Yavuz Bingöl

Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı

Doğum
07 Ekim, 1964
Eğitim
Ankara Devlet Konservatuarı Korno-Piyano Bölümü
Burç

Sanatçı, müzisyen, şarkıcı. 7 Ekim 1964, İstanbul doğumlu. doğmuştur. Babası Kars/Sarıkamış’lı edebiyat öğretmeni Yılmaz Bingöl ve annesi de Kars/Sarıkamışlı halk ozanı müzisyen Şahsenem Bacı’dır. Yavuz Bingöl’ün iki kardeşi vardır.

Yavuz Bingöl, babasının işi dolayısıyla öğrenim hayatını çeşitli illerde sürdürdü. Öğrenim yaşamına 1970 yılında Kars Digor’da başladı. 1972 yılında Konya Yavuz Bingöl Menajer Telefonu, Karapınar Kayalı İlkokulu’nda okula devam etti. İstanbul Halkalı’da aynı sınıfın ikinci dönemini okudu. 1974 yılında Ankara Malazgirt İlkokulu’na geçti. 1975’te burayı bitirerek, Mehmet Akif Ortaokulu’nda eğitimine devam etti.

Ortaokulu ikinci sınıfta bırakarak ardından Ankara Devlet Konservatuarı Korno-Piyano Bölümüne iyi bir dereceyle girdi. 14-15 yaşlarındayken anne babası boşandı.

1979 yılı sonunda konservatuasüre müziğe ara verdi. İzmir’in Gültepe semtindeki evine döndü. Evin geçimine katkıda bulunmak için; balık tutup ve denizden midye çıkarıp satmak, su satmak, sigara satmak, inşaatta çalışmak, fırında çalışmak gibi çeşitli işlerde çalıştı.

1983 yılında İzmir’de yaşadığı dönemlerde yeniden müziğe başladı.1984 yılında askere gitti. 18 ay boyunca Erzurum ve Kars orduevlerinde müzikle ilgili çalışarak kendisini geliştirme fırsatı buldu.1986’da askerden döndü. Ve 1986 yılında evlendi, “Türkü Sinem”(d.1991) adında bir kızı oldu.

1987-1989 yılları arasında İzmir Fuarı’na gelen Huri Sapan, Hakkı Bulut, Belkıs Akkale, Hülya Süer, Bergen, İbrahim Tatlıses, Zekeriya Ünlü ve Müslüm Eren gibi birçok sanatçıya bağlamasıyla eşlik etti. Yavuz Bingöl, İzmirli müzisyen arkadaşı Nihat Aydın ile birlikte Grup Umuda Ezgi’yi kurarak yedi yıl protest müzik yaptı.

KAYNAK: Yavuz Bingöl (enseyajans.com, 06.03.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör