Şerafettin Kocaman (Artvinli)

Kütüphaneci

Doğum
Ölüm
21 Aralık, 2009
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü

Kütüphaneci, İstanbul Beyazıt Kütüphanesi eski Müdürü (D. 1947, Yusufeli / Artvin – Ö. 21 Aralık 2009, İstanbul). Artvin Lisesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 1969 yılında Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi’nde görev aldı. Bir süre Osmanlı Yayınevi’nde çalıştı. 1991 yılında Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde müdür yardımcılığı ve müdürlük yaptı. 30 yıla yakın bir süre İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde aralıksız görev yapan Şerafettin Kocaman, insanları ilim, kültür ve sanatla buluşturmak için çalıştı. Sağlık sorunları nedeniyle 2007 yılında emekli olan Şerafettin Kocaman son yıllarında beyin kanseri tedavisi görüyordu.

Tedavi Gördüğü Beyin Kanseri Hastalığına Yenik Düşen Şerafettin Kocaman, 21 Aralık 2009 günü sabaha karşı hayatını kaybetti. Sevenleri, Kocaman'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi'de yaklaşık 30 yıl görev yapan Şerafettin Kocaman'ın cenazesi Kadıköy Sahrayı Cedit Cami'inden kaldırıldı. İkindi namazını mütakiben kılınan cenaze namazından sonra Sayray-ı Cedit Mezarlığı'nda toprağa verilen Kocaman'ın cenaze namazına yakınları ve dostları katıldı.

 Kocaman'ın Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde başta görme özürlülere yönelik sesli kitap projesi olmak üzere Türkiye kütüphanecilik tarihiyle ilgili birçok çalışması bulunuyor.

KAYNAK: Şerafettin Kocaman, Son Yolculuğuna Dualarla Uğurlandı (CHA- haberler.com, 21.12.2009), Türkiye Kültür ve Sanat 2010 Yıllığı (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör