Cevdet Özkan

Mizah Yazarı

Doğum

Mizah yazarı. 1923, Tortum / Erzurum doğumlu. Rüştiye (ortaokul) mezunu olan Cevdet Özkan, ilk defa Erzurum’un haftalık mizah gazetesi olan Saksağan’da yazıları yazarak basın hayatında yer aldı. Mizahî röportajlar biçiminde kaleme aldığı yazılarıyla tanındı. Erzurum basınının usta mizah yazarı olarak sayılan Cevdet Özkan, yirmi üç yıl emek verdiği Vilayet Fen Memurluğu görevinden istifa ederek ayrıldı.

Mahlûklar Konuşuyor adını taşıyan birinci kitabı, ehil ve vahşi akla gelen bütün hayvanların, kendi felsefelerini tatlı bir söyleyişle dile getiren ilmî ve mizahî bir eserdir. Bu kitapta her hayvan, Fransız müellifi La Fontaine’in fabllarındaki gibi konuşturularak, her birine, evrenin yaratılış sebebi olarak atıfta bulunuldu. Perilerle Nasıl Konuşalım? adlı ikinci kitabı, konusu ve kaleme alınışı itibariyle yazarın uzun zaman psikiyatri, katalepsi ve spiritüalizmle meşgul olduğunu gösterdi

ESERLERİ:

Mahluklar Konuşuyor (Fabl), Perilerle Nasıl Konuşalım?

KAYNAK: Hikmet Barlıoğlu-Celal Yazıcı / Erzurum Matbuat Antolojisi (1963),  İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör