Yüksel Menderes

Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
08 Mart, 1972
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, siyasetçi, milletvekili, eski başbakanlardan Adnan Menderes ile Berrin Menderes’in büyük oğlu, Aydın Menderes ve Mutlu Menderes’in kardeşi (D. 1930, İzmir – Ö. 8 Mart 1972, Ankara). Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Cenevre Üniversitesi “Sciences Politiques”  Fakültelerini bitirdi. Belgrad Büyükelçiliği Başkatipliği ve 3.(XIV) Dönem Aydın milletvekilliği yapmıştır.

Adalet Partisi’nden Aydın’dan milletvekili seçildi.18 Aralık 1970 tarihinde kurucuları arasında yer aldığı Demokratik Parti‘nin genel başkan yardımcısı oldu. İpek Kumbaracıbaşı (İpek Kiramer) ile evliliğinden Lale (engelli) ve Işık (Fransa’da yaşıyor) adında iki kız babsıydı. Çift daha sonra boşanmıştır.

Adnan Menderes'in büyük oğlu, DP Genel Başkan Vekili, Aydın Milletvekili Yüksel Menderes, 42 yaşında iken 8 Mart 1972 günü Ankara’daki evinin mutfağında elinde babasının resmi ve baş ucunda bir Kur'an-ı Kerim olduğu halde havagazı ile intihar etmiştir.

Kareli bir kağıda yazdığı veda mektubunda “Hayatta kaderin bütün cilveleri beni buldu. Kötü hadiseler karşısında daha fazla tahammül gösteremeyeceğim. Artık yaşama gücümü kaybettim. Babamdan daha kötü gidiyorum.” diye yazmıştır. Yüksel Menderes intihar etmeden önce yazdığı mektupta İpek Kramer’e, “Ne olur eşsiz sevgilim, aşkımızın eseri olan çocuklarımızı sen kabullen” der.

KAYNAKÇA: Yüksel Menderes intihar etti (gecmisgazete.com, Hürriyet, 08 Mart 1972), Menderes'in Kocasından Ayırdığı Kadınlar.. (gazetevatan.com,  28 Şub 2009), Yaşadığım acılara teşekkür ediyorum (yenisafak.com, 25 May 2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör