Tosun Bekir Bayraktaroğlu

Kanaat Önderi, Araştırmacı Yazar, Tasavvufçu

Doğum
Eğitim
Robert Kolej
Burç

Kanaat önderi, tasavvufçu, Cerrahi şeyhi (D. 1926, İstanbul - Ö. 30 Haziran 2018, New York / ABD). 1945'te Robert Kolej'den mezun olduktan sonra önce ABD'de bir süre mimari eğitimi aldı, daha sonra Londra'da iki yıl sanat tarihi tahsili yaptı. Ardından yeniden ABD'ye dönüp tahsilini New Jersey'de tamamladı.

Bayraktaroğlu, 1961'den sonra 30 yıl kadar ABD'de resim, heykel ve sanat tarihi profesörlüğü yaptı. 1950'lerden sonra Paris'te başlayan ressamlık döneminde Avrupa ve Amerika'da birçok sergi açtı. 10 yıl kadar Fas'ta iş adamlığı yaptı ve bir dönem fahri konsolosluk görevini yürüttü. 1974'te İstanbul Karagümrük'teki Cerrahi Dergahına giren Bayraktaroğlu, burada tanıştığı Muzaffer Ozak'tan tasavvuf dersleri aldı. 1970'lerin sonuna ABD'deki Amerika Cerrahi Dergahını kurdu. Cerrahi Şeyhi Tosun Bekir Bayraktaroğlu hasta yatağında İngilizce dini söylemlerde bulunuyordu. Cerrahi şeyhi 92 yaşında hayata veda etti.

Cerrahi Dergahı'nın ABD'deki Robert Kolejli şeyhi Tosun Bekir Bayraktaroğlu, 30 Haziran 2018 günü  92 yaşında hayatını kaybetti. Amerika Cerrahi Dergahından yapılan açıklamada, Bayraktaroğlu'nun cenazesinin pazar günü öğle namazını müteakip New York'taki Cerrahi Dergahından kaldırılacağı duyuruldu. Cerrahi Tarikatı'nın merkezi kabul edilen Karagümrük'teki Cerrahı Dergahı'nın şeyhliğini "Hamile kadınların sokakta gezmesi doğru değil" gibi çıkışlarıyla bilinen Tuğrul İnançer yapıyor. Karagümrük'teki dergahın müdavimleri arasında Ahmet Özhan, O Ses Türkiye jürisi Athena Gökhan, Mazhar Alanson, Cem Yılmaz, Ali Taran, Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan gibi isimler var...

Amerika Cerrahi Dergahından yapılan açıklamada, "Hak yolundaki rehberimiz, şeyhimiz, mürşidimiz, en zor anlarımızda hep yanımızda maddi manevi desteğimiz, nefsimizin kaypak oyunlarına karşı koruyucumuz, elimizi hiç bırakmayan şefkatli babamız, bir hayata onlarca hayatı sığdırmayı başaran kamil insan, Amerika Nureddin Cerrahi Dergahı postnişini Tosun Bekir Bayraktaroğlu, Hakk'ın rahmetine yürüdü. Allah sırrını mukaddes, makamını ali, mübarek eylesin" denildi. Bayraktaroğlu'nun cenazesinin pazar günü öğle namazını müteakip New York'taki Cerrahi Dergahından kaldırılacak.

 

Ecevit İle Sıra Arkadaşı

 

Cerrahi şeyhin Tosun Bayraktaroğlu'nun hayatı sıradışı. Robert kolejde okudu, Fas'ta zengin, İstanbul'da derviş, ABD'de ise şeyh oldu. Şeyhlikten önce üst düzey bir şirket yöneticisi olan Tosun Bekir Bayraktaroğlu, aynı zamanda ressam, heykeltraş, şair ve sanat tarihi hocasıydı. Tosun Bekir Bayraktaroğlu ilginç kılan bir diğer nokta da Bülent Ecevit ile sıra arkadaşı olması. Londra'da da Ecevit ile birlikte kalan Bayraktaroğlu, dine yönelmesini verdiği bir söyleşide anlatmıştı. Hristiyanlığı, Budizmi, Taoizmi okuduğunu belirten Tusan Bayraktaroğlu, ABD'ye gidince İslam'ın derinlikleri ile tanışmış.

ESERLERİ:

Bil! Bul! Ol! (2016), Gönül Çerağını Uyandırmak (2017), Amerika'da Bir Türk Şeyh Tosun'un Hatıratı (2018).

KAYNAKÇA: Robertli Cerrahi Şeyhi vefat etti! Hangi ünlüler Cerrahi Tekkesi müridi? (internethaber.com, 30.06.2018), Tosun Bekir Bayraktaroğlu kitapları (kitapyurdu.com, 30.06.2018).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör