Mehmet Cengiz

Müteahhit, Sanayici, İş İnsanı

Doğum
04 Temmuz, 1958
Burç

Sanayici, iş adamı, Yönetim Kurulu Başkanı. Çaykur Rizespor eski ve onursal başkanı. 4 Temmuz 1958 tarihinde Rize’nin Kalkandere ilçesinde dünyaya geldi.

1980 yılında kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat'ı kuran Mehmet Cengiz; otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürmektedir. 1980'de altyapı, taahhüt işleriyle başladığı kariyerini 1990'larda turizm yatırımlarıyla devam ettirdi.1995 yılında Le Jardin Resort Hotel, Sungate Port Royal Resort Hotel işletmelerini açtı. Cengiz Holding ile inşaat, turizm, madencilik, enerji, sigorta ve havacılık sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

2004 yılında da Eti Bakır A.Ş.'yi bünyesine kattı. 2005'te de Eti Alüminyum'u da dahil etti. Mehmet Cengiz, Limak ve Kolin ortaklığı ile Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketinin de sahibidir. Limak ve Kolin'in yanı sıra Kanyon ve MaPa ile birlikte 3. Havalimanı ihalesini de kazandı.

Hem yurtiçi hem de yurtdışında, inşaat, enerji, turizm, madencilik, liman ve havalimanı işletmeciliği gibi farklı sektörlerde faaliyetleri bulunan Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu'nun, havalimanı inşaatı tecrübeleri arasında sekiz havalimanı bulunuyor.

Mehmet Cengiz ile eşi Fatma Cengiz, 2019 yılında boşanma davası açmışlardı.1995 senesinde turizm alanında da yatırım yaparak muhtelif otellerin işletmelerini açtı.

Mehmet Cengiz, Limak ve Kolin ortaklığı ile Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketinin sahibi olmakla beraber, Limak ve Kolin’in yanı sıra Kanyon ve MaPa ile birlikte 3. Havalimanı ihalesini de kazanmıştır.

Birçok dalda faaliyetini sürdüren Cengiz Holding bünyesinde yer alan Cengiz İnşaat A.Ş, Engineering News Record Dergisi’nin 2013 senesi sıralamasına göre dünyanın en büyük 127. firmasıdır.

Yönetim kurulu başkanı olduğu Cengiz Holding bünyesinde; otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürüyor.

Eşi Fatma Cengiz’le boşanmak için 2019’da dava açmıştı.

 

Yeni Faaliyetleri

 

15 Mart 2022’de basına yansıyan haberlere gör CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır 2020 yılında, 21/b kapsamında pazarlık usulü ile yapılan Rize İyidere Lojistik Limanı İhalesi’nin, 1 milyar 370 milyon liraya Cengiz İnşaat ile Yapı ve Yapı İnşaat İş Ortaklığı'na verildiğini hatırlattı.

"Rize Belediyesi, İyidere Lojistik Limanı’na 20 kilometre uzaklıktaki millet bahçesi ile ilişkili olan ‘Rize Millet Bahçesi Kıyı Koruma Yapısı Uygulama Projesi’nin yapımı işi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne 17.06.2021 tarihinde talep yazısı yazmıştır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü 25.06.2021 tarihli yazı ile Rize Millet Bahçesi Kıyı Koruma Yapısı Uygulama Projeleri işinin “Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı” bünyesinde ilave iş olarak yapılacağını bildirmiştir. Daha sonra bu kıyı koruma projeleri “İyidere Lojistik Limanı İnşaatı” işine ilave olarak yapılması, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce onaylanmıştır" diyen Başarır, "Böylece Cengiz İnşaat’a ihalesiz bir şekilde Rize Millet Bahçesi Kıyı Koruma Yapısı Uygulama Projesi verilmiştir" ifadelerini kullandı.

 

2020'de 98 Milyon Liralık İş 2022'de 250 Milyon Lira

 

Başarır konuya ilişkin şunları söyledi:

"İyidere Lojistik Limanı İnşaatı işinin sözleşme bedeli 1 milyar 370 milyon TL’den, yüzde 7,16 oranındaki artış ile 1 milyar 468 milyon TL’ye çıkarılmıştır. Böylece iktidar, 'Beşli Çete’den biri olan Cengiz İnşaat’a 98 milyon liralık bir kıyak daha yapmıştır. Bu 98 milyon TL’lik artış 2020 yılı birim fiyatları ile yapılmıştır. Ancak bu bedel 2022 birim fiyatları ile yapıldığında yaklaşık 250 milyon TL’yi bulmaktadır.”

Yapımı devam etmekte olan Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı işi kapsamında, Rize Millet Bahçesi Kıyı Koruma Yapısı Uygulama Projesi ilave işi söz konusu iş kapsamında olmamasına rağmen, ihalesiz bir şekilde Cengiz İnşaat’a verildiğini ifade eden CHP’li Başarır, “Bilindiği üzere, mal ve hizmet alımlarıyla ilgili yapım sözleşmelerinde öngörülemeyen durumlar nedeniyle bir iş artışının zorunlu olması halinde, artışa konu olan iş, sözleşmeye esas proje kapsamında olmalıdır. İki iş arasında bir bağlantı olması gerekir ki ancak bu çerçevede aynı yükleniciye ilave iş verilebilir. Aralarında 20 kilometre mesafe bulunan, bir lojistik liman işi ile millet bahçesine ait olan bir iş arasında nasıl bir bağlantı olabilir? Bu Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’na çok açık bir şekilde aykırıdır. AKP iktidarı kanun tanımaz özelliğini burada da göstermiştir” sözlerini dile getirdi.

KAYNAK: Mehmet Cengiz (yeniakit.com.tr, 26.08.2018), Mehmet Cengiz (timeturk.com.tr, 26.08.2018), Mehmet Cengiz kimdir? (haberler.com, 08.11.2021), 5'li çete ihaleye doymuyor: Mehmet Cengiz dev ihaleyi kaptı (milligazete.com.tr, 15 Mar 2022).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör