Azra Kohen

Romancı, Yazar

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü

Yazar, Romancı. 1979, İstanbul doğumlu. Aslen Rizeli olan Azra Kohen’in asıl ismi Akilah Azra Sarızeybek’tir. Dizisi de çekilen “Fi”, “Çi”, “Pi, adlı kitap üçlemesinin yazarı olarak tanınmıştır.

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra Kanada’da bulunan Ottawa Üniversitesi Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi bölümüyle devam etti.

Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Master Programına katılan Azra Kohen, son olarak Liverpool Üniversitesi‘nde Davranış Bilimleri alanında uzmanlık yapmaya devam etmektedir.

Azra Kohen, İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde Halit Refiğ‘e asistanlık yapmıştır.

İyi derecede İngilizce ve İtalyanca bilen Azra Kohen, 2001 yılında Sadok Kohen ile evlendi. 2009 yılında bir oğlu oldu.

İlk kitabı “Fi” Goa Basım Yayın tarafından 2013 yılında Akilah yazar ismi ile çıkardı. 2014 yılında “Çi” ve 2015 yılında “Pi” adlı kitaplarını Azra Kohen adı ile çıkarmıştır.

Azra Kohen’in üçleme kitabının anlamı merak edilmektedir. Kohen, serinin ne anlama geldiğini şöyle açıkladı: “Esas anlamları başka olabilir ama benim için ilk romanın adı olan ‘Fi’ kelimesi, ateş, ihtiras, güzellik anlamına geliyor. İkinci roman ‘Çi’, suyun buz hali, yaşam enerjisi… Son yayınlanan ‘Pi’nin anlamıysa topraktan başını uzatan filiz, yani hayat… Bu kitapları ‘çatlama cesareti gösteren bütün tohumlara’ ithaf ettim” cevabını verdi.

2017 yılında yapımını Ay Yapım’ın üstlendiği, yazar Azra Kohen‘in “Fi Çi Pi” adlı kitap dizisinden çevrimiçi dizi platformu olan Puhu TV üzerinden yayınlanan “Fİ” dizinin başrollerinde Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, ve Büşra Develi rol aldı. Diğer rollerde ise Ayşenur Çetin, Tülay Günal, Osman Sonant, Özge Özpirinçci, Saadet Aksoy, Emir Benderlioğlu, Defne Kayalar oynamıştır.

İlk eseri olan Fi kitabının sloganı ilginçti: "Bu hikayenin sadece inanılamaz tarafları gerçektir."

 

Romanları:

 

Fi (2013)

Çi (2014)

Pi (2015)

Aeden & Bir Dünya Hikayesi (2016)

Gör Beni (2019)

 

KAYNAKÇA: Azra Kohen Biyografisi (haberler.com, 30.09.2019), Azra Kohen kimdir? (youtube, 30.09.2019), Azra Kohen kimdir? (sozcu.comtr, 30.09.2019), Azra Kohen kimdir? (hurriyet.comtr, 30.09.2019).

 

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör