Şehriyar

Şair

Ölüm
18 Eylül, 1988
-
Eğitim
Tıp Fakültesi
Diğer İsimler
Mir Ağaoğlu Muhammed Hüseyin

Şair (D. 1906, Tebriz / İran - Ö. 18 Eylül 1988). Tam adı Mir Ağaoğlu Muhammed Hüseyin. Azerbaycan’ın tanınmış şairlerindendir. İlköğrenimini Tebriz’de tamamladıktan sonra gittiği Tahran’da başladığı yükseköğrenimini yarıda bıraktı. 1921’de Tıp Fakültesini bitirdi. 1936 yılında başladığı devlet hizmetinden emekli oldu. Genç yaşta annesi ve babasını kaybetmiş olması ruhunda derin izler bıraktı. 1935’te Tebriz’de evlendi. Bu evlilikten iki kız ve iki erkek çocuğu dünyaya geldi.

Uzun zaman Farsça şiirler yazdı. 1953 yılında annesinin isteği ile Azeri lehçesinde Hayder Baba’ya Salam manzumesini yazarak yurdu sembolize edip, Heydar Baba Dağı’nı vatan sevgisi, halk inancının saflığı ve duruluğu konularını sembolize etti. Ayrıca bu şiirinde çocukluk günlerinin anıları ile baba ocağına duyduğu özlem ve doğduğu yörenin doğal güzelliklerini anlattı. Şehriyar, bu manzumesi ile Kuzey ve Güney Azerbaycan ile diğer Türk halkları arasında manevi bir köprü kurulmasını sağladı. Şiire küçük yaşlarda başlayan Şehriyar’ın eserlerinin büyük bölümü Farsça olmakla birlikte Türkçe eserleri de vardır. Farsça şiirleri üç ciltlik Divan’da toplanmış; Türkçe şiirleri ise Türkçe Şiirlerinden Örnekler ve Haydar Baba’ya Selam adlarıyla yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA: Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu / Mevlâna ve Şehriyar - Prof. Dr. Celil Teclil / Şehriyar’ın Makul Anlamları Betimleme Gücü Prof. Dr. Saima İnal Savi / Şehriyar’ın “Haydar Baba’ya Selam’ında Darbımesel ve Istılahlar Hasan Almaz / Şehriyar’ın Şiirinde Ehli Beyt Sevgisi - Prof. Dr. Mürsel Öztürk / Şehriyar Hakkında Türkiye’de Yapılan Bilimsel Çalışmalar - Doç. Dr. Hicabi Kırlangıç / Şehriyar’ın Şiire Yaklaşımı ve Şehriyar ile Nima Yusiç’te Ortak Yönler (15-16 Mayıs 2003 Tarihinde Ankara’da düzenlenen “Uluslararası Üstat Muhammed Hüseyin Şehriyar’ı Anma Semineri” Özel Sayısı, Nâme-i Aşina dergisi, sayı:12, İlkbahar 2003), İslâmî Edebiyat dergisi (sayı: 40, Temmuz-Ağustos-Eylül 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör