Tayfun Akalın

Oyuncu

Doğum
01 Ocak, 1958
Ölüm
10 Aralık, 2018
Eğitim
Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği
Burç

Sinema oyuncusu, efsaneleşmiş Hababam Sınıfı filmleri oyuncularından (D. 1 Ocak 1958, İstanbul – Ö. 10 Aralık 2018, Ümraniye / İstanbul). Levent Lisesi ve Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği okudu. Bir kez evlendi. Bu evlilikten iki çocuğu bulunmaktadır.

Sinemaya ilk adımını 1975 yapımı Bizim Aile filmiyle atan oyuncu sonrasın da Ertem Eğilmez'in yönettiği Hababam Sınıfı serisinde rol aldı. Seriden oyuncu arkadaşları Ahmet Arıman, Cengiz Nezir,Bülent İğdiroğlu,Dilaver Gür ve Halit Akçatepe ile hep görüştüler.

Tayfun Akalın 2014 yılında Esra Erol'un evlendirme programına katılarak, evlenmek istemiş ve bu durumun neticesinde Hayatta olan diğer Hababam Sınıfı Öğrencileri de programa davet edilerek ekranda nostalji yaşanmıştır.

Tayfun Akalın, 10 Aralık 2018 günü İstanbul’da, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cenazesi, Zincirlikuyu Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. (İHA)

Ümraniye’de bulunan bir huzurevinde geçtiğimiz ay dengesini kaybedip yere düştükten sonra beyin kanaması geçiren Tayfun Akalın, Ümraniye Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. Yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren Akalan’ın dün hayatını kaybettiği açıklandı.

Hababam Sınıfı, Süt Kardeşler, Bizim Aile gibi Türk sinemasında hafızalara kazınmış yapımlarda yer alan oyuncu için Zincirlikuyu Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Akalın için düzenlenen törene ‘Hababam Sınıfı’ filminde yer alan oyuncularda katıldı. Arkadaşlarını son yolculuklarında yalnız bırakmayan oyuncuların üzgün oldukları görüldü.

 

‘Veysel Abi, kapat artık şu kapıyı’

 

Hababam Sınıfı Filminde Veysel Efendi’den kapının kapatmasını isteyen Ercan Gezmiş,’’ 2018 yılı Hababam Sınıfı için iyi gelmedi. Bu sene uğurladığımız üçüncü arkadaşımız oldu Tayfun. Biz her ne kadar 45 senedir birlikte olmaya çalışsak da azalıyoruz. Bizi beşinci nesil izliyor şu anda. Nereye gitsek saygı görüyoruz. Şu eksilmeler olmasaydı çok daha mutlu olacaktık. Ancak Hababam Sınıfı yaşamaya devam ediyor. Kalan arkadaşlara sağlıklı bir ömür diliyorum. Veysel Efendi, son iki yıldır kapıyı öyle bir açtı ki, yapma Veysel abi. Kapat şu kapıyı. Artık eksilmeyelim. Çünkü Hababam Sınıfının yapacak halen çok işi var’’ dedi.

Hababam Sınıfının ‘Boncuğu’ Ergün Sözen, "Çok üzgünüz. Hababam Sınıfı bir aileydi ve bu aile yaşamaya devam edecek. Giden arkadaşlarımız biz yaşadıkça kalbimizde yer almaya devam edecek. Hababam Sınıfı nesiller boyu böyle güzel hatırlanmaya devam eder inşallah. Gidenlerde hiçbir zaman unutulmasın’’ diyerek duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

 

Hababam Sınıfı'nın en güzel çocuğuydu

 

Hayta İsmail lakaplı Ahmet Arıman ise, ‘’Hababam Sınıfı'nın en güzel çocuğuydu. Ben onu hep öyle hatırlayacağım. Yazın annesini kaybetmişti. Çok geçmeden kendisini kaybettik. Bu kayıplar büyüklerimizden başladı. Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tarık Akan bir bir kaybettik. Çok üzgünüm’’ ifadelerini kullandı.

Zincirlikuyu Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Tayfun Akalın arkadaşlarının omzumda son yolculuğuna uğurlandı.

 

Rol Aldığı Filmler:

 

Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (Öğrenci, 1978)

Hababam Sınıfı Tatilde (Öğrenci, 1977)

Hababam Sınıfı Uyanıyor (Öğrenci, 1976)

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (Öğrenci, 1975)

Bizim Aile (Tayfun, 1975)

 

KAYNAKÇA: Veysel Abi, kapat artık şu kapıyı Hababam Sınıfı, Tayfun Akalın’ı son yolculuğuna uğurladı (hürriyet.com.tr, 11.12.2018), Tayfun Akalın (sinematurk.com, 11.12.2018), Tayfun Akalın (beyazperde.com, 11.12.2018), Tayfun Akalın (diziler.com, 11.12.2018).

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör