Şakir Selim

Siyasetçi, Şair

Doğum
Ölüm
-
Eğitim
Semerkant Devlet Üniversitesinin Filoloji Bölümü

Şair, siyaset adamı (D. 1942, Kırım – Ö. 2008). Semerkant Pedogoji Teknik Okulu ile Semerkant Devlet Üniversitesinin Filoloji Bölümünden mezun oldu ve bir süre öğretmenlik yaptı. 1971’de Lenin Bayrağı gazetesinde çalıştı. Sürgün yıllarını Özbekistan’da geçirdi ve 1990 yılında anavatanına döndükten sonra Dostluk, Edebiyat ve Sanat gazetelerinde muhabirlik, kendi çıkardığı Yıldız dergisinde başyazarlık yaptı. Millî Meclisi üyeliğine seçildi. Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni’nde Arif Nihat Asya Ödülü’nün kazandı. Kırım Tatar Millî Meclis Üyeliği ve Yazarlar Birliği Başkanlığı yaptı.

Şakir Selim’in ilk şiirleri 1963 yılında yayımlanmaya başladı. Ayrıca A. Puşkin’in, M. Lermontov’un, M. Karim’in, N. Gogol’ün, W. Shakespeare’in seçkin eserlerini Tatarca’ya çevirdi. Ukrayna Yazarlar Birliği Kırım Teşkilatının Başkanlığını yaptı. Hayatını ve çalışmalarını Akmescit’te sürdürdü.

ESERLERİ (Şiir):

Akbardak, Duygularım, Sevgi Alevi, Uyanış, Yelleri Dinle, Düşünce, Kırımname (1999).

KAYNAK: Türkiye Yazarlar Birliği / Türk Dünyası Şiir Güldestesi (5 cilt, 2006), Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör