Mustafa Ünal (Milletvekili)

Kamu Yöneticisi, Bankacı, Milletvekili, İlahiyatçı, Bürokrat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
16 Ocak, 1948
Eğitim
İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

İlahiyatçı ve hukukçu, bürokrat, bankacı, yönetici, siyasetçi, milletvekili. 16 Ocak 1948,  Safranbolu / Kastamonu doğumlu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Hacer'dir. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Goethe Enstitüsü'nde Dil Eğitimi gördü. Doktorasını Berlin Hür Üniversitesi'nde ticaret hukuku dalında tamamladı.

Bursa İTİA'da öğretim görevlisi olarak ticaret hukuku dersi verdi. Uludağ Üniversitesi Ticaret Hukuku ve Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Yabancı sermayeli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaptı. Hukuk müşaviri ve avukat olarak çalıştı.

Marmara Üniversitesi'nde ticaret hukuku ve turizm mevzuatı dersleri verdi. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Yapı Kredi Leasing'de Yönetim Kurulu Üyeliklerinde ve Emlak Bankası Tasfiye Kurulu'nda bulundu. Almanya Ziraat International Bank AG'de Gözetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı.

AK Parti Kurucu Üyesi olan Mustafa Ünal, 22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde AK Parti’den Karabük milletvekili seçildi.  23. Dönem'de AGİTPA ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi oldu.

Çok iyi düzeyde Almanca, iyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Ünal, evli ve 2 çocuk babasıdır.

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör