Hüseyin Sözlü

Kamu Yöneticisi, Belediye Başkanı, Ziraat Mühendisi

Doğum
02 Mayıs, 1965
Eğitim
Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi
Burç

Ziraat mühendisi, kamu yöneticisi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı. 2 Mayıs 1965, Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Çokçapınar köyünde  doğdu. İlköğrenimini köyünde, ortaöğrenimini ise Ceyhan Yaltır Kardeşler Ortaokulu ve Ceyhan Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne  girerek 1989 yılında ‘Ziraat Mühendisi ‘ olarak mezun oldu.1990 yılında  DSİ’de İşletme Mühendisi olarak göreve başladı,1997 yılında DSİ Kösreli İşletme ve Bakım Başmühendisliği’ne atandı.

1999’dan bu yana üç dönem Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ceyhan Belediye Başkanlığı’na seçildi.29 Eylül 2013 tarihinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından, ‘MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’ olarak ilan edildi.30 Mart 2014 günü yapılan yerel seçimlerde , % 34’lük oy oranı ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.

Halen Türkiye Mahalli İdareler İşveren Sendikası Genel Başkanlığı, Çukurova Belediyeler Birliği Başkanlığı, Türkiye İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliği Ve Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten Hüseyin Sözlü,  evli ve üç çocuk babasıdır.

KAYNAK: Hüseyin Sözlü - Özgeçmiş (adana.bel.tr, 25.05.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör