Safiye İnci

Aktivist

Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı ve Felsefe Tarihi bölümleri

Eylemci, Atatürk’e hakaret zanlısı. Anıtkabir'de, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Safiye İnci, 21 Temmuz 2018 günü tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi, tutuklanmasına karar verildi.

Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiğine dair video görüntüsü sosyal medyada yer alan şüpheli şahıs, yürütülen tahkikata müteakip Ankara Demetevler’de yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şüpheli şahıs, emniyet müdürlüğünde alınacak ifadesinin akabinde adliyeye sevk edilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

Ne Olmuştu?

 

Safiye İnci, Anıtkabir ziyaretinde çektiği bir videoda, Atatürk’ü sevmediğini söyleyerek ağır hakaretlerde bulunuyor. Videonun yayılmasının ardından sosyal medyada da genç kıza tepki yağdı. Tutuklanması için çağrı yapılan genç kız paylaşımların çoğalmasının ardından pişman olduğunu belirttiği bir video yayınladı. Görüntüleri kendisinin görüşlerine saygı duymayan bir arkadaşına inat olsun diye çekip sadece ona yolladığını ifade eden İnci, “Atatürk’e saygı duymasam Anıtkabir’e gitmezdim” dedi.

 

2. Fadime Olayı mı?

 

Safiye İnci, Atatürk’e hakaretten tutuklandı, ancak olayın arka planı henüz aydınlanmadı. Geçmişte dindarları sıkıntıya sokmak ve onları karalamak maksadıyla bir Fadime Olayı yaşanmış olması, bu olayın da bir provokasyan olabileceği ihtimalini de akla getirdi.

Bu olay üzerine yapılan sosyal medya paylaşımlarında, Asiye İnci’ye  tepkiler çığ gibi yağarken, tek parti döneminin “İstiklal Mahkemeleri”nin yeniden kurulmasını isteyenler oldu.

Atatürk'e ağzına geleni söyleyen bir provokatör olduğu ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyenler ise, eylemcinin Atatürk'e hakaret ederken Başkan Erdoğan hakkında övücü sözler söylediğine dikkat çekti. Bunun da Başkan Erdoğan ve AK Partilileri Atatürk düşmanı gibi göstermeyi amaçlayan bayat bir provokasyon olduğunu gösterdiği belirtildi.

 

Arkasında FETÖ ve Bir Siyasi Parti mi Var?      

 

Karar sonrası sosyal medyada yapılan yorumlarda geçmişteki bazı olaylara göndermede bulunularak, Safiye İnci olayında FETÖ bağlantısı olduğu iddiaları da yer aldı.

Olayla ilgili olarak Star gazetesinde şu yorum yapıldı:

“28 Şubat, Gezi kalkışması ve FETÖ dönemi ucuz provokasyonlar şimdilerde yine sahnelenmeye başladı. Çarşaflı provokatör bir kadının Atatürk'e hakaret ettiği videosu CHP'den FETÖ'ye sosyal medyada hızla dolaşıma sokularak yine bayat bir oyun planlanıyor. Gözaltına alınan Safiye İnci isimli provokatörün sosyal medyada aslında çarşaflı olmadığı, CHP'li olduğu ve kirli tezgahın arkasında FETÖ olduğu iddiası var..

Bu arada sosyal medyada paylaşılanlar arasında, çarşaf giyen kadının aslında çarşaflı olmadığı, arkasında CHP' ve FETÖ olduğu iddiası da yer alıyor. Sosyal medyada olayı büyüten ve videoyu hızla dolaşıma sokanların ağırlıkla FETÖ'cüler olması, provokasyon ihtimalini daha da güçlendiriyor.

“Provokasyon videosunda muhafazakar görünümlü bir kadın Anıtkabir'e gidiyor, Atatürk'e hakaretler ediyor, bunu da sosyal medya hesabında paylaşıyor. Atatürk'e ağzına geleni söyleyen provokatörün ucuz oyunu şuradan belli. Atatürk'e hakaret ederken Başkan Erdoğan hakkında övücü sözler söylüyor. Bunun da Başkan Erdoğan ve AK Partilileri Atatürk düşmanı gibi göstermeyi amaçlayan bayat bir provokasyon olduğu net.

 

İşte o paylaşımlar:

 

-"Çarşaf giyen bu kadın normalde çarşaflı değil, iyi bir oyuncu. Klasik bir CHP'li, AK Partililer Tayyip demez. Artık bu tarz bayatlamış numaraları yemiyoruz."

- Safiye İnci denen provokatör her kimse bilmiyorum ama kesinlikle AK Partili değil. Sosyal medyada olayı büyüten ve özür videosunu ilk paylaşan bu hesap FETÖ'cü”.

KAYNAKÇA: Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci tutuklandı (hürriyet.com.tr, 22.07.2018), Safiye İnci Pendik kimdir kaç yaşında instagram twitter hesabı Atatürk'e ne dedi (star.com.tr, 22.07.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör