Ruhsar Pekcan

Ticaret Bakanı, Elektrik Mühendisi, Kamu Yöneticisi, Bakan, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi

Elektrik mühendisi, iş kadını, kamu yöneticisi, Ticaret eski Bakanı.1958, demirci /  Manisa doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi mezunu. Yüksek lisansını da aynı fakültede yaptı. 1981 yılında TSKB Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda başladığı kariyerine, özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etti.

2005 yılında altyapı projelerine içme suyu, sulama, petrol ve doğalgaz boruları, santrallere elektromekanik aksamı temin eden Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd. Şti.’ne kurucu ortak olarak katıldı. Halen aynı şirketin Yönetici Müdürü’dür.

Daha önce üç dönem DEİK-Türk Suriye İş Konseyi Başkanlığını yürüttü. Ayrıca, DEİŞ-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Irak ve Türk-Libya Konseyleri Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı.

 Halen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, İTO-IKGK İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Üyeliği, ECO-CCI Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği görevleri yürütüyor. IWEC 2012 Ödülü sahibidir.

IWEC Uluslararası Kadın Girişimciler - IWEC Global Ambasador olarak seçildi. İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü kurucu üyesidir.

09.07.2018 günü Ticaret Bakanı olarak göreve başlayan Ruhsar Pekcan, İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk annesidir.

Kabinedeki iki kadın bakandan birisi olan Ruhsar Pekcan oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ticaret Bakanı olarak duyurduğu Ruhsar Pekcan'ın 'Sanırım bakan oldum, herkes öyle diyor ben bilemiyorum. Öğrenmeye gidiyorum.' dediği öğrenilmişti.

21 Nisan 2021 günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevi sona erdi. Pekcan'ın yerine AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş getirildi.

KAYNAKÇA: Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan oldu... Ruhsar Pekcan kimdir? (hürriyet.com.tr, 09.07.2018), Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı  (hürriyet.com.tr,  09.07.2018), Kabine'de değişiklik -İki yeni bakanlık kuruldu (ntv.com.tr, 21.04.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör