Mesut Yar

Şair ve Yazar, Radyo ve Televizyon Programı Sunucusu

Doğum
18 Nisan, 1966
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bölümü
Burç

Şair ve yazar, radyo ve televizyon programı sunucusu.  18 Nisan 1966 tarihinde İstanbul’da doğdu. Çocukluğu Kurtuluş semtinde geçti. Meslek Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bölümünü 1993 yılında bitirdi. İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde gazetecilik okumaya başladı ama olmadı. Sonra İstanbul Üniversitesinde Müzecilik ihtisası yaptı.

İlk barter işi Benetton’a kazak karşılığında tiyatro oyunu yazmak ve onların mağaza çalışanlarına tiyatro eğitimi vermek oldu.

Hulki Cevizoğlu’nun çıkarttığı derginin İstanbul işlerini yaptı. TRT’de Turnike programını sunarken sunucu Güner Ümit’e temel fıkraları ve programın girişinde yaptığı o esprileri yazarak metin yazarlığı yaptı. Bu şekilde televizyon ile tanışmış oldu.

Gazetecilik mesleğine stajyer muhabir olarak 1985 yılında başladı. Hürriyet, Sabah, Posta gibi gazetelerde muhabirlik, editörlük ve köşe yazarlığı yaptı. Bir ekiple Yön Dergisi’ni çıkardı. Yön Dergisi kapanınca oradaki arkadaşlarınla Kanal E’yi yani CNBC-E’yi kurma kararı aldı.

Sabah-Atv Grubuna bağlı Kanal 1, Atv Avrupa, Türkçe Tv gibi kanallarda genel müdürlük yaptı.

Mesut Yar, Posta Gazetesinde izleme kritiği yaptığı Televizyon Hastası isimli bir köşesinde yazdı, 2018’da gazete ile yolları ayrıldı. Çeşitli hikâye, şiir ve röportaj kitapları yayımlandı.

2015 yılının Şubat ayında sunuculuğunu Emre Altuğ, jürisi görevini Rasim Öztekin'in yaptığı TRT1 de yayınlanan "Bak Hele Bak" adlı yapımda konuk oyuncu oldu.

 

Evlilikleri:

 

Mesut Yar, üç kere evlenip iki kere boşanmıştır.

Mesut Yar, ilk eşi ile 1993 yılında evlendi. Boşandı. Batuhan (d.1993) adında bir oğlu vardır.

Mesut Yar, 2012 yılında üçüncü evliliğini Ajanda PR adlı şirketin sahibi Ferda Çekem ile yaptı.

2015 yılında başrollerinde Çetin Altay, Arzu Yanardağ ve Mesut Yar’ın oynadığı “Olur İnşallah” adlı sinema filminde Mehtap Bayri, Müfit Kayacan, Sümer Tilmaç ile birlikte oynadı.

 

Kitapları:

 

Aman Aklınıza Mukayyet Olun (2001), Ölüm Çözdü Uçkurunu, Final Konuşmaları, Ölüler Kitabı (2002), Kurtuluş Aşkta Aşk Kurtuluş'ta (2003), Sesler Yüzler Sokaklar (2006), Yeni Bir Ayrılığa Mecalim Yok (2007), Denizin Günlüğü - EGE, Acı Reçeteyle Tatlı Son (2011). Ekonomi Politik-Zarif Mezar Taşları(Ahmet Arif Eren ile, 2018).

 

Televizyon Programları:

 

1994 yılında Kanal E televizyonunun kurucuları arasında oldu. Daha sonra da Show TV, Number One TV, HBB TV, Kanal 6, Star TV, Cine 5, atv, CNN Türk (Burada Laf Çok) gibi ulusal kanallarda yapımcılık, sunuculuk ve anchormanlik yaptı.

Kanal E'de By Night, Number One TV'de Mr. Night , Euro Show TV'de Pasaport , HBB TV'de On da 10, atv'de Uyuma Türkiye, tv8'de İnsan Sarrafı, Star TV'de Gece Hattı, Ayaküstü, Tuhaf Şeyler, Pasaparola, Uyan Türkiye, İz Tv'de Taş Gaste isimli programları sundu.

 Halen 360 TV’de her akşam “Mesut Yar İleLaf Çok “programını hazırlayıp ı sunmaktadır.

 

Radyo Programları:

 

Can Dündar'la Birlikte/ Show Radyo'da "Show'da Günaydın", Best FM'de Uyan Türkiye, Radio Contact'ta Mesut Yar Show, FBFM'de Günaydın adlı radyo programlarını sundu.

 

KAYNAKÇA: Mesut Yar kimdir? (hürriyet.com.tr, 25.03.2016), Mesut Yar gazeteden ayrıldı (Medyaloji.net,  27.09.2018), Biyografi (mesutyar.com.tr,24.02.2019), Mesut Yar kitapları (idefix.com – kitapyurdu.com – sozcukitabevi.com – 1000kitap.com, 24.02.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör