Aleyna Tilki

Şarkıcı, Ses Sanatçısı

Doğum
28 Mart, 2000
Burç
Diğer İsimler
İşte Bu Benim Masalım dizisi. Yalan şarkısı

Sanatçı, müzisyen, şarkıcı, oyuncu. 28 Mart 2000'de Trabzon Oflu bir anne ve Konyalı bir babanın çocuğu olarak Konya'da dünyaya geldi. Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasına katılmasıyla ilk kez televizyonlarda görüldü.

Ağustos 2016'da Türk besteci ve aranjör Emrah Karaduman'ın "Cevapsız Çınlama" adlı single'ında vokal olarak yer aldı. Single'ın YouTube'da yayınlanan klibi 2016'da Türkiye'de en çok izlenen video klip oldu ve bir yıl içinde 300 milyondan fazla izlendi. Böylece en çok izlenen Türkçe şarkı klibi unvanını yakaladı. Şarkı ise MusicTopTR Resmî Listesi'nda 2 numaraya kadar yükseldi.

Tilki, Temmuz 2017'de ilk solo single'ı "Sen Olsan Bari"yi yayımladı ve Türkiye'de aynı listede 1 numara oldu.

Çıkışının ilk aylarında içkili mekânlarda sahne alması, reşit olmadığı gerekçesiyle 65. Türkiye Hükûmetinin tepkisini çekti. Kasım 2016'daki bir konseri sırasında mekâna iki el yapımı ses bombası atıldı.

2018’de Fuse Tea ve 2019 da Cornetto reklamlarında yer alan sanatçı. 2021’de Bu Benim Masalım dizisinde rol alarak dizi oyunculuğuna da adım atmıştır.

 

 

Single'lar

 

"Cevapsız Çınlama" (2016) - Türkiye'de

"Sen Olsan Bari" (2017) - Türkiye'de

 

Ödülleri ve Adaylıkları

 

2016    Radyo Aydın Müzik Ödülleri    Yılın Düeti    "Cevapsız Çınlama"    Kazandı 

2017    Altın Kelebek Ödülleri    En İyi Çıkış Yapan    Aleyna Tilki    Adaylık   

En İyi Klip    "Sen Olsan Bari"    Adaylık

 

Yaşına rağmen milyonları deviren Aleyna Tilki her geçen gün rekorunu da geliştiriyor. Neredeyse günde bir milyonluk bir ortalama ile Youtube'un enlerine giren Tilki'nin bundan sonraki performansı da merak ediliyor. Özellikle kızların büyük ilgi gösterdiği Aleyna Instagram ve Twitter'daki takipçi sayısıyla da parmak ısırtıyor.

 

Emrah Karaduman ve Aleyna Tilki nasıl tanıştı?

 

Emrah Karaduman, Aleyna Tilki'yi ilk olarak Yetenek Sizsiniz adlı yarışma programında gördüğünü ve o dönemde tamamlamak üzere olduğu "Toz Duman" adlı projesine dahil olmak isteyip istemediğini sorduğunu ifade etti. Aleyna Tilki'nin zamanlama nedeniyle o projeye dahil olamadığını söyleyen Emrah Karaduman "kısmet bu projeyeymiş" diyerek böylesinin daha hayırlı olduğunu belirtti.

 

Aleyna Tilki Psikoloji Okumak İstiyor

 

Bir televizyon programında verdiği röportajda psikoloji okumak istediğini söyleyen Aleyna Tilki Konservatuar girmek gibi bir düşüncesi olmadığını ve kişisel gelişim felsefe kitabı yazdığını ifade etti.

 

Selda Bağcan Hayranı

 

Aleyna Tilki, “Selda Bağcan hayranıyım. Küçüklükten beri onu dinliyorum. Düet yaparsam eğer Selda Bağcan’la yaparım” diyor.

 

9 Yaşındaki Aleyna Tilki

 

Aleyna Tilki'ye ait eski görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde 9 yaşında olan Tilki, Aslı Güngör'ün Son Öpücük şarkısını söylüyor.

 

Rol Aldığı Diziler:

 

İşte Bu Benim Masalım (TV Dizisi 2021)

 

KAYNAKÇA: Aleyna Tilki kimdir, 18 oldu mu? Aleyna Tilki boyu kaç, nereli? (fanatik.com.tr, 29 Mart 2018), Aleyna Tilki kimdir? (haber7.com, 23 Haziran 2018), Aleyna Tilki (imdb.com, 05.01.2021), Aleyna Tilki (sinematurk.com, 05.01.2021), Aleyna Tilki (diziseti.tv, 05.01.2021), Aleyna Tilki (beyazperde.com, 05.01.2021).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör