Nurettin Yıldız

Araştırmacı Yazar, İlahiyatçı

Doğum
Eğitim
Mekke Ümmü’l - Qura Üniversitesi
Diğer İsimler
Nureddin Yıldız

İlahiyatçı, Araştırmacı yazar, 1960 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu. Hafızlığını sekiz yaşında, babası Hilmi Yıldız’da tamamladı ve temel dini eğitimini ondan aldı. İstanbul-Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde okudu. İmam hatip lisesine devam ederken, değişik gazetelerde haftalık yazılar yazmaya ve tercüme haberler kaleme almaya başladı. Aynı zamanda kürsü hatipliğine de devam etti.

Öğrencilik yıllarında, Milli Türk Talebe Birliği ve Akıncılar Teşkilatında aktif görevler üstlendi. İmam-Hatip lisesini bitirdikten sonra, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine bir yıl devam etti.  Ardından, Mekke Ümmü’l - Qura Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Burada Usul-u Fıkıh bölümünü bitirdi. Daha sonra, bazı hocalardan özel dersler ve icazetler aldı.

İstanbul’a döndükten sonra bazı sivil toplum kuruluşlarının farklı kademelerinde aktif görevler üstlendi. Son olarak Sosyal Doku Derneği ve Sosyal Doku Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi.

Altınoluk, Hüküm, Ribat, Reyhan ve Elif dergilerinde yazıları yayımlandı. Şu anda çalışmalarını Sosyal Doku Vakfı’nda sürdürmekte olup, evli ve dört çocuk babasıdır.

 

NOT:

 

Nureddin Yıldız’ın son zamanlarda kadına şiddeti öven sözleri medyada ve kamuoyunda büyük tepki topladı ve hakkında savcılıkça soruşturma başlatıldı.  Yıldız’ın büyük tepki alan açıklamalarından bazıları şunlardır:

 

''Kadınların Allah erkeklere dövün rahatlayın diye müsade etmesinden dolayı sabaha kadar şükretmesi gerekiyor. Allah böyle diyor. Mesela bir erkeğe 'Kadının yüzüne vurmayacaksın' diyor boyundan yukarısına vurmak yasak. Göğüs kısmına vurmayacaksın. İşkence yapmak için değil deşarj olmak için vurdurtuyor Allah. Eğer erkeğe burasına kadar geldikten sonra vurma dersen erkek başka yolla rahatlar''.

“6 yaşında çocukla evlenilebileceğini, asansörde halvet olabileceği gibi skandal sözler sarf eden Sosyal Doku Vakfı Başkanı ve ilahiyatçı Nurettin Yıldız'dan bir skandal açıklama daha geldi. Yıldız, bu kez yorgan ve battaniyeye karşı gençleri uyardı, "Yatağa, yatar yatmaz gözünü kapatıp uyuyun yoksa battaniye ve yorgan cinsel dürtülerinizi rahatsız edebilir" diye konuştu.”

 Yıldız’ın haddini aşan bu sözleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP Milletvekili Aylin Nazlıyaka başta olmak üzere kamuoyunda geniş çapta protesto ile karşılanmıştır.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 6 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceğini savunan, 'kadın dayak yiyorsa şükretsin" diyen, baharat, et, kakao ketçap gibi gıdaların 'şehvet uyandırıcı şeyler olduğunu' iddia eden Sosyal Doku vakfı Başkanı Nurettin Yıldız'a tepki göstermiş ve Diyanet'e gerekli çalışmalar için talimat vermiştir.

 

ESERLERİ:

 

Telif: Aile davamız, Anahtar Cevaplar, Baldan Tatlı Sözler, Bu Zamanın Sabrı, Namaz Muhasebesi, Dinimize Hizmetin İç Sorunları, Edep ve Amel, Kadın Erkek İlişkilerinde Mahrem Cevaplar, En Sevgiliden Uzanan Dallar 1, En Sevgiliden Uzanan Dallar2, Hani Din Hepimizindi ?, İşi Vaktinden Çok Olanlar (4 Cilt), Kıblegah Evler, Medine Raporu, Mü'min Kimliğimiz, Geminin Neresindeyiz ?, Rahmetin Kapısında, Ramazan Risalesi, Satır Başları, Halimizin İzahı, Buluğu’l Meram (4 Cilt, Nureddin Itr, Tercüme Heyet), Hanımlar İçin İnciler, Şifa-i Şerif  (3 Cilt, Prof.Dr.Yaşar Kandemir İle Ortak Tercüme-Şerh), Doğal Aile, Elbette Allahuekber, Mücahide Kadın, Bir Umut Bir Mektup (Gençlik), Bir Umut Bir Mektup (Aile), Bir Umut Bir Mektup (Toplum), Hür Yürekli Genç, Şehzadebaşı Kürsüsünden, Hacı Bayram Veli Kürsüsünden.

Tercüme: Medine Toplumu/ Prof.Dr.Ekrem Ziya Ümeri, Düzeltilmesi Gereken Kavramlar/Muhammed Kutup, İstikamet ve Sapma Arasında İslami Hareket/Muhammed Kutup, İslam İnancı/Muhammed Kutup, İslami Çalışma Metodu/Mustafa Muhammed Tahhan, Kur'an ve Sünnet'e Göre Müslüman Kadının Şahsiyeti-M. Ali Haşimi (heyet), Kur'an'da Resûlullah-M. Ali Haşimi

Komisyon: İslam Fıkıh Ansiklopedisi/Prof.Dr. Vehbe Zuhayli, Sosyal Bilimler Ansiklopedisi, Et-Tefsir’ül Münir/ Vehbe Zuhayli.

 

KAYNAKÇA: Nurettin Yıldız: Yatak ve yorgan cinsel dürtülerinizi rahatsız eder (cnnturk.com, 22.02.2018), Nureddin Yıldız Kimdir? (nureddinyildiz.kim, 03.03.2018), Nurettin Yıldız’dan skandal sözler: Kadınlar dayak yiyorsa şükretsin (basnews.com turkibas,  03.03.2018), Deniz Akkaya'dan Nurettin Yıldız'a: Biri bu adamı susturmalı! Hürriyet Haber, 04.03.2018), Nurettin Yıldız'ı kim koruyor? (haber.sol.org.tr, 07.03.2018), Nurettin Yıldız kimdir eşini dövüyor mu? (internethaber.com, 07.03.2018), Erdoğan'dan Diyanet'e Nurettin Yıldız talimatı (cumhuriyet.com.tr, 08 Mart 2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör