Özgül Özkan Yavuz

Bakan Yardımcısı, STK Yöneticisi, Bürokrat, Siyasetçi

Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

Bürokrat, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, İstanbul Kalkınma Ajansı - Genel Sekreteri KADEM Yönetim Kurulu Üyesi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 1995 yılında dereceyle mezun oldu. ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü “Kentsel Politika ve Yerel Yönetimler” programında Araştırma Görevlisi olarak görev yaparken “Türkiye’de Kentsel Yenileme Süreçleri ve Politikaları” başlıklı teziyle 1998 yılında yüksek lisans (MSc) diploması aldı.

1999 yılında kazandığı Avrupa Birliği Jean Monnet Programı bursuyla İngiltere’ye giderek Birmingham Üniversitesi, School of Public Policy, Centre for Urban and Regional Studies Bölümünde turizm planlaması ve alan yönetimi konularında uzmanlaşmış, “Türkiye’de Turizm Alanlarında Planlama ve Yönetim” konulu teziyle ikinci yüksek lisans derecesini (MSc) almıştır. 2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde AB Projeleri ve Proje Döngüsü Yönetimi alanında eğitim almıştır. Şehircilikle ilgili muhtelif konularda Avrupa Komisyonu, Uluslararası Konut ve Planlama Federasyonu ve Amsterdam Üniversitesi’nin farklı tarihlerde düzenledikleri yaz okulu eğitimlerine ve seminerlere katılmıştır.

1997 yılında Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğü, Planlama Dairesi’nde Şehir Plancısı olarak çalışmaya başlamış, 17 yıl boyunca önce Turizm Bakanlığı sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurtiçi ve yurtdışı çeşitli birim ve projelerinde görev yapmıştır. 2004 - 2007 yıllarında Hollanda Kültür ve Tanıtma Ataşesi olarak diplomatik görevde bulunmuş, 2008-2010 arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın Uluslararası Tanıtımdan Sorumlu Direktörü olarak çalışmıştır.

Özgül Özkan Yavuz, halen Kültür ve Turizm bakan yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. İstanbul Kalkınma Ajansı - Genel Sekreteri KADEM Yönetim Kurulu Üyesidir.

KAYNAKÇA: Özgül Özkan Yavuz (jeanmonnet.org.tr, 10 Ocak 2019), Özgül Özkan Yavuz Kimdir (sozcu.com.tr,  22 Mart 2019), Özgül Özkan Yavuz kimdir?  (hurriyet.com.tr, 19 Nisan 2019),  Özgül Özkan Yavuz  (yeniakit.com.tr, 19 Nisan 2019), Özgül Özkan Yavuz, Turizm Bakan Yardımcısı oldu (turkiyeturizm.com, 19 Nisan 2019), Özgül Özkan Yavuz  (eksisozluk.com, 11.12.2019), Özgül Özkan Yavuz Biyografisi  (haberler.com, 11.12.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör