Cevdet Atmaca

Şair ve Yazar, Eğitimci

Doğum
23 Şubat, 1925
Eğitim
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü
Burç

Şair ve yazar, eğitimci. 23 Şubat 1925’te (nüfusta 1927, Balıkesir) Türklerin Bulgaristan’da yoğun olarak yaşadıkları  Deliorman bölgesindeki Silistre’nin Atmaca köyünde dünyaya gelmiştir. Henüz bir yaşını sürerken ailesiyle birlikte Balıkesir’e göç etmiştir.

Cevdet Atmaca,İlkokula Koca Müftü Ali Şuuri Efendi’nin Dar’ün Nafiya Medresesi yerinde Cumhuriyet’in başında kurulan Alişuri İlkokulunda başlar. Orta öğretime ilk adımını, 1944’de Doğumevi Pansiyonunda öğretim vermekte olan Balıkesir Lisesi’nde atar. Fakat daha önce girdiği Öğretmen Okulu sınavında başarılı olmuştur, haberi alır almaz liseyi bırakır, yatılı olarak Necati Öğretmen Okulu’na kaydını yaptırır.

Necati Öğretmen Okulunda Atmaca’nın Edebiyat Hocası Refik Fikret Sağnak’tır. Refik Hocanın Vazo adıyla yayımladığı bir de şiir kitabı vardır.

O yıllarda Necip Fazıl’ın çıkardığı Büyük Doğu dergisine “Bir Kır Gecesi” başlıklı bir şiirini gönderir. Şiir dergide yayınlanır.

Yeni Kaynak dergisinde yayımlanan röportajda Necati Öğretmen Okulunda okurken yayınlanan ilk şiirinin İstanbul’da Yaratış Dergisinde yayınlandığını belirtir (1945). Bu olayın daha fazla şiir yazma isteği ve kendine güven duygusunu kazana bakımından yaşamında önemli etkisi olduğunu belirtir.

Büyük Doğu’da yayınlanan bu şiirini,  7/7’lik hece ölçüsü ile yazmıştır Atmaca. Şiir, yirmili yaşlarını süren bir genç için oldukça oturmuş bir ritim duygusunu yansıtmaktadır.

Atmaca, Öğretmen Okulundan mezun olunca vakit yitirmeden Gazi Eğitim Enstitüsünün resim bölümüne kaydını yaptırır, 1950 yılında Resim öğretmeni olarak mezun olacaktır.

Öğretmenlik mesleğine, Yozgat’ın Boğazlayan ortaokulunda başlar Atmaca. Kısa bir süre sonra askere gider. Balıkesir’in Susurluk ilçesinde Yedek Subay olarak tamamlar askerliğini. Dönüşünde öğrencisi olduğu Necati Öğretmen Okuluna 1953 yılında resim öğretmeni olarak atanır. Aynı yıl da evlenir.

Öğretmen Okulları 1953 program uyarlamaları ardından eski köy enstitüleri ile birleştirilip İlköğretmen Okulu haline getirilirken, 1950’de kapatılan Necati Eğitim Enstitüsü de 1954 yılında yeniden açılır.

Çeşitli lise ve öğretmen okullarından sonra Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsünde sanat tarihi ve resim öğretmenliği yaptı. Necati Eğitim Fakültesi geleneği içinde Mahir Gürsel ile birlikte en uzun süre görev yapmış öğretmenlerdendir.

Şiirleri Büyük Doğu, Yaratış, Ülkü, Kaynak, Varlık, Dost gibi dergilerde yer almıştır.

 

ESERLERİ:

 

Umut veya Ahval Üzre (Mevlüt Koca ile birlikte, 1950), Güzel Acı (1957), Gecenin Penceresi (2011), Kar Yağıyordu (öykü) ve Ben Yoktum (şiir) - (Tek kitap halinde, 2014), Aç Kapını Ben Geldim (2016).

 

KAYNAKÇA: Cevdet Atmaca / Bir Kış Gecesi  (Büyük Doğu, Sayı 1, Cilt 13, 25 Ocak 1946, s,16), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) - Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), İbrahim Oluklu (19.11.2018), Ali Türer / Nef Tarihinden Bir Öğretmen – Resmini Sözcüklerle Yapan Şair: Cevdet Atmaca  (İbrahim  Oluklu arşivi, 20.08.2020).

BİR KIŞ GECESİ

Mevsim veda ederken beldenin bir ucundan

Saçıldı gam, gecenin gölgeli avucundan

Gönüllerin ağına, gönüllerin ağına

Rüzgâr bir bestesidir hülyalı uykuların

Ve bin bir oya işler örtüsüne suların

Atılır kucağına, atılır kucağına

Silindi mavilikten altın gözlü yıldızlar,

Şimdi göğsünde sedef tomurcukları kızlar.

Muhabbet başlarında, muhabbet başlarında

Saat zamanın nabzı gibi vurdukça çın çın

Bir hayal dolaşmada hazzını bulmak için

Kaldırım taşlarında, kaldırım taşlarında

 

(Büyük Doğu, Sayı 1, Cilt 13, 25 Ocak 1946, s,16)

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör