Ali Duymaz

Araştırmacı, Yazar

Doğum
23 Mayıs, 1961
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Araştırmacı-yazar. 23 Mayıs 1961, İvrindi / Balıkesir doğumlu. İlk ve ortaokulu İvrindi’de bitirdi. Gökçeada Atatürk Öğretmen Lisesi (1978), Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1982) mezunu. Bir süre Bingöl’de edebiyat öğretmeni (1985-89) olarak görev yaptı. Yüksek lisansını “Bingöl Efsaneleri” adlı teziyle (1989), doktorasını ise “Kerem ile Aslı Hikâyesi Üzerinde Mukayeseli Bir Araştırma” teziyle (1992)  Fırat Üniversitesi SBE’de tamamladı. Yüzüncü Yıl ve Selçuk üniversitelerinde Türk dili okutmanı, Adnan Menderes Üniversitesi (1994-97) ile Balıkesir Üniversitesinde doçent unvanıyla öğretim üyesi olarak görev yaptı. Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü başkanlığı, Fen Edebiyat Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği ve Balıkesir Üniversitesi Senatosu üyeliği görevlerinde bulundu. Yüksek lisans ve doktora tezleri yönetti.

Makaleleri 1990’ dan itibaren Millî Folklor, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, Erciyes, Aka, Van Kütüğü, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Edebiyatı, Ege Üniversitesi Türk Dünyası İncelemeleri, Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Folklor/Edebiyat dergileri ile Balıkesir Birlik gazetesi ve armağan kitaplarda yayımlandı. Ayrıca ulusal ve uluslararası seminer ve sempozyumlarda bildiriler sundu. İLESAM ve FAK üyesi oldu.

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Hurşit ile Mahmihri Hikâyesi (Saim Sakaoğlu ile, 1996), Nevruz Bey Hikâyesi (1996), Bir Destan Kazanı Salur Kazan (1997), Kerem ile Aslı Hikâyesi Üzerinde Mukayeseli Bir Araştırma (2001), İslamiyet Öncesi Türk Destanları (Saim Sakaoğlu ile, 2002), İrfanı Arzulayan Sözler-Tekerlemeler (2002).

 ANTOLOJİ: Başlangıcından Günümüze Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi (Nesir-Nazım) Azerbaycan Türk Edebiyatı II (1993), Başlangıcından Günümüze Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi (Nesir-Nazım) Azerbaycan Türk Edebiyatı III (1993), Başlangıcından Günümüze Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi (Nesir-Nazım) Azerbaycan Türk Edebiyatı IV (1993), Başlangıcından Günümüze Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi (Nesir-Nazım) Türkmenistan Türk Edebiyatı I (1998), Başlangıcından Günümüze Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi (Nesir-Nazım) Türkmenistan Türk Edebiyatı II (1998).

ÇEVİRİ: Kafkasya Oğuzları veya Türkmenleri (Sapar Kürenov’dan aktarma, 1995), Kara Yıldırım (roman, Tirkiş Cumageldi’den aktarma, 1996), Gizli Dede Korkut (Kemal Abdullah’tan, 1997), Mahmut ile Meryem (Elçi’den, 1997), Ak Deve (Elçin’den, 1999). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör