Ünsal Çankaya

Savcı, Hakim, Hukukçu, Şair

Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, Hâkim, Cumhuriyet Savcısı, Şair. 1958, Suvermez Köyü, Emirdağ / Afyonkarahisar doğumlu. DDY memuru baba, ev hanımı anne ve beş kardeşin ortancası. Aynı ilde Sahip Ata İlkokulu, Şemsettin Karahisari Ortaokulu ve Afyon Lisesi sonrası Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1982 yılında bitirdi, 1983 yılında sınavla kazandığı hâkim adaylığını Ankara'da başlayıp tamamladı ve 1985 yılında o zaman henüz ilçe olan Bartın'da Cumhuriyet Savcısı olarak göreve başlayıp 1988 yılına dek çalıştı. Sonra önce Mardin iline bağlı iken 1989 yılında il olan Batman’a bağlanan Gercüş ilçesinde iki buçuk yıl Cumhuriyet Savcısı olarak çalıştı. 

1990 yılından sonra sırasıyla Eskişehir ili Sarıcakaya ilçesinde dört yıl, Sivrihisar ilçesinde üç yıl ve Kocaeli ili Gebze ilçelerinde on altı yıl hâkim olarak çalıştı. 2013 yılında emekli oldu. Halen Gebze'de yaşamaktadır. Evli, bir çocuk annesidir. Yargı Teşkilatında beşinci bölgeden sırasıyla görev yapıp, 1997 yılında atandığı Birinci Bölgede o yıla dek görev yapan En Genç ve İlk Kadın Adalet Komisyonu Başkanı ve bu görevden ilk ve tek istifa eden oldu.

Ünsal Çankaya’nın ilk yayınlanan şiiri “Vasiyet” Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1982 Yılı Ceride-i Kantar Dergisi’nde yer aldı. 2006 yılından bu yana şiirleri, öyküleri ve deneme ve güncel olaylara ilişkin yazıları yurt içinde yayınlanan Afrodisyas Sanat, Akatalpa, Bireylikler, Edebiyat Nöbeti, Ekin Sanat, Eliz Edebiyat, Emirdağ Vakfı Dergisi, Hukab Dergi, Kıyıdili, Kurşun Kalem, Maraşantiya, Mühür, Patika, Sarmal Çevrim, Sincan İstasyonu, Sunak, Şiiri Özlüyorum, Tmolos Edebiyat, Üvercinka ve yurt dışında da Avusturya-Viyana'da çıkan Tuna Dergi adlı basılı dergilerde ve Adalet Org, Afyon Kültür Sanat, Gerçek Edebiyat, Pelerin Fanzin, Sol İtiraz, Süje E Dergi internet sitelerinde ve Afyon Denge Gazetesinde yayımlandı, yayımlanıyor.

Tüm yayınlanmış yazı ve şiirlerini kitaplaşma öncesi arşiv niteliğinde, kendisine ait AYIŞIĞINDA GECE başlıklı blog adresinde (https://www.blogger.com/profile/10429255592172918553)  toplamıştır.

Kimi şiirlerinde kendisine Aykız olarak seslenmektedir. TBB'nin Hukukçu Şairler Seçkisi içinde bir, Veysel Gültaş tarafından derlenen Kadı Burhaneddin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisinde on altı, yine aynı yazarın Tefo ve İnsan kitabı içinde bir, Şükrü Kırkağaç tarafından yazılan Derinden başlıklı Şiiri Özlüyorum Dergisi ilk yüz bir sayıdan seçilen şiirler içinde bir şiiri ve Şükrü Türkmen tarafından hazırlanmış Çavuşlu Sülalesi ve Suvermez Köyü adlı alanında ilk sayılabilecek iki araştırma ve belgeye dayalı folklorik kitap içinde yazıları ve şiirleri ile yer aldı.

18 Mart-18 Nisan 2021 tarihleri arasında Ankara - Çankaya Belediyesi Kültür faaliyeti olarak düzenlenen fotoğraf sergisini kalıcı kılan bir kültür yayını olarak 2021 Mart ayında çıkan İbrahim Demirel Objektifinden Şiirin Yüzleri Ankara Fotoğraf albümü içinde bir şiiri ve yüzü ile yer aldı.

İran- Tebriz' de yayımlanan “Honar ve Eghtesad”(Sanat ve Ekonomi) dergisi, 5.sayıda, “Türk Kadın Şairleri” özel sayısı, birinci bölüm içinde AYIŞIĞIM UNUTMASIN başlıklı şiiri Moctaba Nahani tarafından Farsçaya çevrilerek yayımlandı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından edu tr uzantılı resmi web sayfasında yayımlanan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğünde Şair Türkan Ateş hakkındaki maddenin Kaynakça kısmında adından ve yazısından söz edildi.

Şair Ali Asker Barut tarafından yazılan Kalbim, Cümle Şairler Bahçesi adlı kitapta şiiri için bir değerlendirme ve kapak görselinde yüzüyle yer aldı.

Avuçlarımda Kına, Aykız’ın Dilinden, Telkâri, Değinmeler ve Haikumsallar adlı hazırlanmış şiir, deneme ve öykü dosyaları HEPSİ BU adlı büyük dosya başlığı içinde kitaplaşacakları günü beklemektedir.

KAYNAKÇA: Şükrü Kırkağaç blog sayfası, Veysel Gültaş tarafından derlenmiş Ocak 2014’te 3, Mart 2020'de 4, Mayıs 2021'de 5. Baskısı yapılan Kadı Burhaneddin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi, TBB’nin Mayıs 2012 tarihli Hukukçu Şairler Seçkisi, Şükrü Türkmen’e ait 2014 yılında ilk baskısı yapılan Çavuşlu Sülalesi Kitabı, Şükrü Türkmen’e ait 2015 yılında ilk baskısı yapılan Suvermez Köyü Kitabı, Ali Asker Barut, Kalbim; Cümle Şairler Bahçesi Kitabı, Afyon Denge Gazetesi 2014-2015 yılı içindeki yedi nüsha ve Çankaya Belediyesi Kültür Yayını Şiirin Yüzleri Ankara 2021 Fotoğraf Albümü ile İnternet üzerindeki Adalet Org, Gerçek Edebiyat, Pelerin Fanzin, Süje E- Dergi ve Sol İtiraz isimli hukuk, edebiyat ve kültür siteleri, Ahmet Yesevi Üniversitesi resmi web sayfası, Ünsal Çankaya'ya ait Ayışığında Gece adlı blogger bloğu ile yine Ünsal Çankaya'ya ait Twitter, Facebook ve İnstagram ve Linkedin sayfaları ile Ünsal Çankaya ( Bilgi teyidi:16.9.2022).

GÖLGESİNDEN KAYBOLAN

neredeyse çocuktum, masallara inanan

her masalın sonuyla delice mutlu olan

 

o beyaz atlı prensti,

atıyla gelmemişti

sevdim,

seviyorum,

seveceğim dedi

gösterdi;

gökyüzünü kaplıyordu elleri

 

masal âşıkların yeryüzü temsiliydi

prensestim, uykulardan uyandım

anlattığı her masala inandım

öğle vaktini kucaklıyordu zaman

arkasına koşuyordum durmadan

 

uzundu uzun; bir ömre bedel gibi

upuzun bir aşkın gölgesiydi

aşk için söyledikleri

 

hem sabah hem de akşam

boyunu aşıyordu bu aşk

uzun uzun anlatsa da

kısaydı masal

 

aşktı, mutlu başlardı

mutlu yaşanacaktı

hiç bitmeyecekti

öyle demişti

 

yine inandım

 

güneş battı

ay çıktı!

 

Gebze, 02.11.2014

Akatalpa, Sayı: 181, Ocak 2015

 

SÜRGÜN UÇURUMDUR

uzaklarda bulutlar

bir bir savruluyor karanlıklara

ah bu fırtına, yakıyor yıldızları

her şimşek çakımında

mıhlayarak semaya

yaksa da gemileri yakmasa da

farketmiyor yaşamdan sürgün için

bozkır da, çöl de, denizin kıyısı da

yapayalnızlığı oturur kutuplarda

bozkır onu değil ıssızlığı ağırlar güneşin yamacında

çakırdikenlerinin savruluşuyla

deniz ayışığı sarar kollarına ufukta

güneşi savmadan daha ardına

çöl kumundan geçmez

kutup buzundan

dokunduğunda

ama yine de akşam olur

hem akşamın hüznü her yerde aynı

evli evine, köylü köyüne, deve çölüne

umarsız dönerler sevdiklerine

sürgün uçurumdur, savurur umudunu

tutup kendi asılır sesinin yankısına

ne bozkırın uçsuzluğu tabacıklanır

ne denizin bucaksızlığı bozulur

haykırdığında

 

 Gebze, 26.08.2013

 

Akatalpa, Sayı: 170, Şubat 2014

OLMADI GAZELİ

Çiçek dalında güzelken söze itimat olmadı

Kavim kardaş beraberken nifak oldu tad kalmadı

Fariside gülzâr idim arabi gülzâr olmadı

Dalımdayken kopardılar gülüme gülzâr kalmadı

 

8.1.2013. Ü. ÇANKAYA.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör