Altan Varol

Radyo ve Televizyon Programı Sunucusu, Metin Yazarı

Doğum
Ölüm
12 Haziran, 2018
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Bölümü

Radyo ve televizyon programı sunucusu, araştırmacı, metin yazarı (D. 1942, İstanbul – Ö. 12 Haziran 2018, İstanbul). Bankacı bir baba ile ev hanımı bir annenin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Bölümünde okudu.

1964-1965 yılları arasında TRT’nin düzenlediği Araştırmacı, metin yazarı, programcı ve spikerlik sınav ve eğitimlerine katıldı. 1965 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı ilk spikerlik sınavını kazanarak radyoda çalışmaya başladı. Araştırmacı, metin yazarı, programcı ve spiker olarak TRT’de çalıştı. 1965 1990 yılları arasında Prodüktörspikerlik yaptı ve 1974 -1992 yılları arasında TRT televizyonlarında farklı türlerde pek çok programın sunuculuğunu yaptı.

1975 yılında Radyo-France ve Antenne 2’de Programcılık stajı yaptı. 1989 yılında TRT adına Yugoslavya Ohri’de Yugoslavya radyosu haftasına katıldı. 1990-1992 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu’nda başspiker olarak çalıştı. 1992 yılından sonra çeşitli şirketler bünyesinde düzenlenen seminer ve eğitimlerde diksiyon eğitimi verdi. 1994 yılında başspiker olarak emekliye ayrılan Altan Varol, 1971 Muhtırası’na ve 1980 darbesine tanıklık etti. Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile Galatasaray Lisesi’nde diksiyon, Türkçe, Radyo ve TV’de sunuculuk dersleri verdi.

 

Çok Sayıda Belgesel Seslendirdi

 

Galatasaray Lisesi’nde eğitim gördüğü dönemde izci oymakbaşı, ocakbaşı ve grupbaşı olarak başladığı idarecilik-liderlik kariyerine, İstanbul İzcilik Teşkilatı Başkanlığı, Milli İzcilik Kurulu üyeliği, Danışma Kurulu üyeliği, İzcilik Federasyonu üyeliği, Türkiye İzcilik Teşkilatı eğitim sorumlusu, Dünya İzcilik Teşkilatı adına Özbekistan’da İzcilik Teşkilatını kurma ve ilk lider kursunu açma görevlerini üstlenerek devam etti. Uluslar arası eğitimcilik yetkisini 1975 yılında alan Altan Varol, izcilik sahasında bugüne kadar 70.000 çocuk, genç ve 9.000’i öğretmen olan 12.000 yetişkine de eğitim verdi. Sürekli sarı basın kartı sahibi olan Altan Varol, binlerce kişiye de diksiyon, sunuculuk ve spikerlik eğitimleri verdi. Altan Varol, ayrıca çok sayıda belgesel seslendirdi.

Son yıllarında uzun zamandır astım rahatsızlığı çeken Mehmet Altan Varol, 12 Haziran 2018, Salı günü Sarıyer İzzet Baysal Huzurevi'nde hayatını kaybetti. Usta spikerin cenazesi 13 Haziran 2018 günü öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Camisi'nden kaldırılarak Emirgan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Toprağa verilmeden önce, Altan Varol'un sevenleri ve mesai arkadaşları İstanbul Radyosu önünde buluştu. Uzun yıllar görev yaptığı radyo binasında dostlarından helallik alındı. Törenin ardından Altan Varol'un cenazesi Zincirlikuyu Camii'ne götürüldü. Camideki törene dostları ve meslektaşları katıldı. Uzun yıllar izcilik eğitmenliği de yapan Altan Varol'un tabutu başında izci dostları saygı nöbeti tuttu.

KAYNAKÇA: Mehmet Altan Varol kimdir? Neden öldü? (posta.com.tr, 12.06.2018), TRT'nin eski başspikeri Mehmet Altan Varol son yolculuğuna uğurlandı (milligazete.com.tr, 13.06.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör