Nilgün Atılgan

Şarkıcı, Oyuncu

Doğum
07 Ekim, 1956
Ölüm
20 Aralık, 2012
Eğitim
Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Tam adı: Ayşe Nilgün Atılgan

Şarkıcı, oyuncu. Tam adı: Ayşe Nilgün Atılgan (D. 7 Ekim 1956, Bilecik – Ö.  12 Aralık 2012, Antalya). Altı yaşında Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü'nde Mark Twain'in, Tom Sawyer oyununda rol alarak sanat yaşamına adım attı. Bir süre Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü'nde eğitim gördü. Bir gazetenin açtığı Foto Roman Güzeli yarışmasında birinci güzel seçildi. Ardından foto roman ve sinema oyunculuğuna başladı. Sahneye çıkarak ses sanatçılığı yaptı.

Gazinocular Kralı olarak tanınan Fahrettin Aslan'la nişanlandı. Sonra Öztürk Serengil'le bir evlilik yaptı. Son olarak, Grand Restaurantlar'ın sahibi Cengiz Tabakçı ile evlendi ve bu evliliğinden iki evlat sahibi oldu.

Ayşe Nilgün Atılgan, çeşitli gazinolarda sahneye çıkmıştı. 1970'li yılların beğenilen seslerinden olan sanatçı 'Sana Bir Buse Vermedim Diye', 'Nerden Çıktın Karşıma', 'Çek Kayıkçı Kürekleri' gibi şarkılarıyla ünlendi. Kadir İnanır, Salih Güney, Fikret Hakan gibi dönemin ünlü aktörleriyle birlikte 10'un üzerinde filmde rol alan sanatçı 'Ah nerede' adlı sinema filminde Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu ile başrolleri paylaştı.

 

Vefatı

 

Nilgün Atılgan, 13.12.2012 günü Antalya'da markete gitmek için yolun karşısına geçtiği sırada Mustafa Yakar yönetimindeki taksinin çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Ağır yaralanan Ayşe Nilgün Atılgan, ambulansla Medical Park Park Hastanesi'ne götürüldü. Sanatçı, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Cenazesi İstanbul'a gönderilerek, ertesi gün Üsküdar Selimiye Camii'ndeki cuma namazının ardından düzenlenen törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Nilgün Atılgan'ın, evinde konuk olarak kaldığı dayısı Haluk Atasoy, yeğeninin 1 aydır kendisinde kaldığını, yılbaşını birlikte geçirdikten sonra sanatçının İstanbul'a dönmeyi planladığını belirterek şunları söyledi: "Nilgün, bir aydır bizim evdeydi. İstanbul'a dönmek istiyordu. Yılbaşını birlikte geçirdikten sonra İstanbul'a dönmesi konusunda ikna ettim. Dün akşam da sigarasının bittiğini söyleyerek, markete gitmek istedi. 'Sigaranı ben alayım, sen evde otur' dediğimde, 'Dayı çisil çisil yağmur yağıyor. Bu yağmurda saçlarımın ıslanması çok hoşuma gidiyor. Zaten market yolun hemen karşısında. Ben kendim giderim' cevabını verdi. Nilgün çıktıktan az sonra, İstanbul'daki oğlu 28 yaşındaki Mehmet Can Tabakçı telefon etti. Annesiyle görüşmek istedi. Markete gittiğini söyledim. Annesini cebinden arayacağını söyledi. Annesini aradığında ise telefona hastane görevlisi çıkmış. 'Annen kaza geçirdi. Durumu biraz ciddi. Gelseniz iyi olur' demişler."

 

Rol Aldığı Filmler:

 

Dost Bildiklerim (Nilgün Atılgan, 1978)

Gülünüz Güldürünüz (Nilgün, 1977)

Ah Nerede (Aysel, 1975)

Mahcup Delikanlı (Nesrin, 1974)

Enayi (Sevim, 1974)

Pir Sultan (Sanem, 1973)

Pembe Dünya (1973)

Bir Demet Menekşe (Rol Adı Ekle, 1973)

Arap Abdo (Elif, 1973

Asi Gençler (Meral, 1972)

 

KAYNAKÇA: Ünlü sanatçıyı kaybettik (Milliyet.com.tr,  13.12.2012), Nilgün Atılgan (sinematurk.com, 15.01.2019), Nilgün Atılgan (ensonhaber.com, 15.01.2019), Nilgün Atılgan (beyazperde.com, 15.01.2019).

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör