Şerafettin Elçi

Bakan, Milletvekili, Devlet Adamı, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
14 Mart, 1938
Ölüm
25 Aralık, 2012
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, siyaset ve devlet adamı, Bayındırlık bakanları ve Diyarbakır milletvekillerinden, KADEK Genel Başkanı (D. 14 Mart 1938, Cizre / Şırnak - Ö. 25 Aralık 2012, Ankara). Babasının adı Muhsin, annesinin adı Gülsün’dür. İlk ve ortaokulu Cizre’de, liseyi Mardin’de okudu. Yüksek öğrenimini, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra, Diyarbakır’da avukatlık stajı yaptı.. Öğrenciliği yıllarında, “49’lar Davası” diye bilinen “Kürtçülük Davası”ndan yargılandı. Cizre’de bir süre serbest avukatlık yaptı. 12 Mart 1971 askeri muhtırası döneminde, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında, Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde yargılandı, Askeri Cezaevi'nde 8 ay kadar, tutuklu kaldı. 1977 Genel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden Mardin Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Bülent Ecevit Hükümeti’nde 1978–79 yılları arasında Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı.

Elçi, 12 Eylül (1980) askeri darbesinden sonra tutuklandı. Bakan olduğu dönemde, “Türkiye’de Kürtler var, ben de Kürdüm” şeklindeki açıklamalarından dolayı, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi’nce 2 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yine bakanlığı döneminde, kimi Kürtleri işe aldı diye Yüce Divan’da yargılandı ve 2 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm oldu. Bu cezalardan dolayı, 30 ay’ı aşkın bir süre cezaevinde kaldı. Bu cezaların bir sonucu olarak, 10 yıl kadar siyasi haklardan mahrum bırakıldı ve avukatlık mesleğini yapmaktan alıkonuldu.

Şerafettin Elçi, 1992 yılında, 98 Kürt aydını ile birlikte Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı’nı kurdu ve bu vakfın kurucu başkanlığını üstlendi. Uzun bir hukuki mücadelenin sonucunda, söz konusu vakıf, 1995’te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi. Bu sayede, Cumhuriyet tarihinde ikinci olarak, “Kürt” adı ile bir kurum resmiyet kazanmış oldu.  1994’te bir grup arkadaşıyla birlikte, Kürt Demokratik Platformu’nun kuruluşuna öncülük etti. Bu platformun sözcülüğünü yürüttü. Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997’de kurulan Demokratik Kitle Partisi’nin oluşum faaliyetlerini yürüttü. Demokratik Kitle Partisi’nin kuruluşu ile birlikte, bu partinin genel başkanlığına getirildi. Demokratik Kitle Partisi, 26 Şubat 1999 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Daha sonra 19 Aralık 2006 tarihinde kurulan Katılımcı Demokrasi Partisi’nin (KADEK) Genel Başkanlığına getirildi.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Diyarbakır ilinde Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’ndan 6 kişi bağımsız milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Elçi, 25 Aralık 2012'de kanser tedavisi gördüğü Ankara Medicana International Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Cenazesi önce Diyarbakır'a götürüldü, ardından yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir törenle Cizre'de defnedildi. Çok iyi düzeyde Kürtçe ve orta düzeyde İngilizce bilen Elçi, evli ve 6 çocuk babasıydı.

KAYNAK: Kendisinden alınan bilgiler (Mart 2012), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2013), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), Güneş Motel Olayı Nedir? (odatv4.com.tr, 18.12.2020),

GÜNEŞ MOTEL OLAYI NEDİR?

Güneş Motel Olayı veya 11'ler Olayı, 1977 yılı sonunda, 1977 Türkiye genel seçimlerinde Adalet Partisi'nden milletvekili seçilen 11 vekilin partilerinden istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisi'ne destek vermesini ifade eden olaydır.

Bu vekiller 5. Demirel Hükümetine verilen gensoruyu desteklemek, Bülent Ecevit'in kuracağı hükümetin güvenoyu oylamasında destek vermek karşılığında Ecevit'in kuracağı 42. Türkiye Hükümetinde ekseriyetle bakanlık görevi almıştır.

AP'den ayrılan vekillerin gensoruyu desteklemesi neticesinde 41. Türkiye Hükûmeti düşürüldü. Cemalettin İnkaya bu gensoru görüşmelerinde oy vermedi. Böylece 12 vekil sayısı 11'e düştü ve Güneş Motel Olayı da bu nedenle 11'ler olayı olarak da anıldı. Ecevit, Oğuz Atalay'ın bakanlık teklifini reddetmesi sonrası geri kalan eski-AP'li 10 vekile bakanlık vererek 42. Türkiye Hükûmeti'ni kurdu. Güneş Motel Olayı'nda adı geçen vekillere dağıtılan bakanlıklar şu şekildeydi:

 

Tuncay Mataracı - Gümrük ve Tekel Bakanı

Şerafettin Elçi - Bayındırlık Bakanı

Mete Tan - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı

Hilmi İşgüzar - Sosyal Güvenlik Bakanı

Orhan Alp - Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Ali Rıza Septioğlu - Devlet Bakanı

Enver Akova - Devlet Bakanı

Hasan Korkut - Devlet Bakanı

Ahmet Karaaslan - İmar ve İskan Bakanı

Güneş Öngüt - Ulaştırma Bakanı

 

KAYNAK: Güneş Motel Olayı Nedir? (odatv4.com.tr, 18.12.2020),

 

Yazar: HABER

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör