Öykü Serter

Televizyon Programı Sunucusu, Oyuncu, Sporcu

Doğum
26 Şubat, 1975
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Gerçek adı: Öykü Rahşan Serter

TV Programı Sunucusu, Yarışma Programı Jüri Üyesi, Oyuncu, Milli Sporcu. Gerçek adı: Öykü Rahşan Serter. 26 Şubat 1975,  Ankara doğumlu. Ankara TED Koleji, Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Ayrıca Latin Dili ve Edebiyatı okudu. Galatasaray Üniversitesi'nde Radyo-TV yüksek lisansı yaptı. Bahçeşehir Üniversitesi'nde sinema-medya doktorasına devam ediyor.

Öykü Serter, kurbağa branşında milli takım düzeyinde yarışan bir yüzücüdür. Yüzme dalında 250'si altın olmak üzere toplam 800 madalya kazanmış. Öykü Serter, 1.67 boyunda ve 47 kilo olmasına rağmen sporcu olmasının doğal bir sonucu olarak; bir kadın için oldukça kaslı sayılacak şekilde adaleli, atletik bir vücudu var.

Medya sektörüyle Capital Radio'da DJ'lik yaparak tanıştı. Ardından Number One Fm'de çalışmıştır. Daha sonra Cine 5'te yayınlanan "5'de 5" isimli müzik programıyla dikkat çekti. 5'te 5'ten sonra bir süre haber/ belgesel programı hazırlamış, daha sonra da konuklu müzik programı sunmuştur. En büyük özelliklerinden biri bütün metinlerini kendisi hazırlamasıdır. Biri Bizi Gözetliyor "BBG" isimli programın yayınlanan tüm bölümlerini sundu. Osmanlıca merakının yanı sıra kendi yarattığı "Sevgili İzlekler" cümlesi de epey dikkat çekmiştir. Biri Bizi Gözetliyor'dan sonra Akademi Türkiye ve Anadolu Rüzgarı yarışma programlarının da vazgeçilmez sunucusu olmuştur.

Uzun süreli ilişkiler kuran Öykü Serter 1999 2005 arasındaki altı sene Kargo Grubu'nun solisti Koray Candemir'le arkadaşlık etti. Sonraki dönemde Senkron TV'nin sahibi Levent Altınay'la birlikte oldu.

2006 yılında Öykü Serter ile Ragga Oktay'ın birlikte hazırladıkları (Bilimsel Uygulama Merkezi) "B.U.M" adlı yarışma izleyicilerden büyük ilgi gördü.

14 Temmuz 2007 Cumartesi günü evinden spor yapmak için çıkan Öykü Serter, yan komşusunun Pitbul cinsi köpeğinin saldırısına uğramış ve sol uyluk kemiği ve iki ayak bileğinden yaralanmıştır.

2010 yılında TRT1'de Bank Asya 1.Lig Günlüğü ve MasterChef Türkiye isimli programı ve 2011 yılında Star TV'de yayınlanan Star Akademi'nin sunucusu olmuştur.

2014 yılının Eylül ayında başlayan ve Öykü Serter'in sunuculuğunu Uğurkan Erez ile beraber yaptığı "Bu Tarz Benim" adlı yarışma programında Nur Yerlitaş, İvana Sert, ve Kemal Doğulu ile birlikte jüri görevi yaptı.

2015 yılı ocak ayında Tv8 kanalında başlayan ve Öykü Serter'in sunuculuğunu yaptığı 2.sezon "Bu Tarz Benim" adlı yarışma programında Nur Yerlitaş, Uğurkan Erez, İvana Sert, ve Kemal Doğulu ile birlikte jüri görevi yaptı.

Acun Ilıcalı'nın kanalı TV8'de 2015 Temmuz ayında başlayan 'Rising Star' (Yükselen Yıldız) yarışmasında, sunuculuk yanı sıra Mustafa Sandal, Demet Akalın ve Fuat Güner ile birlikte jüri üyeliği yaptı.

Öykü Serter, 18 Nisan 2016 tarihinde TV8 ekranlarında başlayan "Fenomen" adlı yarışmanın da sunuculuğunu yapmıştır.

Bu Tarz Benim'in sunucusu Öykü Serter, canlı yayında Nur Serter'in kızı olmadığını açıklamıştır.

 

Sunduğu Yarışma Programları:

 

Fenomen

İşte Benim Stilim

Bu Tarz Benim

Anadolu Ateşi

Akademi Türkiye

Biri Bizi Gözetliyor

Acemi Birlik

B.U.M.

 

Rol Aldığı Diziler:

 

Etkileyici (Öykü Serter, 2021)

Konuşma (2020)

İşler Güçler (Konuk Oyuncu, 2012)

Ah Polis Olsam (Yasemin Ören, 2006)

İstanbul Şahidimdir (Ela, 2004)

 

KAYNAKÇA: Öykü Serter: Nur Serter'in kızı değilim (ensonhaber.com, 31.10.2014), Öykü Serter Kimdir (merakliblog.com, 29.7.2016), Öykü Serter kimdir? (sabah.com.tr – hurriyet.com.tr – milliyet.com.tr, 28.01.2019), Öykü Serter (imdb.com, 14.01.2022), Öykü Serter (sinematurk.com, 14.01.2022), Öykü Serter (diziseti.tv, 14.01.2022), Öykü Serter (beyazperde.com, 14.01.2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör