Mustafa Varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Kamu Yöneticisi, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü

Cumhurbaşkanlığı eski Başdanışmanı, şimdi Sanayi ve Teknoloji Bakanı. 1976 yılında Trabzon'da doğdu. İstanbul İmam Hatip Lisesi'ni bitirdi. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisansını ABD'de bulunan Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde yaptı.

Ayrıca bu dönemlerde Florida State Üniversitesi'nde uzman, Indiana University Pervasive Technology Institute'te ise araştırmacı ve sistem yöneticisi pozisyonlarında çalıştı.

2005 yılında Başbakanlık'ta görev yapmaya başladı. Sırasıyla, 2011'de Başbakan Başdanışmanlığına, 2014'te ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına getirildi. 2016 yılında Büyükelçi unvanı aldı.

Başdanışmanlık görevi boyunca, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız tarafından verilen diğer görevlerin yanı sıra, yüksek teknoloji, bilgisayar teknolojileri ve uygulamaları, savunma sanayi ve araştırma-geliştirme alanlarıyla özel olarak ilgilendi. TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesidir. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

KAYNAK: Yeni kabinede Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank kimdir? (Hürriyet Haber, 09.07.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör