Mahmut Hekimoğlu

Oyuncu

Doğum
25 Ekim, 1955
Burç

Sinema ve dizi oyuncusu. 25 Ekim 1955 tarihinde Adana'da dünyaya geldi. Çok sayıda film ve dizide rol aldı.

Mahmut Hekimoğlu, 2014 yılında prostat kanserine yakalanmış, tedavi görünüyordu. 10 Eylül 2016’da hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Sakarya’nın Hendek İlçesi’nde annesinin mezarının yanında toprağa verildi.

Yaklaşık 2 yıl önce prostat kanseri teşhisi konulan, birkaç gün önce fenalaşarak yoğun bakıma alınan ancak tüm tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Hekimoğlu için Teşvikiye Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene usta oyuncunun başta ailesi ve yakınları olmak üzere sanatçı dostları katıldı. Cami avlusunda taziyeleri kızı Gizem Hekimoğlu, eski eşi Selma Sözel kızkardeşi Betül Topkara kabul etti. Hekimoğlu’nun uzun tedavi süreci dahil son günlerinde de sürekli yanında olan yakın dostu Nuri Alço’da ailenin törende ailenin yanında hazır bulundu. Törene, birlikte aynı filmlerde oynadığı rol arkadaşlarından Serpil Çakmaklı, Gökhan Güney, Serdar Gökhan ile Coşkun Gögen, şarkıcı Tarık Mengüç, oyuncu Yalçın Dümer gibi isimler ile sanatçı Yeşilçam’dan bazı oyuncu dostları katıldı.

Cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile siyatet ve sanat dünyasından bazı isimlerin çelenk gönderdiği görüldü.

Cenaze namazına katılım ise bayram tatili nedeniyle az olması dikkat çekti.

Ayrıldığı eşi Selma Sözel ve kızı Gizem’i Güven Kıraç teselli etti. Mahmut Hekimoğlu’nun 10 yıldır birlikte olduğu Bilge Sinan’da cenazedeydi.  Gökhan Güney, ‘Çok değerli bir dosttu. Allah mekanını cennet eylesin.’ Dedi. Nuri Alço, Serdar Gökhan, Özlem Savaş, Coşkun Göğen gibi Yeşilçam oyuncukları meslektaşlarını dualarla uğurladı.

Mahmut Hekimoğlu’na sessiz vedaTörende taziyeleri, Mahmut Hekimoğlu'nun kızı Gizem Hekimoğlu (solda) ve eski eşi Selma Sözel (sağda) kabul etti.(AA)

 

'Vefa Denilen Bir Şey Var'

 

Ünlü sanatçı Serpil Çakmaklı, “Çok iyi bir insandı, dediğim gibi ölüm kapımızı çalacak ama o günde de belki bu gelemeyen arkadaşlarımızın cenazesi böyle boş kalabilir. Bu çok acı bir şeydir, bayram bile olsa, insanlar tatilde de olsa uçak diye bir şey var. Dünden duyuru yapıldı, gelebilirlerdi. Kendisi çok eski ve yakın arkadaşımdı. Hani gönül her dakika görüşmek değil, hepimizin yaşam kaygısı var, insanlar sık sık görüşmeyebilir ama vefa denilen bir şey var. Şu gün bizlerin imtihanıdır. Onun için insanların bunu düşünüp biraz daha duyarlı olmaları gerekir. Sonuçta uzun zamandır hastanedeydi. Hepimizin başı sağ olsun" dedi.

 

Gökhan Güney: Camiadan İnsanlar İstanbul Dışında

 

Gökhan Güney de cenaye katılımın az olmasının bayram tatilinden dolayı olabileceğini ifade ederek, "Bizim camiadan insanlar İstanbul dışında. Bu yüzden kalabalık değil. Yoksa Mahmut çok sevilen bir insandır" diye konuştu.

 

Vasiyet Etmiş

 

İstanbul Şişli Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Mahmut Hekimoğlu’nun cenazesi Sakarya’ya gönderildi. Ölmeden önce Hendek İlçesi Kalayık Mahallesi’nde 2 yıl önce toprağa verdiği annesinin mezarının yanına gömülmek istediğini vasiyet eden Mahmut Hekimoğlu’nun cenazesi, annesinin evine son kez getirildi. Ünlü oyuncunun cenazesini, anne evinde akrabaları ve sanat camiasının tanınmış isimleri karşıladı. Hekimoğlu’nun cenazesi evde alınan helalliğin ardından anne Nezaket Hekimoğlu’nun mezarının bulunduğu Kalayık Mezarlığı’na getirildi. Ünlü oyuncunun cenazesi defnedilmeden önce bir kez daha cenaze namazı kılındı.

 

Kardeşi Defin Sırasında Yetişti

 

Hekimoğlu’nu son yolculuğunda, ayrıldığı eşi Selma Güzel, kızı Gizem Hekimoğlu ve yakınları yalnız bırakmadı. Oyuncular Nuri Alço, Serdar Gökhan, Teoman Ayık, Tuğrul Meteer, Bülent Polat, Murat Ormiyak, Erol Taşçı ve Muharrem Erdemir de cenaze namazına katılarak acılı aileye taziyelerini iletti. Mahmut Hekimoğlu’nun Almanya’da yaşayan kardeşi Bülent Hekimoğlu ise cenazeye defin sırasında yetişti.

 

Nuri Alço Ve Serdar Gökhan Gözyaşları Döktü

 

Mahmut Hekimoğlu’nun yakın arkadaşları olan oyuncular Nuri Alço ve Serdar Gökhan, defin işlemi sırasında kazılan mezarın yanına oturarak dakikalarca gözyaşı döktü. İkili, yakın dostlarının cenazesinin başından toprağa verilene kadar bir an olsun ayrılmadı.

Eski eşler Yalçın Dümer ve Serpil Çakmaklı da cenazede ayaküstü görüşüp sohbet ettiler.

 

Rol Aldığı Bazı Diziler:

 

Kırmızı Işık (Tuncay 2008)

Harput Güneşi (2004)

Sırlar Dünyası / Sır Kapısı (2002)

Ona Bakma Bana Bak (2000)

Ayrı Dünyalar (1995)

Barışta Savaşanlar (1993)

Muallim Bey (1992)

Mahallenin Muhtarları (Kenan, 1992)

 

Rol Aldığı Bazı Filmler:

 

Çakma Hayat (2013)

Koçero (2007)

Anka Kuşu (Cemal Bey 2006)

Memleket Hikayeleri - Bir Sepet Elma (2005)

Ölüm Oyunu (Kemal 1994)

Bir Eski Yangın (1988)

Vurgun (1987)

Bin Kere Ölmek (Muhsin 1983

Aile Şerefi (Selim 1976)

Yakalarsam Severim (1975)

Kızım Ayşe (Ömer 1974)

Öksüzler (Kenan 1973

Ben Doğarken Ölmüşüm (Mete 1973)

 

KAYNAKÇA: Yeşilçam'ın usta oyuncusu Mahmut Hekimoğlu hayatını kaybetti (hurriyet.com.tr, 10.09.2016), Mahmut Hekimoğlu (sinematurk.com, 10.09.2016), Mahmut Hekimoğlu (diziler.com, 10.09.2016), Mahmut Hekimoğlu (beyazperde.com, 10.09.2016), Mahmut Hekimoğlu’na sessiz veda (hurriyet.com.tr, 11.09.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör