Bülent Kuşoğlu

Genel Başkan Yardımcısı, Ekonomist, Maliyeci, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
07 Ocak, 1958
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Burç

Maliyeci, yeminli mali müşavir, ekonomist, yönetici siyasetçi, 24., 25, 26. ve 27. Dönem Ankara Milletvekili - CHP Genel Başkan Yardımcısı. 7 Ocak 1958’de Erzurum’da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Remziye’dir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Maliye Bakanlığında hesap uzmanlığı ve baş hesap uzmanlığı görevlerinde bulundu. İngiltere’de sosyal güvenlik konularında çalışmalar yaptı. F-16 projesinde Milli Savunma Bakanlığının danışmanı olarak ABD’de çeşitli çalışmalara ve PMR toplantılarına katıldı. Brüksel’de AB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünde çalıştı. Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Dünya Bankası gözetiminde, Türk Sosyal Güvenlik ve Sağlık Sisteminin Reformu projelerinde Değerlendirme Kurulu ve Yürütme Komisyonu Üyesi olarak görev aldı. City Hospital Sağlık Yatırım ve Hizmetleri AŞ’nin ortağı, Genel Müdürü, Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Kurumsal Vizyon Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Ulusal ve çeşitli internet gazetelerinde köşe yazıları yayımlanmaktadır.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Kuşoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Bülent Kuşoğlu, 2009 yılında eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’le birlikte Türkiye Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğu bu parti kapandıktan sonra siyasete CHP’de devam etti.

CHP’den 24., 25, 26. ve 27. Yasama Dönemi Ankara Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Partinin Genel Başkanı olarak görev yaptı.

10 Ağustos 2018 günü CHP'de yeni Merkez Yürütme Kurulu belli oldu. İdari ve Mali İşler genel başkan yardımcılığına Bülent Kuşoğlu getirildi. 

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Kuşoğlu, 2 çocuk babasıdır.

 

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), CHP'de yeni Merkez Yürütme Kurulu belli oldu (cumhuriyet.com.tr, 10 Ağustos 2018), Bülent Kuşoğlu (chp.org.tr, 24.12.2019, 25.03.2023).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör