Şahver Karasüleymanoğlu

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi
Diğer İsimler
Şahver Kaya Karasüleymanoğlu

Araştırmacı-yazar. 1946, Şavşat / Artvin doğumlu. Aydın Karasüleymanoğlu’nun eşidir. Erzurum Nene Hatun İlköğretmen Okulu (1965), Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi (1981) mezunu. Murgul’da beş yıl öğretmenlik yaptı. Bu arada fark derslerini vererek lise diploması aldı. Evlenerek geldiği Ankara’nın çeşitli okullarında çalışarak emekliye ayrıldı. Eşiyle birlikte Ankara’da “Artvin’in kültür elçisi” olarak tanındı.

Öğrencilik yıllarından itibaren yazıları, değişik dergi ve gazetelerde yayımlandı. 1965’ten sonra çeşitli konulardaki yazı, röportaj ve şiirleri Çoruh, Yelpaze, Sanat Dünyası, Meltem, Çele, Folklor Araştırmaları, Çağdaş, Yazı, Atatürkçü Düşünce, Evrim, Kemalist Ülkü, Ilgaz, Folklor ve Edebiyat, Hacı Bektaş Veli Araştırma Derneği, Çağrı, Özlem, Şen Yuva, Tarla, Nabi, Seziş, Çaba, Emre, Ece, Defne, Kadın, Akın, Yazı, Atabarı, Şavşat, Ahıska dergileri ile Hürriyet, Belde, Ulus, Demokrat İzmir, Kültür, Çağ gibi gazetelerde yayımlandı. Şiir ve kompozisyon yarışmalarında ödüller aldı. Mesleğine başladığı yıllardan itibaren de, halkbilim çalışmalarını sürdürdü. Artvin’in Murgul, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde derlemeler yaptı. Çağdaş, Atabarı ve Şavşat dergilerinde yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Şair Şahinkaya Dil ile birlikte Denetim dergisinin sanat-edebiyat sayfasını hazırladı. Kafkas gazetesinde haber ve yorumlar yazdı. Cumhuriyetin 75. Yıldönümünde (1998) MEB tarafından ilk kez verilen Bilim-Sanat-Kültür Ödülü, 1999 Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen yazı yarışmasında Ankara Üçüncülüğünü aldı. Üniversitelerarası Sanatçılar Derneği, Gazi İletişimliler Derneği (genel sekreter), Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kadının Statüsü Komisyonu üyesidir.

ESERLERİ:

ŞİİR: Evrensel Çocuklar Birliğinden Dilekçe (1970).

RÖPORTAJ: Artvin’de Turizm (1998).

İNCELEME-DERLEME: Şiirimizde Artvin (2004), Aydın Baba Yaşamı-Sanatı-Eserleri (2005), Artvin’de Halkbilimi Araştırmaları (2005).

HAKKINDA: Aydın Karasüleymanoğlu / Çoruhlu Şairler Antolojisi (1962), M. Adil Özder - Abdullah Aydın / Yazı ve Resimlerle Çevre İncelemesi Artvin İli - I (1969), Taner Artvinli / Yusufeli Yıllığı (2000), Halkla İlişkiler Dergisi (Yaz 1998) - (Bahar 2000) - (Yaz 2000), Mehmet Aydın / Edebiyatımızda Kadın Şair ve Yazarlar Sözlüğü (2001), Ahıska Dergisi (Haziran 2004), Türkiye Gazetesi (28.11.2004), Öğretmen Dünyası (Eylül 2004), O. Nuri Poyrazoğlu / Çağdaş Türk Dili (Mart 2005). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör