Mesut Özil

Futbolcu

Doğum
15 Ekim, 1988
Burç

Türk asıllı Alman futbolcu. Almanya A Milli Takımı ve Werder Bremen’in formasını giymektedir. Orta saha oyuncusudur. Boy: 1,83 m. Maaş: 15,6 milyon GBP (2018)

15 Ekim 1988’de Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde doğdu. Ailesi o doğmadan önce Zonguldak’ın Zevrek ilçesinin Hışıroğlu köyünden 1970’li yıllarda Almanya’ya yerleşmiştir. Babasının adı Mustafa, annesinin adı da Gülizar’dır.

1995–1998 yılları arasında Westfalia 04, 1998–1999 yılları arasında Schalke-Nord, 2000–2005yılları arasında Rot-Weiss Essen formalarını giyen genç oyuncu, 2005 yılında Schalke 04’ün gençler takımına transfer oldu.

Schalke 04’ün gençler takımında bir yıl kadar top koşturduktan sonra, 2006 yılında Schalke’nin A Takımı’na girmeyi başaran Özil, burada top koşturduğu iki yıl içerisinde 30 lig maçında forma giydi.

2010 yılında FIFA Dünya Kupası’nda üçüncü olan kadroda yer alan Özil, ayrıca bu turnuvadaki başarılı futbolu ile Altın Top Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

 

Kitapları:

 

Gunning for Greatness: My Life, Soccer Superstars 2013, Magie van het spel

 

Mesut Özil: "Yine olsa, o fotoğrafı yine çektirirdim"

 

Almanya Milli Takımı forması giyen Mesut Özil, Almanya'da tepkiyle karşılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la fotoğraf çektirmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Mesut Özil'in açıklaması şöyle:

"Geçtiğimiz birkaç hafta son birkaç ayda yaşadığım olaylar üzerine düşünme fırsatı verdi. Ben de neler yaşandığına dair düşünce ve duygularımı paylaşmaya karar verdim. Birçok insan gibi benim de soyum birden çok ülkeye dayanıyor. Almanya'da büyümeme rağmen ailemin kökleri Türkiye'ye uzanıyor. İki kalbim var. Biri Alman, biri de Türk. Annem bana çocukluğumda her zaman saygılı olmayı ve nereden geldiğimi unutmamayı öğretti. Bugün dahi buna çok değer veriyorum.

 

Mesut Özil, Diriliş Ertuğrul'lu mesajıyla son noktayı koydu!

 

Türk kökenli Alman Milli Futbolcu Mesut Özil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber aynı karede yer aldıkları fotoğrafın ardından Alman Basını tarafından ağır eleştirilerin odağı haline gelmişti. Bu eleştirilerin sonrasında Arsenal'in yıldız futbolcusu Mesut Özil, kişisel Instagram hesabının hikaye bölümünden, TRT1 ekranlarında yayınlanan Türk televizyon tarihinin en güçlü projelerinden Diriliş Ertuğrul dizisinin efsane sahnelerinden birini paylaşarak maruz kaldığı sert eleştirilere son noktayı koydu. Futbol kariyerinde önemli başarılara imza atarak uluslararası çapta geniş kitlelere adını duyuran futbolcu Mesut Özil'in sosyal medya platformu aracılığıyla Diriliş Ertuğrul sahnesi eşliğinde paylaştığı o açıklamalar...

 

Türk'e Pusu Kurulmaz, Türk’ten İntikam Alınmaz, Türk'e Ceza Kesilmez!

 

Mesut Özil'in kişisel Instagram hesabının hikayeler bölümünden Diriliş Ertuğrul dizisinin efsane sahnelerinden birini paylaştı. Mesut Özil paylaştığı Diriliş Ertuğrul bölümünde Ertuğrul Bey otağında beylere gerçekleştirdiği konuşmada; "Türk'e pusu kurulmaz, Türk'ten intikam alınmaz, Türk'e ceza kesilmez. Tüm düşmanlarımız bilecek ki bu topraklarda ezan dinmeyecek, bayrak inmeyecektir. Tüm cihan bilecek ki bu topraklarda ilahi nizam her yere yayılacak" şeklinde ifadelere yer verdi.

KAYNAKÇA: Mesut Özil, Diriliş Ertuğrul'lu mesajıyla son noktayı koydu! (haber7.com, 07.06.2018, erişim 22.07.208), Mesut Özil kimdir? (hurriyet.com.tr, 22.07.2018), Mesut Özil kimdir? (yeniakit.com.tr, 22.07.2018), Mesut Özil: "Yine olsa, o fotoğrafı yine çektirirdim" (sabah.com.tr, 22.07.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör