Ünsal Çankaya

Savcı, Hakim, Hukukçu

Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, Hâkim, Cumhuriyet Savcısı, Şair. Yargı Teşkilatında beşinci bölgeden sırasıyla görev yapıp, 1997 yılında atandığı Birinci Bölge'de o yıla dek görev yapan En Genç ve İlk Kadın Adalet Komisyonu Başkanı ve bu görevden ilk ve tek istifa eden oldu.

1958, Suvermez Köyü, Emirdağ / Afyonkarahisar doğumlu. DDY memuru baba, ev hanımı anne ve beş kardeşin ortancası. Aynı ilde Sahip Ata İlkokulu, Şemsettin Karahisari Ortaokulu ve Afyon Lisesi sonrası Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni  1982 yılında bitirdi, 1983 yılında sınavla kazandığı hâkim adaylığına Ankara'da başlayıp tamamladı ve 1985 yılında o zaman henüz ilçe olan Bartın'da Cumhuriyet Savcısı olarak göreve başlayıp 1988 yılına dek çalıştı. Sonra önce Mardin iline bağlı iken 1989 yılında il olan Batman’a bağlanan  Gercüş ilçesinde iki buçuk yıl Cumhuriyet Savcısı olarak çalıştı. 1990 yılından sonra sırasıyla Eskişehir ili Sarıcakaya ilçesinde dört yıl, Sivrihisar ilçesinde üç yıl ve Kocaeli ili Gebze ilçelerinde on altı yıl hâkim olarak çalıştı. 2013 yılında emekli oldu. Halen Gebze'de yaşamaktadır. Evli, bir çocuk annesidir.

Ünsal Çankaya’nın ilk yayınlanan şiiri “Vasiyet”adını taşır ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1982 Yılı Ceride-i Kantar Dergisi’nde yer aldı. 2006 yılından bu yana şiirleri, öyküleri ve yazıları Afrodisyas Sanat, Akatalpa, Bireylikler, Ekin Sanat, Emirdağ Vakfı Kültür Sanat Dergisi, Hukab Dergi, Kurşun Kalem, Mühür, Sarmal Çevrim, Sincan İstasyonu, Sunak, Şiiri Özlüyorum, Tmolos Edebiyat adlı basılı dergilerde ve Adalet Org, Gerçek Edebiyat, Sol İtiraz internet sitelerinde ve Afyon Denge Gazetesi’nde yayımlandı, yayımlanıyor… Hece ölçüsüyle yazdığı şiirlerde Aykız mahlasını kullanmıştır. Kadı Burhaneddin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisinde dokuz,  Hukukçu Şairler Seçkisi içinde bir ve Şükrü Türkmen tarafından hazırlanmış Çavuşlu Sülalesi ve Suvermez Köyü adlı alanında ilk sayılabilecek iki araştırma ve belgeye dayalı folklorik kitap içinde yazıları ve şiirleri ile yer aldı.          Avuçlarımda Kına, Aykız’ın Ağıtları, Aykız’ın Dilinden, Telkâri, Değinmeler ve Haikumsallar adlı hazırlanmış şiir, deneme ve öykü dosyaları kitaplaşacakları günü beklemektedir.

KAYNAKÇA: Ünsal Çankaya (sukrukirkagac.blogspot.com.tr, 16.01.2018), Ünsal Çankaya (linkedin.com, 16.01.2018), Veysel Gültaş tarafından derlenmiş Ocak 2014’te 3.Baskısı yapılan TBB.238 Numaralı Kadı Burhaneddin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi, TBB’nin Mayıs 2012 tarihli Hukukçu Şairler Seçkisi, Şükrü Türkmen’e ait 2014 yılında ilk baskısı yapılan Çavuşlu Sülalesi Kitabı, Şükrü Türkmen’e ait 2015 yılında ilk baskısı yapılan Suvermez Köyü Kitabı, Afyon Denge Gazetesi 2014-2015 yılı içindeki yedi nüsha ve İnternet üzerindeki Adalet Org, Gerçek Edebiyat ve Sol İtiraz isimli hukuk, edebiyat ve kültür siteleri. Ünsal Çankaya (Bilgi teyidi, 18.01.2018).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör