Warning: pg_query(): Query failed: ERROR: could not extend file "base/19886/898852": No space left on device HINT: Check free disk space. in /var/www/biyografya.com/public_html/_sys/classes/db.php on line 61

Warning: pg_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/biyografya.com/public_html/_sys/classes/db.php on line 62
Veda Yurtsever İpek - Biyografya

Veda Yurtsever İpek

Televizyon Oyuncusu, Dizi Oyuncusu, Tiyatro Sanatçısı, Oyuncu

Doğum
01 Ocak, 1969
Eğitim
Eskişehir Devlet Konservatuvarı
Burç

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. 1 Ocak 1969, Bingöl doğumlu. Eskişehir Devlet Konservatuvarı mezunu. Çocukluğu ve ilk gençliği, Bingöl, İstanbul ve Diyarbakır arasında geçti. Henüz çocukluk yıllarından itibaren hem tiyatro hem de oyunculuk konusunda ilgisi olan Veda Yurtsever İpek, o dönemde ailesinden aldığı harçlıklar ile Diyarbakır’da Devlet Tiyatrosuna giderek burada pek çok oyun izlemiştir. Oyuncu olmaya karar verdiği yıllarında aynı döneme denk geldiğini söylemektedir.

Ortaokul ve lise döneminde çalışmalarını sürdürmesine karşın üniversite döneminde oyuncu olma isteğini açığa çıkaran İpek, kararı ailesi tarafından hoş karşılanmamış olsa da Eskişehir’e gelerek oyunculuk üzerine eğitim almaya başlamıştır. Eskişehir’de oldukça zor şartlar altında olmasına karşın başarılı bir eğitim yaşantısı geçiren İpek, mezun olduktan sonra önce Bingöl daha sonra Diyarbakır’a geçmiştir.

Veda Yurtseven İpek, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Devlet Tiyatrosu ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda birçok oyunda oynadı. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda yönetmen yardımcılığı yaptı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuvar Tiyatro bölümünde eğitmen olarak çalıştı.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosunda aynı zamanda eğitmenlikte yapan Veda Yurtsever İpek, aynı dönem içerisinde dizi kariyerine de adım atmış, kısa süreli de olsa yapımlarda yer almaya başlamıştır. Son döneme baktığımızda Fatmagül’ün Suçu Ne gibi dizilerde yer alan oyuncu Kırgın Çiçekler dizisinde Nazan karakteri ile ekranlara gelmektedir.

 

Tiyatro Ödülleri:

 

"Yılın Kadın Sanatçısı" (İkinci Bölüm / Rotary Tiyatro Ödülleri 2016)

 

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:

 

Üç Kız Kardeş / Maşa 2013    

Küçük / Kadın 2013    

Kürklü Merkür / Düşes 2007  

İkinci Bölüm / Oyuncu

Yanık / Oyuncu

Vur / Yağmala / Yeniden / Korku ve Sefalet

 

Rol Aldığı Diziler:

 

Kırgın Çiçekler (Nazan, 2015-2018)

Beyaz Karanfil (Mine, 2014)

Fatmagül'ün Suçu Ne? (Ender, 2010-2011)

İki Aile (Handan, 2006)

 

Rol Aldığı Filmler:

 

Htr2b Dönüşüm (Özge, 2012)

Issız Adam (Escort Kadın, 2008)

Esrarlı Gözler (Zeycan, 2008)

 

KAYNAKÇA: Veda Yurtsever İpek (atv.com.tr, 06.02.2018), Veda Yurtsever İpek (diziler.com, 06.02.2018), Veda Yurtsever İpek (sinematurk.com, 06.02.2018), Veda Yurtsever İpek (dizibilgi.tv, 06.02.2018), Veda Yurtsever İpek (tiyatro.com.tr, 06.02.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/session) in Unknown on line 0