Şarık Tara

İnşaat Mühendisi, Mühendis, İş İnsanı

Doğum
22 Nisan, 1930
Ölüm
28 Haziran, 2018
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi
Burç

İnşaat yüksek mühendisi, Enka Şirketler Grubu kurucusu ve fahri başkanı (D. 22 Nisan 1930, Üsküp / Makedonya - Ö. 28 Haziran 2018, İstanbul). Üsküp, Beyrut ve Belgrad'da tahsil yapmış bir avukat olan Fevzi Tara ile Annesi Erenköy Kız Lisesi'nde okumuş, yüksek kültürlü bir kadın olan Mahmure hanımın oğludur. Yahya Kemal ile de torun çocukları olmaları nedeniyle aralarında akrabalık bağı vardır. 

Çalışmaları

1942 yılında Üsküp Başkonsolosu Reşat Karabuda'nın yardımıyla geldiği İstanbul'da, ailesi de gelene kadar iki yıl yengesi Seniha hanımın yanında kaldı. Orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1954 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. 1957 yılında eniştesi Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA Kollektif Şirketini kurarak müteahhitlik faaliyetlerine başladı. Enişte ve kayınbirader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Kollektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket'e, 1972'de de ENKA Holding A.Ş.’ye dönüşmüştür.

Şarık Tara, bünyesinde çok sayıda şirketin yer aldığı ENKA Holding Yatırım Anonim Şirketi’nin uzun yıllar yürüttüğü Grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı oğlu Sinan Tara'ya devretmiş olup, kendisi de Fahri (Onursal) Başkanlığını yürütmüştür.

30 yıllık meslek hayatı boyunca teknoloji ve yönetime önem vermiş olan Şarık Tara, batı ülkelerindeki en ileri teknolojileri Türkiye’ye getirerek şirketlerinin dünya piyasasında saygınlık kazanmasını sağladı. Taahhüt ve sanayi şirketlerinde dünyaca tanınmış know-how’ları kullanmakta ve bugün Batı ülkelerine eşdeğer seviyede üretim yapmakta ve bu üretimin gerektirdiği teknolojiden yararlanmaktadır. Bu sayede Türkiye ekonomisine gerek iç pazar ve istihdam yönünden, gerekse de döviz girdileri bakımından büyük katkıda bulunmuştur.

İşadamı Vehbi Koç ile de çok iyi arkadaş olan Şarık Tara, Vehbi Koç ile olan söyleşisinde başarısını şu şekilde anlatıyor: "Rahmetli Vehbi Koç bir gün bana şunu sordu: "Şarık bu nasıl bir yönetim biçimi?" Bizim yönetim tarzımıza 'Ağabey Management' adını takmıştı. Yani ilk kurulduğumuz yıllarda işyerlerindeki alışılmış yönetim biçimlerinden farklıydık. Aramızdaki sevgi, saygı ve arkadaşlık ilişkileri kuvvetliydi."

Kamu ve özel kuruluşları ile vakıf ve spor kulüplerinde sosyal faaliyetlerde bulunan Şarık Tara, bu alanlardaki çalışmalara maddi ve manevi destek de sağlamaktadır. Şarık Tara’ya yurt içi ve yurt dışındaki iş ve sosyal faaliyetleri nedeniyle çok sayıda ödül verilmiştir.

 

Vefatı:

 

ENKA Holding Fahri Başkanı Şarık Tara, 28 Haziran 2018 günü tedavi gördüğü İstanbul Maslak Acıbadem Hastanesi’nde saat 19.25 sularında kalp ve çoklu organ yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

Şarık Tara için, 30 Haziran 2018 günü holdingin Balmumcu'daki genel merkez binasının önünde tören düzenlendi. Şirket yetkilileri ve çalışanları, Enka Spor Kulübü'nün sporcuları, Enka Okulları öğrencileri ve aile dostlarının katıldığı törende taziyeleri Tara'nın oğlu Sinan Tara, torunları Mehmet Tara ve Ömer Tara, damadı Ziad Naamani kabul etti. Cenaze törenine Tara'nın ailesi, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, iş dünyasının önemli isimleri katıldı. Eski başbakan mesut Yılmaz, "Bir çınar devrildi. Türk ekonomisinini hatta Türk dış politikasının çok önemli bir ismini kaybettik. Mekanı cennet olsun. Hepimizin başı sağolsun" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı cenaze töreni öncesinde Tara ailesi taziyeleri kabul etti. Tara için gerçekleştirilen saygı duruşu ile başlayan törende, alanda bulunanlardan helallik istendi.

Törende konuşan Enka İstanbul Okulları 9. sınıf öğrencisi Aybike Köse, Tara'nın ülkesine aşık bir insan olduğunu belirterek, onun, eğitime gönül vermiş gerçek bir vatansever olduğunu söyledi.

Şarık Tara'yı asla unutmayacaklarını dile getiren Köse, Tara'nın öğrencilere verdiği hayata dair öğütlerinden bazılarını paylaştı.

Köse, "Bize öğrettiğin değerleri sonsuzluğa taşıyacağımıza Enka öğrencileri olarak söz veriyoruz." dedi.

Aybike Köse'nin konuşması sonrası Tara'nın Türk bayrağına sarılı tabutu omuzlarda taşınarak cenaze aracına götürüldü. Holdingin genel merkez binasına dev boyutlarda Türk bayrağı, Tara'nın posteri ve üzerinde Tara'nın gençlere öğütlerini yer aldığı pankartların asıldığı görüldü.

Tara'nın cenazesi, öğlen vakti Bebek Hümayun-u Abad Camisi'nde kılınan namazın ve düzenlenen törenin ardından Ulus Mezarlığı'na defnedildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ENKA Holding Fahri Başkanı Şarık Tara’nın vefatı dolayısıyla ailesine bir telgraf göndererek, başsağlığı dileklerini iletti.

 

KAYNAKÇA: Şarık Tara hayatını kaybetti (sozcu.com.tr, 28.06.2018), Ünlü iş insanı Şarık Tara hayatını kaybetti (milliyet.com.tr, 28.06.2018), Şarık Tara hayatını kaybetti (haberturk.com, 28.06.2018), ENKA Holding Fahri Başkanı Şarık Tara hayatını kaybetti Şarık Tara kimdir? (sabah.com.tr, 28.06.2018), Şarık Tara hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 28.06.2018), Ünlü iş adamı son yolculuğuna uğurlandı (hürriyet.com.tr, 30.06.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör