Tarık Ünlüoğlu

Oyuncu

Doğum
16 Kasım, 1957
Ölüm
01 Ekim, 2019
Eğitim
Ankara Devlet Konservatuvarı
Burç
Diğer İsimler
Eşkıya dizisi Ünal

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı (D. 16 Kasım 1957, İzmir - Ö. 1 Ekim 2019, İstanbul). İzmir Namık Kemal Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Ankara Devlet Konservatuvarına girdi. Bir yıl opera okuduktan sonra, tiyatro bölümüne geçti.

Yirmi beş yılı aşkın süre Ankara Devlet Tiyatrosunda görev yaptıktan sonra, İstanbul Devlet Tiyatrosu'na tayin oldu. Tarık Ünlüoğlu, Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema filmi ve dizilerde de oynadı aynı zamanda dublaj çalışmaları da yaptı.

2008 yılında başlayıp 3 sezon devam eden “Benim Annem Bir Melek” adlı dizide Oya Başar, Dolunay Soysert, Ali Sunal, Şehsuvar Aktaş, Ayçin İnci ile beraber rol almıştır.

2014 yılında yapımcısı Necati Akpınar, senaristi Ata Demirer ve Ata Demirer ileDemet Akbağ’ın başrollerde oynadığı “Eyyvah Eyvah 3” adlı sinema filmindeÖzge Borak, Salih Kalyon, Serra Yılmaz ve Ayşenil Şamlıoğlu gibi oyuncularla beraber oynadı.

Tarık Ünlüoğlu, 2014 yılında “Ah Neriman” adlı dizide Perran Kutman, Sezin Akbaşoğulları, Avni Yalçın ile başrolde oynadı.

Tarık Ünlüoğlu’nun 11 yıl süren ilk evliliğinden Zeynep adında bir kızı vardır. Kızı Zeynep, Levent Kırca ile Oya Başar’ın oğlu Umut Kırca ile evlidir.

Tarık Ünlüoğlu, 1988 yılından beri 25 yıl birlikte yaşadığı Gülenay Kalkan ile 14 Şubat 2013 tarihinde Berlin’de evlendi.

 

Vefatı:

 

Tarık Ünlüoğlu, 1 Ekim 2019 günü 61 yaşında iken İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Usta oyuncu akciğer kanseri teşhisi sonrası enfeksiyon ve bronşlardaki lekeler nedeniyle tedavi görüyordu.

 Ünlü oyuncu için 3 Ekim 2019 günü Mecidiyeköy Büyük Sahne – Artı Sahne’de anma töreni düzenlendi..

Törenin ardından Ünlüoğlu’nun tabutu Levent Camii'ne getirildi. Cenaze namazına çok sayıda ünlü isim katılarak Ünlüoğlu'nu son yolcuğunda yalnız bırakmadı. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından sevenleri tarafından tabutu omuzlarda taşınan Ünlüoğlu, Zincirli Kuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Taziyelerini İletti

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden oyuncu Tarık Ünlüoğlu'nun eşi Gülenay Kalkan'ı arayarak başsağlığı diledi.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Gülenay Kalkan'ı telefonla arayarak eşi Tarık Ünlüoğlu'nun vefatı nedeniyle taziye dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Tarık Ünlüoğlu'na Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.

 

Gözyaşları Sel Oldu

 

Arkadaşları Tarık Ünlüoğlu'na son görevini yerine getirmek için törende hazır bulundu. Ayakta durmakta zorlanan Gülenay Kalkan'a oyuncu Selçuk Yöntem destek oldu. Gülenay Kalkan, eşinin tabutuna sarılıp gözyaşlarına boğuldu.

Tarık Ünlüoğlu'nun vefatının ardından konuşan ünlü isimler usta oyuncu ile yaşadıkları anıları paylaştı;

 

Oktay Kaynarca:

 

Hepimizin başı sağolsun. Tarık Abi'nin oyunculuğu üstüne konuşmam, haddim değil. Ben abiliği tanıştığımız andan itibaren yaşam sevincini, içinde olduğu gibi bize aktaran, bize yol gösteren bir abi oldu. Küfretmesi bile başkaydı. Küsmesi bile başkaydı. Küstükten sonra barışması bile başkaydı. Ruhu şad olsun. Çok güzel adamdı.

 

Selçuk Yöntem

 

Benim 47 yıllık dostumdu. Cenazelerde çok gülerdik. Çok küstük, çok barıştık. Hepsi çok ilginçti. Çok dominant bir karakterdir. Masayı terk etmesi istenmeyen karakterdir. Ben konuşma yaparken, 'hüzünlenmeyeceğim' diye söz verdim.

Eski bir anımızı anlatayım. Ankara'da bir cenazedeyiz. Dolmuşlar var o zaman. Ben bir arkadaşımla bindim, o da başka bir arkadaşıyla bindi. Yanımdaki arkadaşı tanıyordu. Dolmuş şoförüne para uzattı. Beni göstererek 'Beyefendi hariç 3 kişi alır mısınız?' dedi. Ben gülmeye başladım. Barıştık.

 

Mehmet Aslantuğ

 

Tüm dostlarının, devlet tiyatrosunun başı sağolsun. Bizim 30 yıllık bir dostluğumuz var.

Tarık Abi sahiden şöyleyen bir insandır, uyandığınızda güne başladığınızda 'yanımd akim olsa ' diye düşündüğünüzde aklınıza gelecek 3 isimden biridir. Gece iyi geceler diyerek ayrılmak istediğiniz çok nadir ama çok nadir insanlardandır. Hepimizin başı sağ olsun.

 

Can Gürzap

 

50 yıldır sahnedeyim. Bu en zor sahneye çıkışım oldu. Hep öğretmeni olarak, hem dostum olarak, kardeşim olarak Tarık'ı çok sevdim. Çok güzel zamanlarımız oldu.

Oynadığı bütün o sert karaktere rağmen Tarık bir komikti. 'Komikler gülmez, güldürür' Herhangi bir toplantıda Tarık'ın adı geçtiği zaman herkesin suratına bir gülümseme gelirdi. Ben bir gün bizim çevreden bir arkadaş çok kızındı. Şuna ben bir şey yapayım dedim. 'Tarık Ünlüoğlu' dedim, arkadaşımızı durdu. Gülümsemeye başladı. Etrafına baktı kimse yok. bunu birkaç kez tekrarladım. Tarık bir terapiydi. Tarık benim dostumdu. Bana karşı vefalı ve dürüsttü. İyi ahlak sahibiydi. İyi oyuncuydu. İyi insandı. Tarık gezmeyi çok severdi. Aklına estiği an Gülenay ile gezerlerdi. Herkes gıpta ederdi. Onun için o yukarıdaki yıldızlardan birinde duramaz. O sürekli bizim üstümüzde dolaşacak. Hepimizin başı sağ olsun.

 

Oya Başar

 

"Tarık orada yatan sen misin? Sen olduğuna inanamıyorum. O kadar iyi bir insandı ki, canımdı. Dostumdu. Çok küser çok barışırdı. 'Ben kinci değilim' derdi. 'Ben kinci değilim, kızarım geçer!' Bizim için hep yaşayacak."

 

Melek Baykal

Tarık'ı anlatmak o kadar zor ki. Hepimizin onunla çok özel anları var.

Yıllar önce Ankara'dayız. Ben Zafer ile evliyim. sürekli kavga ediyoruz. Boşanmaya kalkıyoruz. İlk aklımıza gelen insan Tarık ve Selçuk. eve geliyorlar gardolapları söküyorlar kamyonlara yüklüyorlar. Gideceği yere yolluyorlar. 3 gün sonra tekrar arıyoruz 'Biz barıştık' diyoruz. Bu 2 arkadaş tekrar bu kez montaja geliyorlar. Bir gün 'Yeter lan' dedi.

Canım arkadaşım seni iki kelimeye nasıl sığdıracağız ki?

 

En Son İki Gün Önce Gördüm

 

Tarık’ı seven herkesin başı sağ olsun. Şu anda hayatımın en zor anlarını yaşıyorum. Tarık için Tarık’ın vefatı için bir canlı yayın yapacağım hiç aklıma gelmezdi. Ama şimdi orada yatırıyor. Bu kalabalığı bu sevgi seli… 45 yıldır arkadaşım 16 yaşından beri tanıyorum. Çok büyük dostumdu. En son ölümünden iki gün önce evindeydim, oksijene bağlıydı. Beni görünce çok sevindi. ‘Tarık’cım ben geldim’ dedim. ‘Hoş geldin de geç geldin’ dedi. Su böreği götürdüm. Hiçbir şey yemiyordu, kestim ağzına verdim. İkinci lokmayı verdim ‘yok’ dedi. Bir tane daha yedirdim.

Tam çıkarken ‘Melek saatin çok güzelmiş’ dedi. Saat’e çok meraklıydı. Oturdum ayaklarını ovdum, çok hoşuna gitti. Tekrar vedalaşacakken ‘yine geleceğim’ dedim. ‘İki sene sonra gelirsin artık’ dedi. 61 yaşında değil bu yanlış bir bilgi 68 yaşındaydı. 1951 doğumlu. O çok şık yaşadı hayatı boyunca, güzel yaşadı ve çabuk yaşadı. Sanki acelesi varmış gibi çok çabuk yaşadı her şeyi. Eşi ona o kadar güzel baktı ki ona teşekkür borçluyuz. Çok seveni vardı, herkesin yüreğine dokundu. Kimseye kötülüğü yoktu, güzel adamdı ve güzel uğurlanıyor. Şu kalabalığa bakar mısınız? Hepimizin başı sağ olsun, layık olduğu şekilde uğurlanıyor Tarık.

 

Zafer Algöz

 

Tarık Abi bulunduğu yere enerji veren bir adamdı. Ani seyahat kararları alırdı. Sabah karşı 3'te beni arardı. 'Zafer hazırlan gidiyoruz', 'Nereye gidiyoruz', 'Fransa'ya'...

Çok komik küser, çok güzel barışırdı.

Bir gün Türkiye'de 3 aktör tanırım dedi. 'Biri Cüneyt Arkın, biri Müşfik Hoca, diğeri ben!' dedi.

"Abi ben ilk 10'a girer miyim" dedim, 'Haluk ile zaman zaman yer değiştiriyorsun' dedi.

Tarık abi müthiş adamdı. bizim arkadaşımızdı, kardeşinizdi. Ben ona "Reşat Tarık" derdim. Canım benim! kurban olurum! O Gülenay'ın her şeyiydi. Bizim de her şeyimizdi...

 

Tamer Karadağlı

 

Hepimizin başı sağ olsun.

O beni şoförü olarak kullanırdı. Ben konservatuardayken. Tarık abi geldi. 'Sen gel, benim arabayı çek' dedi. 'Çizersen ödetirim' dedi. Ben arabayı çektim. Sonra bana 'yukarıdan baktım, güzel kullanıyorsun. Bundan sonra benim arabaları sen çekeceksin' dedi.

Okulda belki hocam olmadı ama benim hocamdı. Çocuklar Duymasın'da onu taklit ediyordum. 'Ana'yı ondan aldım.

Bana çok şey kattı. Eminim birçok insana çok şey katmıştır. 30 küsür yıldır tanıyorum. Bu kadar koyacağını tahmin etmemiştim. Mekanı cennet olsun. İnşallah biz gittiğimizde arkamızdan Tarık Abi gibi güzel konuşulur. Adamın gidişi bile klas oldu.

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları:

 

2005 – Uyarca : Friedrich Dürrenmatt – İstanbul Devlet Tiyatrosu

2003 – Taraf Tutmak : Ronald Harwood – İstanbul Devlet Tiyatrosu

1998 – Ziyaretçi : Éric-Emmanuel Schmitt – Ankara Devlet Tiyatrosu

1997 – Ateşle Oynayan : Nihat Asyalı – Ankara Devlet Tiyatrosu

1996 – Resimli Osmanlı tarihi : Turgut Özakman – Ankara Devlet Tiyatrosu

1995 – Martı : Anton Çehov – Ankara Devlet Tiyatrosu

1993 – Patlat Bir Shakespeare : Semih Sergen – Ankara Devlet Tiyatrosu

1992 – Uyarca : Friedrich Dürrenmatt – Ankara Devlet Tiyatrosu

1989 – Yüzlerce Çiçek Birden Açtı : Tarık Buğra – Ankara Devlet Tiyatrosu

1988 – Fadik Kız : Orhan Asena – Ankara Devlet Tiyatrosu

1987 – Kılıç ve Ney : Turan Oflazoğlu – Ankara Devlet Tiyatrosu

1985 – Sırça Biblolar : Tennessee Williams – Ankara Devlet Tiyatrosu

1983 – Galile’nin Yaşamı : Bertolt Brecht – Ankara Sanat Tiyatrosu

1982 – Resimli Osmanlı Tarihi : Turgut Özakman – Ankara Sanat Tiyatrosu

1981 – Yunus Emre (oyun) : Recep Bilginer – Ankara Devlet Tiyatrosu

1980 – Kurban (oyun) : Güngör Dilmen – Ankara Devlet Tiyatrosu

1979 – Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi : Bertolt Brecht – Ankara Devlet Tiyatrosu

1978 – Eskicinin Tazesi : Federico Garcia Lorca – Ankara Devlet Tiyatrosu

1977 – Cimri : Moliere – Ankara Devlet Tiyatrosu

1977 – İki Kova Su : A.E.Gredianus’ – Ankara Devlet Tiyatrosu

1976 – My Fair Lady : Alan Jay Lerner – Ankara Devlet Tiyatrosu

1973 – İstanbul Efendisi : Musahipzade Celal – Ankara Devlet Tiyatrosu

  

Rol Aldığı Diziler:

 

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (4 Sezon, Ünal Kaplan, 2015-2018)

Bir Yusuf Masalı (Cevdet Paşa, 2014)

Ah Neriman (Tarık, 2014)

Avrupa Avrupa (2 Sezon, Ferdi, 2011-2013)

Dalgakıran (Nazif Bozdağlı, 2008)

Benim Annem Bir Melek (2. Sezon, Cahit Turuncu, 2008-2010)

Benden Baba Olmaz (Sami, 2007)

Bebeğim (2006)

Gümüş (Tarik (2005, 2005-2007)

Kurtlar Vadisi (2 Sezon, Testere Necmi, 2003-2004)

Nasıl Evde Kaldım (Ali, 2001)

Cinlerle Periler (Bölüm Oyuncusu, 2001)

Susam Sokağı (Sevimli Drakula, Tv Programı, 1989)

Evli ve Çocuklu (Ed ONeill Seslendirmesi, 1987)

Kurt ve Kuzu (1983)

 

Rol Aldığı Sinema Filmleri:

 

Hedefim Sensin (Adnan, 2018)

Bal Kaymak (Adem, 2018)

Kara Bela (Atılgan (Mafya, 2015)

Eyyvah Eyvah 3 (Edremit Bey, 2014

Bana Masal Anlatma (Timur, 2014)

Berlin Kaplanı (Cemal, 2012)

Sümela'nın Şifresi: Temel (Hıdır Yücesoy, 2011)

Eyyvah Eyvah 2 (Edremit, 2011)

Aşkın İkinci Yarısı (2009)

Orijinal Cinayet(ler) (Türkçe Seslendirme, 2008)

Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım (Savcı, 2007)

Kabadayı (Gölge, 2007)

Umut Adası (Hamdi, 2006)

Cumhuriyet (Ziya Hurşit Bey, 1998)

Bir Erkeğin Anatomisi (1996)

 

KAYNAKÇA: Tarık Ünlüoğlu (atv.com.tr, 19.02.2018), Tarık Ünlüoğlu (tiyatrolar.com.tr, 19.02.2018), Tarık Ünlüoğlu (diziler.com, 01.10.2019), Oyuncu Tarık Ünlüoğlu hayatını kaybetti (01.10.2019), Tarık Ünlüoğlu son yolculuğuna uğurlandı (ntv.com.tr, 03.10.2019), En acı veda! Tarık Ünlüoğlu son yolculuğuna uğurlandı (hurriyet.com.tr, 03.10.2019), Usta sanatçı Tarık Ünlüoğlu son yolculuğuna uğurlandı (ahaber.com.tr, 03.10.2019), Tarık Ünlüoğlu son yolculuğuna uğurlandı (cnnturk.com, 03.10.2019), Tarık Ünlüoğlu son yolculuğuna uğurlandı... (youtube.com, 03.10.2019), Tarık Ünlüoğlu (imdb.com, 29.09.2020), Tarık Ünlüoğlu (sinematurk.com, 29.09.2020), Tarık Ünlüoğlu (diziseti.tv, 29.09.2020), Tarık Ünlüoğlu (beyazperde.com, 29.09.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör