Şecaattin Zenginoğlu

Bürokrat, Gazeteci, Yazar, Şair

Doğum
12 Aralık, 1941
Eğitim
İTİA Gazetecilik Enstitüsü
Burç
Diğer İsimler
Ş. Mümtaz Köycütük, Oğuz Oğuztürk, Adil Atasever

Bürokrat, gazeteci, şair ve yazar. 12 Aralık 1941, Şenköy / Veliköy / Şavşat / Artvin doğumlu. Yazılarında Ş. Mümtaz Köycütük, Oğuz Oğuztürk, Adil Atasever gibi müstearlar kullandı. Çoraklı Köyü İlkokulu, Şavşat Ortaokulu, Atatürk Lisesi, İTİA Gazetecilik Enstitüsü (1968) mezunu. Çalışma hayatına Adalet gazetesinde muhabir olarak başladı. Zafer ve Ulus gazetelerinde mesleğini ve öğrenimini sürdürürken üyesi bulunduğu CHP Gençlik Kollan ve CKMP bünyesinde siyasi faaliyetlere katıldı. 1965 yılında Turizm Dünyası adlı bir dergi çıkardı ve Milli Kültür Yayınevini kurdu. Üyesi bulunduğu Yükseköğrenim Gençliği Atatürkçüler Teşkilatının yayın organı Ata Yolu dergisinin genel yayın yönetmeliğini üstlendi.

1966 yılında Adalet Partisine geçti. Askerlik sonrası Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatında memurluğa başlayıp, bakanlığın basın ve halkla ilişkiler hizmetlerini yürüttü. 1974’te de Ankara dışına atanması üzerine bakanlıktaki görevinden istifa ederek basın hayatına döndü, AP çatısı altında çalışmalarını yoğunlaştırdı. Sadi Irmak'ın başbakanlığı döneminde özel danışmanlığını yaptı. AP’yi destekleyen sivil toplum kuruluşlarından Hür-Köy, Hür Memur, Hür Basın gibi kuruluşların genel başkanlıklarını yaptı. 1977 seçimlerinde bu partiden Artvin milletvekili aday adayı oldu, kazamayıp Başbakanlıktaki görevine yeniden döndü. Başbakanlık Arşiv ve Dökümantasyon birimini kurdu. Kısa bir süre sonra Başbakanlık Devlet Bakanlığı Basın Müşavirliğine getirildi. Çok sayıda başbakan döneminde Başbakanlık basın ve halkla ilişkiler danışmanlığı hizmetlerini yürüttü. Bir süre TBMM’de Başbakanlık Parlamento İlişkileri müşavirlik görevini üstelendikten sonra 1979’da Devlet Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevine getirildi. Ardından Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine atandı.

12 Eylül darbesinden sonra Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı emrinde raportör olarak görevlendirildi. Tenzili rütbe ile atandığı Kültür ve Turizm Bakanlığında çalışırken Turizm Geliştirme Vakfının kuruluş çalışmalarına katılarak vakfın ilk genel müdürü oldu. Sonraki yıllarda BBP ve DYP’nin kuruluş çalışmalarına aktif olarak katıldı. Bu arada

Beka Haberler Ajansını kurdu. 1987 genel seçimlerine milletvekili adayı olarak katıldı, kaybetti. 1989 yılında Güçlü Türkiye gazetesini kurdu. Kemalist Atılım Birliğinin Ankara il teşkilatı kurucuları arasında yer aldı. 1991 yılında DYP’den milletvekili aday adayı oldu, ön seçimi kazanamadı. 1993 yılında yerleştiği, eşinin memleketi İzmir'de Ocak gazetesinin genel koordinatörlüğünü üstlendi ve DYP Narlıdere ilçe yöneticileri arasına katıldı. Bu süreçte iş adamı Mehmet Zeki Şan ile Şan Ajansını, 2001 yılında Türk Dünyası Fikir Ajansını kurdu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde MHP’den Narlıdere Belediye Başkan adayı oldu. İzmir Atatürkçü Aydınlar ve Sivil Toplum Kuruluşları Ulusal Birlik Platformu'nu kurdu ve başkanlığına seçildi. Kuvay-ı Milliye Derneğinin genel başkan yardımcılığına getirildi.

Mükerrem Zennoğlu ile evli; Volkan, Esen Kıvılcım, Mefkûre Pınar, Mustafa Oğuztürk adlarında ikisi kız ikisi erkek dört çocuk ve dört torun sahibi olan Zenginoğlu; İLESAM, Yeni Çağdaş Sanatçılar Derneği (yönetim kurulu), Karadenizliler Derneği, Anadolu Basın Birliği, İzmir Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Hizmet Derneği (başkanı), Balkan Türkleri Dernekleri (federasyon delegesi) üyesidir.

ESERLERİ:

ŞİİR: Canım Vatanım (1981), Atatürk Güneşinin Doğuşu (1981), Türk Gençliğinin Yükselen Sesi (nesir ve şiir, 1999), Şanlı Bayrak Destanı (2009).

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Ulu Önder Yüce Atatürk’ün Onursal Şeceresi (2000), Büyük Türk Milleti’nin Kök Şeceresi (2002), Oğuz Türkleri’nin Şeceresi (2006), Ulu Çınar (tablo, 2006), Batmayan Tek Güneş (2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör