Ali Bülent Pamukçu

İktisatçı, Akademisyen

Doğum
23 Eylül, 1945
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi
Burç

Akademisyen, iktisatçı. 23 Eylül 1945 tarihinde doğdu. İlk ve orta öğretimini Galatasaray Lisesinde, yüksek öğretimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde yaptı. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde asistan olarak göreve başladı.1977 yılında, “İşletme içi yerleştirme tekniklerinde son gelişmeler” konulu tezi ile iktisat doktoru oldu. 1978-79 yıllarında da University of California at Los Angeles, Graduate School of Management’da, Prof. Dr. Fred Weston ile Finans bilimi üzerine post - dectoral inceleme ve araştırmalar yaptı. 1981 yılında, “Döviz kuru riskinin işletmelere etkisi ve korunma yöntemleri” konulu tezi ile işletme doçenti unvanını aldı. Aynı yıl Ruhr Üniversitat - Bochum, Institut für Kredit uııd Finanzwirschaft ile London Business Sehool’da sermaye piyasası ve finansal açıklama konularında, 1986-87 yıllarında Londra ve New York menkul değerler ve Chicago vadeli işlem piyasalarında inceleme ve araştırma yaptı. 1988’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde profesörlüğe yükseldi. 1994-95 yıllarında ABD ile Kanada’da uluslararası menkul değer ve vadeli işlem borsaları üzerine inceleme ve araştırmalarda bulundu.

Prof. Pamukçu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Bursa Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi, Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Deniz Harp Okulunda finans ve muhasebe alanlarında lisans, lisansüstü dersleri verdi. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yer alan Uluslararası İşletmecilik yüksek lisans ve doktora programlarında yüksek lisans ve doktora tezleri yönetti.

Akademik eğitim çalışmalarının yanı sıra, Sevk ve İdare Enstitüsü, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Koç Holding Eğitim Merkezi (KOGEM) ve Maliye Enstitüsü Vakfı, Uluslararası İşletmecilik Vakfı bünyesinde finans bilimi dalında eğitim seminerleri düzenledi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyesi iken, 1996-97 ders yılında Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde görevlendirildi. Bir süre Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve İşletme Bölümü Başkanı olarak görev yaptı. Şimdi İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Prof. Dr. Ali Bülent Pamukçu’nun finans ve muhasebe alanlarında yayınlanmış araştırma ve makaleleri ile işletme finansı konusunda uluslar arası hakemli dergilerde yayımlanan makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca, yayımlanmış iki kitabı bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfı ile Uluslararası İşletmecilik Vakfı kurucularındandır. Büyük Kulüp Derneği ile Galatasaray Spor Kulübü üyesidir. Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları ( c. III, 1997), www.iticu.edu.tr/tr/akademik/abpamukcu, İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör