Ustura Kemal

Kabadayı, Oyuncu

Doğum
Diğer İsimler
Gerçek adı Niyazi Taligacı

Oyuncu, kabadayı, hayatı film ve dizilere, çizgi romanlara ilham kaynağı kişi. Gerçek adı Niyazi Taligacı’dır. 1937 yılında Edirne’de dünyaya geldi. Gençlik yıllarında sinemada çalışırken oyuncu olmaya karar verdi ve 1955 yılında İstanbul’da yaşamaya başladı. Yönetmen Çetin İnaç ile tanıştıktan sonra oyunculuk kariyerine adım attı. İlk olarak Efkan Efekan ile birlikte ’Çiğdem’in Gözyaşları’ isimli filmde oynadı ardından Bahtı Karalı Yarim, Ölüme Son Adım, Vahşi Kan, Çöl, Ölüm Treni, Silahlar ve Donatlar gibi 50’den fazla filmde rol aldı. Yeşilçamda başrollerini Cüneyt Arkın’ın oynadığı filmlerde ’Ustura Kemal’ lakabıyla tanındı. Bir süredir Edirne’de yaşamını sürdüren Niyazi Taligacı, seyyar arabayla tatlı satarak geçimini sağlıyor.

Yeşilçam’da Ustura Kemal lakabıyla bilinen Niyazi Talikacı’nın ilk evliliğinden olan kızı Şadiye ile ikinci evliliğinden olan oğlu Behzat, babalarıyla bir araya gelebilmek için Müge Anlı’nın canlı yayınına katıldı. Niyazi Taligacı,  çocuklarıyla görüşmeyi reddetti.

 

Resimli Roman Kahramanı:

 

2012 yılında, Haldun Seven, Ustura Kemal’ın hayatından esinlenerek yazdığı “Ustura Kemal - Yiğidi Bıçak Kesmez” adlı çizgini romanını yayımladı. Kitabın tanıtımında şu bilgiler yer aldı:

“Mütareke yılları, İstanbul için kaynayan bir kazan manzarası arz ediyordu. Denilebilir ki şehrin hemen her semti, her mahallesi; bu feci işgalin, bu alçakça yapılmış istilanın karşısına dikilmiş bir kahraman, ayaklanmaya hazır ve silaha sarılmış bir bütündü.

Topkapı, Şehremini, Kasımpaşa, Üsküdar ve Sarıyer'in kahraman mert delikanlıları, fedakâr yaşlıları, herhangi bir tecavüzü mutlaka bertaraf etmeye karar vermişlerdi.

Bunlar babayiğit doğmuş ve öylece ölmeye yemin etmiş mert yürekli insanlardı. Bu isimsiz kahramanlar; görünmez bölükler, görünmez taburlar teşkil ederek düşmana kök söktüren kişilerdir.

Eski günlerin, eski insanların; temizliğini, mertliğini, dürüstlüğünü; o günlerin özlemini duyanlara ve kendini o eski babayiğitler gibi hissedenlere...

"Ustura Kemal" ilk kez 1972 yılında "Gün" gazetesinde tefrika edilmeye başlanmış, yurt dışı da dâhil olmak üzere kısa sürede büyük başarı kazanan bir resimli roman olmuştur. Yıllarca aralıksız yayımlanan "Ustura Kemal", babayiğitliğin simgesi hâline gelmiştir.

Tamamen fotoğraflardan yararlanılarak resimlenen "Ustura Kemal", sulu boya tekniği ile hazırlanan yegâne resimli romandır.”

 

Ustura Kemal Konulu Yapımlar:

 

Ustura Kemal / İstanbul Kabadayısı (Sinema Filmi, 1972)

Ustura Kemal (TV Dizisi, 1996)  

Ustura Kemal (TV Dizisi, 2012)

4 Eylül 2012 tarihinde Show TV'de yayınlanmaya başlayan, 8 Aralık 2012 tarihinde ise yayından kaldırılan gerçek bir hikâyeden esinlenmiş bir dönem dizisidir. Başrollerini Oktay Kaynarca, Naz Elmas ve Emre Kınay paylaşmıştır.

 

KAYNAKÇA: Haldun Sevel / Ustura Kemal - Yiğidi Bıçak Kesmez (dr.com.tr, 2012), Çınar Özkan / Türkiye'de Kabadayılar (kitapdenizi.com, 2013), Ustura Kemal lakaplı Niyazi Taligacı kimdir (sinematurk.com,16.02.2019), Ustura Kemal TV dizisi (sinematurk.com,16.02.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör