynegöllüzade Hanım, babası 3. Cumhurbaşkanı olan Celal Bayar'dır. Kardeşleri Refii Bayar ve Turgut Bayar'dır.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ni bitirdi. Doktora yaptı, üniversitede klasik filoloji asistanı olarak görev yaptı. 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra babası tutuklanarak cezaevine konulunca, 1961'de kurulan Adalet Partisi'ne (AP) girdi.

1961 genel seçiminde bu parti listesinden Bursa milletvekili, 1965'te İstanbul milletvekili seçildi. 31 Temmuz 1969'da AP yönetimiyle ters düşerek partisinden ve milletvekilliğinden istifa etti. Daha sonra 5 Ekim 1969 seçimlerinde Demokratik Parti (DP) listesinden yeniden İstanbul milletvekili seçildi. 1973 seçimlerine katılmadı ve aktif siyasal yaşamdan çekildi.

Nilüfer Gürsoy, 8, 9, 10 ve 11. Dönemlerde DP (Demokrat Parti) milletvekili Ahmet İhsan Gürsoy (ö. 15.08.2008) ile evlendi ve 3 kız çocuğu oldu: Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, Prof Dr. Akile Gürsoy, Bilge Gürsoy.

Nilüfer Gürsoy, halen Celal Bayar Vakfı Başkanlığı görevini yürütmektedir.

 

Kitapları:

 

27 Mayıs Darbesi ve Bizler: Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Kızı Anlatıyor” (2014),  Halkın Kalemiyle Celal Bayar.

 

Kütüphanesini bağışladı

 

3. Cumhurbaşkanı Bayar'ın kızı Nilüfer Bayar Gürsoy, babasının kitaplarının da olduğu 20 bin kitaplık koleksiyonunu Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi'ne bağışladı.

Nilüfer Bayar Gürsoy, Kadıköy Çiftehavuzlar'daki konutunda yaptığı açıklamada, kitap koleksiyonuna düşkünlüğünün 7-8 yaşlarında bir akrabasının hediye ettiği kitabın kaybolmasıyla başladığını belirtti.

Gürsoy, merhum babası 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın da iyi bir kitap tutkunu olduğunu ve hayatı boyunca geç saatlere kadar kitap okuduğunu dile getirdi.

Kitaplara olan ilgisinin yıllar içerisinde arttığını ifade eden Gürsoy, "'Kitapların hepsini okudunuz mu?' diye sorarsanız hepsini okuyamadığımı söyleyebilirim. Merak ettiğim konular için okuyacağım dediğim kitapları temin ediyordum. Bunlar seneler içinde birikti" dedi.

Gürsoy, sahip olduğu kitapları Bursa'da bulunan Celal Bayar Vakfı'nın kütüphanesine göndermeyi düşündüğünü ancak orada da yer sıkıntısı olduğu için bu fikrinden vazgeçtiğini ifade etti. 

Özel bir kütüphane açmanın zorlukları nedeniyle bunu gerçekleştiremediğini aktaran Gürsoy, "Kitaplardan daha çok kimsenin faydalanmasını isterken kitaplarım elimde kalmıştı. Gerçekleşmeyecek bir hayal olarak düşünüyordum. Bir gün gazetede bir kütüphanenin kitap bağışı beklediği yönündeki ilanı gördüm. Ardından ise bu hayalim gerçek oldu" diye konuştu.

 Kitaplarını paylaşmaktan mutlu olduğunu dile getiren Gürsoy, "Kütüphanedeki kitapları okuyanlarla manevi bir bağ kuruyorum. Benim göz gezdirdiğim, okuduğum kitapları onlar da okuyor, sevgiyle okuyacaklar. Onlara muhakkak bir yol gösterecektir. Kitap dostlarına bol ve iyi okumalar diliyorum. Çoğu zaman kitaplar sayesinde hayatı tanıyoruz. Kitaplarla hayat arasında bir bağ kuruyoruz" dedi.

Gürsoy, babasının Yassıada'da kaldığı dönemde, Faruk Nafiz Çamlıbel'in Yassıada'da kalanlar için yazdığı şiirlerden oluşan özel bir kitabın kütüphanedeki eserler arasında yer aldığını kaydetti.

  

Bin eserlik Klasik Batı Müziği koleksiyonunu da bağışladı

 

Gürsoy, kütüphaneyle birlikte bin eserlik Klasik Batı Müziği koleksiyonunu da Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi'ne bağışladığını ifade etti.

 Klasik Batı Müziği sevgisinin de çocuk yaşlardan itibaren başladığını anlatan Gürsoy, "O dönem Ankara Cebeci'deki konservatuvarda konserler verilirdi. Çok küçüklüğümde babam Celal Bayar ve İsmet İnönü arasında konser dinlediğimi hatırlarım. Konser esnasında koltuklar, otururken biraz hareket edince ses çıkarırdı. Biz de ses çıkmasın diye konseri büzülerek dinlerdik" ifadelerini kullandı.

 

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 2. Cilt 1950-1980 (2010), Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Gürsoy; "Hayır diyorum" (yenicaggazetesi.com.tr, 06.04.2017), Nilüfer Gürsoy kimdir? (bursa.com, 28.02.2019), Celal Bayar'ın kızı kütüphanesini bağışladı (milliyet.com.tr, erişim28.02.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör