Nil Karaibrahimgil

Pop Müzik Yorumcusu, Müzik Yapımcısı, Oyuncu, Müzisyen

Doğum
17 Ekim, 1976
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Tam adı Ferhan Nil Karaibrahimgil Erener

Müzisyen, pop müzik sanatçısı, müzik yapımcısı, oyuncu. Tam adı Ferhan Nil Karaibrahimgil Erener. 17 Ekim 1976, Ankara doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu.

 Yapmış olduğu reklam müzikleriyle de tanınan yazar ve Türk. Müzisyen Suavi Karaibrahimgil'in kızıdır. 12 yaşından itibaren okuldan arta kalan zamanlarında Serdar Erener'e ait Reklamevi adlı reklam ajansında metin yazarı olarak çalışmaya başladı. 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduktan sonra reklam sektöründe çalışmaya devam etti. Hüner Margarin ve First Duo reklamları ile sektörün oskar ödülleri olarak kabul edilen Kristal Elma Ödüllerine layık görüldü. Başta Bellona, Trendy&Friendly Algida ürünleri olmak üzere birçok ürünün reklam müzikleri ile  6 sinema ve dizi filminin müziklerini yaptı.

Nil Karaibrahimgil için asıl dönüm noktası Hazırkart reklamlarından sonra başladı. Reklamda bir anda tüm Türkiye'nin diline dolanan "Ben Özgürüm" adlı parçayı seslendiren Nil, insanlar tarafından "Özgür Kız"' olarak tanındı. 2002'de Ozan Çolakoğlu ile biraraya gelen Nil Karaibrahimgil, Sony Müzik firmasından Nil Dünyası adlı ilk albümünü çıkardı.

2006 yılında çıkardığı Tek Taşımı Kendim Aldım'ın çıkış şarkısı "Pırlanta" ile dikkatleri üzerine çekerek; günlerce medyada bayanların tektaşlarını nasıl elde etmeleri gerektiğinin tartışılmasına neden oldu. MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2007 de en iyi Türk sanatçı dalında aday oldu.

21 Ocak 2010 tarihinde Sertab Erener'in kardeşi Serdar Erener ile Nil Nehri kıyısında yapılan düğünle evlenmiştir. Hürriyet gazetesinin "Kelebek" ekinde köşe yazarlığı yaptı. Şubat 2011'de köşe yazılarından oluşan İçimi Açsan Nar, Ama Yerim Dar adlı kitabı yayınlanmıştır.

 

Rol Aldığı Diziler:

 

Yalan Dünya (Konuk Oyuncu, 2011)

Avrupa Yakası (Kendisi, 2007)

 

Rol Aldığı Filmler:

 

A.R.O.G. (Mimi, 2008)

 

KAYNAKÇA: Nil Karaibrahimgil (mynet.com, 15.01.2019), Nil Karaibrahimgil (sinematurk.com, 15.01.2019), Nil Karaibrahimgil (diziler.com, 15.01.2019), Nil Karaibrahimgil (beyazperde.com, 15.01.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör