Ali Coşkun

Elektrik Mühendisi, Bakan, Milletvekili, Siyasetçi, Yazar

Doğum
20 Şubat, 1939
Eğitim
Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü
Burç

Elektrik mühendisi, yazar, siyaset ve devlet adamı, 22. dönem Ak Parti İstanbul milletvekili ve 59. Hükümetin Sanayi ve Ticaret Bakanı, iş adamı, Coşkun Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı. 20 Şubat 1939’da Osman Hilmi Coşkun ve Safiye Coşkun’un oğlu olarak, Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı bulunan Başpınar Köyü’nde dünyaya geldi. İmam olan ve aynı zamanda çiftçilik de yapan babası, 1 yıl kadar sonra ailesini alarak Ankara’ya yerleşti. Orta ve lise eğitiminin ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne giren Coşkun, 1960 yılında buradan mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi'nde de İşletme Ekonomileri dalında yüksek lisansını tamamladı. Bursa Merinos Fabrikaları'nda yaptığı stajın ardından, Kayseri Pamuklu Sanayi'ne tayini çıkan ve çalışmaya başlayan ve yeminli mali müşavirlik de yapan Coşkun, burada tanıştığı İbrahim Bodur aracılığıyla yönünü sanayiciliğe çevirdi.

Üniversite yıllarında Türk Musikisi ve tiyatro çalışmalarına katıldı. Öğrenci derneği başkanlığı yaptı. İşletme iktisadı ihtisası yaptıktan sonra bir süre Sümerbank’ta çalıştı. Sümerbank’tan Kale grubuna transfer olup otuz beş yıl birçok halka açık şirkette, Fatih Üniversitesi ve Coşkun Koleji kuruluşlarında görev aldı.

Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş.; AR-TUR Turizm A.Ş. ; Kaleporselen Elektroteknik San.A.Ş.; Kale Makine ve Kalıp San. A.Ş.; Kale Export Ticaret A.Ş.; Kalebodur Seramik San. A.Ş.; Türk Suudi Yatırım Holding A.Ş.; Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.; Bisan Bisiklet San. ve Tic. A.Ş.; Ege Mosan Motorlu Araçlar San. ve Tic. A.Ş.;  Coşkun Mühendislik Müşavirlik A.Ş.; Coşkun İletişim Ltd. Şti.: AC Coşkun Yatırım A.Ş. Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., gibi şirketlerde Kurucu ve üst düzey yönetici olarak görevler yaptı.

 Ali Coşkun, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Başkan Vekilliği, TSE Genel Kurul ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu Delegeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı, Milletlerarası Ticaret Odası Türk Milli Komitesi Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Kurucu Başkanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı Kurucu Başkan Vekilliği, İş Dünyası Vakfı Başkanlığı, Aydınlar Ocağı Genel Başkan Yardımcılığı, Birlik Vakfı ve Türk Musikisi Vakfı Kurucular Heyeti Üyeliği, Elektrik Mühendisleri Odası Üyeliği ve TÜRMOB İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Üyeliği yapmıştır. TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İslam Ülkeleri Odalar Birliği başkan vekilliği de yapan Ali Coşkun, Türk Edebiyatı Vakfı şeref üyeliği gibi gönüllü yardım kuruluşlarında da görev yaptı. Anavatan Partisi’nin İstanbul milletvekili olarak 20. dönemde parlamentoya giren Coşkun sonra da Fazilet Partisi'ne geçti ve bu partiden 21. dönemde İstanbul milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümet dönemlerinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Coşkun, AK Parti'nin kuruluşunda da kurucu üyelerden biri oldu ayrıca 3 Kasım 2002 seçimlerinde de İstanbul 3. bölgeden milletvekili seçilerek 22. dönemde de milletvekilliği ve Bakanlık görevini sürdürdü. Ali Coşkun’un, dergi ve gazetelerde yayımlanmış araştırma-inceleme yazıları ve makalelerinin yanısıra; Türkiye'nin Enerji Sorunları ve Çözüm Yolları ile Ekonomik Kavramlar ve Göstergeler adlarında iki kitabı vardır. Ulusal Enerji Forumu'nun 2008 yılında verdiği Sürdürülebilir Yaşam Ödülü'nün sahibi olan Coşkun'un biyografisi kitaplaştırılmıştır.

Siyaset yaşamına Anavatan Partisi’nde başlayan Ali Coşkun, ANAP'tan 20. Dönem, Fazilet Partisi'nden 21. Dönem, Ak Parti'den 22. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. TBMM Millî Savunma Komisyonu başkanlığı; Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyelikleri, AK Parti genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 19 Kasım 2002’de kurulan 58. hükümette Sanayi ve Ticaret Bakanı oldu. 59. Hükümet döneminde de aynı görevini sürdürdü. Yaptığı görevlerden dolayı çeşitli kuruluşlardan ödüller aldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı döneminde otuzu aşkın bilimsel ve teknik konular üzerine araştırma ve inceleme çalışmalarını yönetti. Birçok şiiri, Türk sanat ve tasavvuf müziği ile türkü formunda bestelendi. Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayımlandı. İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

İKTİSAT: Türkiye’nin Enerji Sorunları ve Çözüm Yolları, Ekonomik Kavram ve Göstergeler.

ŞİİR: Yalın Ayak.

KAYNAKÇA: Mehmet Atilla Maraş / 22. Dönem Şair Milletvekilleri – 22. Dönem (2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), 21. Dönem - 22. Dönem Milletvekilleri (akparti.org.tr, 25.05.2016), Ali Coşkun (Bilgi teyidi, Aralık 2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör