Şakir Eczacıbaşı

Fotoğraf Sanatçısı, İş Adamı, Çevirmen, Yazar

Doğum
Ölüm
24 Ocak, 2010
Eğitim
Londra Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

İş adamı, fotoğraf sanatçısı, yazar, çevirmen (D. 1929, İzmir - Ö. 24 Ocak 2010, İstanbul). Robert Kolej’de başladığı öğrenimini Londra Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. Yurda döndükten sonra bir süre gazetecilik yaptıktan sonra, ilerleyen yıllarda Vatan’ın ünlü Sanat Yaprağı’nın yayıncıları arasında yer aldı.1955’te Eczacıbaşı Holding'de görev aldı. 1960-1962 döneminde Sabahattin Eyüboğlu ve Pierre Biro ile birlikte hazırladı. Bunlardan "Renk Duvarları", 1964 yılında Avrupa Konseyi'nin "Kültür Filmleri Ödülü"nü kazandı.

1965 yılında Türk Sinematek Derneği’nin kurulmasına öncülük ederek, 10 yıl süreyle derneğin başkanlığını üstlendi.1960'lı yıllarda fotoğraf sanatıyla ilgilenmeye başlayan Şakir Eczacıbaşı, kısa zamanda Çağdaş Fotoğraf Sanatçıları arasında yurtiçi ve yurtdışında isim yaptı. Birçok fotoğraf sergisi açmış olan sanatçı, Anlar ve Türkiye Renkleri adlı eserleriyle ilgi topladı.1968’den itibaren Eczacıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıkları’nı çıkardı. Bernard Shaw ve Oscar Wilde’dan derlemeler yaptı.

1970'li yıllarda Eczaçıbaşı İlaç Kuruluşu'nun Genel Müdürlüğüne gelen Şakir Eczacıbaşı, 1980'de Eczacıbaşı Topluluğu İcra Kurulu Başkanı, 1993'te ise Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Şakir Eczacıbaşı, 1996 yılında iş hayatından ayrılarak, İKSV’nin (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı başarılı yürüttü. Başkanlığı süresince yurtiçi ve yurtdışı’nda 36 fotoğraf sergisi açılmasına öncülük etti; Uluslararası 5 sanat festivali düzenledi. Çalışmalarıyla Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı ve T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ödüllerine layık görüldü. Adından sıkça bahsettirmeyi bilen usta sanatçı, ayrıca başarısına başarı katmayı bilmiştir.

Fotoğraf sanatına, sinemaya olan ilgi ve katkılarıyla tanınan Şakir Eczacıbaşı, 24 Ocak 2010 günü İstanbul’da vefat etti. 26 Ocak 2010 Salı günü Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.

ESERLERİ:

Türkiye: Bir Portre, İstanbul Görüntüleri, Gülen Düşünceler (Bernard Show’dan seçmeler), Tutkular, Acılar, Gülümseyen Deyişler (Oscar Wilde’den seç­meler), Kapılar Pencereler (2003).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2011).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör