Hasan Sağındık

Besteci, Aranjör, Şarkıcı, Müzisyen

Doğum
Eğitim
9 Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü

Müzisyen, besteci, aranjör, şarkıcı. 1963, Ceyhan / Adana doğumlu. İzmir 9 Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünde okudu. Okul futbol takımının 9 numarasıydı. Bu dönemde, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği korolarında çalıştı. Aynı zamanda yurt orkestrasının solistliğini yaptı.

91-92 yıllarında "Beni Bu Şehirden Al Götür Anne.." adli eseriyle, Star ve Teleon'da en çok klibi yayınlananlardan biriydi. Bu güne kadar 10 eserine klip çekmiş, bunlardan 4 ü Orta Asya Türk Devlet Televizyonlarinda da yayımlanmıştır. Ayrıca 1994 Ankara konseri TRT aracılığıyla Avrasya'ya yayımlanmıştır. Anadolu'yu baştan sona 8 kez dolaşmış ve yüzlerce konser vermiştir.

Besteci yönü tamamen şiirin etkisiyle ortaya çıkmıştır. Bunda o dönemin şiirlerinin etkisi büyüktür. Varolan müzik türleri onu tatmin etmediğinden, 1982 yılından sonra kendi müziğini yapmaya karar verir. Müziğinin adına da :"asyasentez" der.

Gazete köşe yazarlığı, radyo programcılığı, aranjörlük ve yönetmenlik de yapan sanatçı Hasan Sağındık (*) evli ve iki kız babasıdır.

*Sağındık: Muhtelif Türkçe Sözlüklerde "Özlemek" diye geçmektedir.

 

Albümleri:

 

1989 Yusuf Yüzlüler

1990 Ağla Karanfil

1991 Beni Yaşarken Anla

1992 Dosta Doğru-Irgalanıs

1993 Zindan Şehirler

1996 Siyah Ağıt

1998 Adamlar

2001 Bitsin Seninle

2005 Adım Yeşil

 

Aranjesini Yaptığı Albümler:

 

Selçuk Küpçük - Tebessüm Provaları

Hasan Sağındık - Adım Yeşil

Ziya Uğur - Sonsuza Doğru

 

KAYNAK: Hasan Sağındık Resmi Web Sitesi (hasansagindik.com.tr, erişim 17.05.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör