Buket Aydın

Sunucu

Doğum
Eğitim
İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Diğer İsimler
Haber Global haber programı sunucusu.

Gazeteci, haber programı sunucusu.1985, Bursa doğumlu. Burslu olarak girmeye hak kazandığı İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimi ise yine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde almıştır. Attila İlhan'ın şiirleri üzerine master yaparak yüksek lisans eğitimini tamamlamasının sonrasında sunuculuk ve spikerlik alanında eğitim gördü. Nişantaşı Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü öğretim görevlisi olmakla birlikte, Kadıköy'de bulunan Kuşdili Spikerlik ve Sunuculuk Kursu'nda eğitim gören Buket Aydın buradan iyi dereceyle mezun oldu.

Kariyer hayatına bir sene boyunca özel bir radyoda haber sunuculuğu görevinde bulunmasının akabinde Kanaltürk kanalına geçiş yaptı ve burada spor bülteni ve daha sonra hafta sonu ana haber bültenlerinde sunuculuk görevini icra etti. Görevde bulunduğu Kanaltürk kanalından ayrılmasının ardından TRT Türk kanalına başlayarak program sunuculuğu yaptı. 2013 tarihinde iş adamı Erce Baykal'la evlilik gerçekleştiren Buket Aydın, yine bu yılda Nisan ayında tekrardan yapılanmaya giren NTV'ye transfer olarak haber kuşaklarında sunuculuk görevini yerine getirdi.

Buket Aydın, Mayıs 2018’den 9 Mayıs 2020’ye dek Kanal D'nin yeni ana haber spikeri olarak çalışmasını sürdürdü. 9 Mayıs 2020 günü sosyal medyadan, Kanal D’den ayrıldığını duyurdu. Aydın, "Yaşadığım yorgunluk beni ve ailemi yıpratmış durumda" diyerek istifa gerekçesini açıkladı.

Demirören Medya grubu, istifa eden Buket Aydın'ın yerine Show TV haber sunucusu Ece Üner'in eşi Deniz Bayramoğlu’nun getirildiğini açıkladı.Buket Aydın'ın yerine Kanal D Ana Haber bültenini CNN Türk'te görev yapan Deniz Bayramoğlu sunmaya başladı.

11 Ocak 2021 itibariyle, Haber Global ailesi ile habercilik mesleğine kaldığı yerden devam eden Aydın, "Buket Aydın ile Koltuk" programıyla Haber Global ekranlarında sunuculuğunu sürdürüyor..

KAYNAKÇA: Buket Aydın Kanal D Ana Haber'i sunmaya ne zaman başlıyor? (gazeteciler.com, 3 Mayıs 2018), Kanal D'nin yeni spikeri Buket Aydın kimdir? (haber7.com, 23.05.2018), Kanal D'den istifa eden Buket Aydın'ın yerine gelecek isim belli oldu (cumhuriyet.com.tr, 10 Mayıs 2020), Haber Global Ekran Yüzleri (haberglobal.com.tr, 11.02.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör