Bayram Bilge Tokel

Müzisyen, Şair

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi Yüksek Teknik Eğitim Fakültesi

Şair ve müzisyen. 1957, Müftükışla / Boğazlıyan / Yozgat doğumlu. Gazi Üniversitesi Yüksek Teknik Eğitim Fakültesi (1979) mezunu. Millî Eğitim Bakanlığı Film-Radyo Tv ile Eğitim Merkezinde radyo programcılığı yaptı. TRT’de “Bizim Eller” ve “Radyo Sanatçıları Konseri” adlı müzik programlarının metin yazarlığını ve danışmanlığını yaptı. 1986 yılından itibaren Kültür Bakanlığı Devlet Halk Müziği Topluluğu sanatçısı olarak çalıştı. 2003 yılında Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı, ardından Genel Müdürü oldu. Türkiye Yazarlar Birliği genel sekreterliği ve genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Televizyon programları da hazırlayıp sundu.

Ağırlık noktasını türkülerin ve halk müziğinin oluşturduğu yazıları ile müzik gündemimizi tarihi ve kültürel perspektiften yorumlayan yazılar yazdı. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli solo konserler veren Tokel, 1989 yılında ABD Maryland Üniversitesi Etno Müzikoloji Bölümünde üç ay halk müziği ve bağlama dersleri verdi. Anonim türküleri derlediği Bayram adlı bir CD’si çıktı (1991). TRT’de “Bozkırın Tezenesi”, “Şen Olasın Ürgüp”, “Bir Garip” adlı belgeseller ile “Gurbet ve Yemen” adlı belgeselin müziklerini yaptı.

Edebiyata Hisar dergisinde yayımladığı şiirleriyle başladı (1977). Türk Edebiyatı, Divan, Töre, Doğuş, Dolunay, Erguvan, Türk Yurdu, Yörünge, Son Duvar, Polemik vd. dergilerde şiir, deneme ve eleştirinin yanı sıra müzik üzerine yazılar yazdı.

“Öyle tahmin ediyorum ki ‘Neşet Ertaş Kitabı’ bu vadide yeni bir çığır açacak ve yaşayan büyük sanatkarlarımız, bir şekilde bir Bayram Bilge Tokel dikkatiyle kuşatılıp, sanatlarının ve şahsiyetlerinin bütün ipuçlarını iki kapak arasına koyup gelecek sanatkarını şerheden, musikiye başka boyutlar ilave eden tarafıyla bu kitap, ‘mûsiki edebiyatı’mızdaki müstesna yerini daha şimdiden almış bulunuyor.” (Ahmet Turan Alkan)

ESERLERİ:

ŞİİR: Bir Yer Üşür (1996).

İNCELEME: The High Region of Islam (Çocuklara yönelik drama, 1988), Neşet Ertaş Kitabı (2000), Bağımıza Gazel Düştü-Müziğe Dair (deneme, 2002).

SOLO ALBÜM: Bayram / The World of Music (ABD, 1990), Türk Folk Ezgileri (1999), Yanık Havalar (2000).

KAYNAK: Ahmet Turan Alkan / Zaman (2.1.2000), Erdal Çakır / Kirpiklerin Oku Cana Batarken (Hece dergisi, Şubat 2000), Bağımıza Gazel Düştü-Müziğe Dair / Bayram Bilge Tokel (Cumhuriyet Kitap, 18.4.2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör