Serdar Koçak (Sarıkamışlı)

Gazeteci-yazar

Doğum

Gazeteci – yazar. 1945 yılında Kars Sarıkamış’ta doğdu. 1969 yılında Yeni Tanin gazetesinde gazeteciliğe başladı. Hürriyet gazetesinin yurtdışı muhabirliğini yaptı. Dünyanın en ünlü gazete ve dergilerinde çalıştı.1988’de kalemini kırdı, deklanşörü kapattı ve devlet memuru oldu. 19 yıl Maliye Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı olarak görev yaptı.

Serdar Koçak, “Çığlık - İki Buçuk Savaş Stratejisi” adlı kitabını “Ermeni teröristlerce kalleşçe tuzağa düşürülen Daniş Tunalıgil’e, tüm şehitlerimize, onların dul ve yetimlerine” armağan etti. “Aaa Amerika! Babadan Oğula Bir Kuşatma Harekatının Öyküsü; Osman” adlı kitabında Amerikalıların Osmanlı ülkesine girişlerini anlattı.

 

Serdar Koçak, kendisiyle yapılan bir söyleşide hayat hikâyesini kendi ağzından şöyle anlattı:

 

“Ben bir gazeteciyim. Önce, bu ülkenin en büyük günlük yayın organı olan Hürriyet Gazetesi’nde uzun yıllar çalıştım. Yurtdışında dünyanın belli başlı Alman, Fransız ve Amerikan dergilerine emeğimi sattım. Stern, Quick gibi yabancı haftalık yayın organlarında gazetecilik yaptım. Bir Fransız fotoğraf ajansı olan Sipa Press’in jokeri, atak bir adamı oldum. Özetle, gençlik yıllarım habercilik yapmakla geçti.

Çok dolaştım; neredeyse gitmediğim yer, izlemediğim olay kalmadı. Gazetecilik yaparken gerçek hayatı tanıdım. Tehdit edildim, dövüldüm, sövüldüm. İlginç bir gazetecilik öyküm var; çok şey geçti başımdan. Özgürlüğüm kısıtlandı. Savaşları, iç savaşları izledim, tutsak düştüm. İfademi en babası aldı. O günlerin Sovyet Gizli Haber Alma Teşkilatı’nın (KGB) askeri uzmanlarınca sorgulandım. Süründüm. Ölümlerden döndüm. Aç kaldım. Afganistan Gizli Servisi’nin hücresinde şeker yerine ilk kez kuru üzümle çay içtim.

Günlerce yürüdüm; kâh at kâh eşek sırtında habere gittim. Aylarca haber beklediğim de oldu. Haberciliğin gerçek sürecini yaşadım. Dopdolu bir meslek hayatım var. Sonra mı? Devlet memuru oldum! Devlet’in temel taşlarından biri olan Maliye Bakanlığı’nda yaklaşık 20 yıl görev yaptım. Maliye bakanları ile birebir çalıştım. Gün geldi, Hükümet Programı özelliği taşıyan Bütçe Sunuş Konuşması hazırladım. Yedi gün yirmi dört saat gece gündüz çalışan Maliye bürokratı ile mesaimi paylaştım. Büyük usta Erhan Bener’in keyifle okunan anı türündeki yapıtında olduğu gibi, bürokrat-politikacı tiplemelerinin arasında yaşadım. Şimdi ise 70 yaşında bir emekliyim. Yine yazıyorum. Kitaplarım:

İlk kitabım olan AAA AMERİKA! OSMAN (Babadan Oğula Bir Kuşatma Harekâtının Öyküsü), Şark Meselesi’ni (Mesele-i Şarkiyye) anlatıyor. Bu kitabımın ilk baskısında yapılan hataları, eksiklikleri giderdim. Yeni baskısı için tam ve özel bir çalışmayla Sinsi Savaş'ın Gizemli Tarihi etiketi ile yayıma hazırladım.

 

ÇIĞLIK (İki Buçuk Savaş Stratejisi) ise ikinci kitabım. ÇIĞLIK her geçen gün yaygınlaşan, yoğunlaşan bir ihaneti, bir şiddeti ve Türkiye’ye karşı sürdürülen asimetrik psikolojik savaşı anlatıyor. Üçüncü kitabım GİZLİ ÇİZGİ 1283 (Çizginin Dili) Batılı ülkelerin iletişim araçlarından bir derleme; entrikayla dolu yalan, hoyratlık, saygısızlık, kabalık, basitlik ve çamur atma kültürü.

Doğruluk payı bulunmayan o yalanı sürekli gündemde tutmak için hazırladıkları bir iki poster, dergi kapağı. Çok önemli belge özelliği taşıyan binlerce karikatür arasından seçtiklerim. Toplumdaki en etkin güç iletişim araçları değil mi?

GİZLİ ÇİZGİ; bu iletişim araçları nasıl kullanılmış, onu anlatıyor. Evet, ülkelerin ve bireylerin tutum ve davranışlarını değiştirmeleri için en etkin yöntemlere başvurularak bu işlev acımasızca nasıl yerine getirilmiş? Onlar ne yapıyor, biz ne yapıyoruz? Mavi Kitap'a HAYKIRIŞ, (Üç Buçuk Savaş Stratejisi) SON ÇIĞLIK, (Amerikan Savaş Doktrini The OFANSIF ve ANADOLU) SALDIRGAN ise son çalışmalarım.

Ayrıca HABERCİ (Önce Gazeteci, Sonra Nasıl Devlet Memuru Oldum. Erhan Bener'den Sonra Bürokratlar) ve YENİ KİTAP isimli iki kitap üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum.”

KAYNAK: Dr. Azmi Koçak / Bir portre - İki kitap (telepati.com.tr, 14.08.2016), Serdar Kocak kimdir? (youtube.com, 14.08.2016).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör