Zehra Zümrüt Selçuk

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı, STK Yöneticisi, Ekonomist

Doğum
Eğitim
Bilkent Üniversitesi

Ekonomist, STK yöneticisi, şimdi Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı. Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç’un kızı. 1979, Ordu doğumlu. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nin ardından Bilkent Üniversitesi’nde tam burslu ekonomi lisansı öğrenimi gördü. Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde ekonomi doktorasına başladı, Teksas Üniversitesi’nde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı.

2003-2007 yılları arasında Teksas Üniversitesi’nde araştırma asistanı, 2007’den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC’te kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı.  Halen SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörüdür.

Bu kurumdaki çalışmaları sırasında toplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi alanlarda faaliyet yürüttü. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programının koordinatörlüğünü yaptı.

Çok sayıda Türkçe ve İngilizce yayını bulunmaktadır. Yerli ve yabancı üniversitelerden dereceler, burslar, sertifikalar almıştır.

KADEM Ankara Temsilciliği ve Denetleme Kurulu Üyeliği, Kadın Birliği Platformu Üyeliği, Satrançla Büyüyorum Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilkent Üniversitesi Mezunları Derneği Üyeliği bulunuyor. 

1.      09.07.2018 günü Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak göreve başladı. İngilizce biliyor. Evlidir.

KAYNAK: Yeni kabinede Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kimdir? (Hürriyet Haber,10.07.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör