Ayşe Selen

Oyuncu, Çevirmen, Yazar

Doğum
01 Mayıs, 1955
Ölüm
30 Aralık, 2017
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü
Burç

Oyuncu, senarist, yazar, çevirmen (D. 1 Ocak 1955, İstanbul – Ö. 31 Aralık 2017, İstanbul).  Oyuncu yazar ve çevirmen Şahsuvar Aktaş eşidir. Eğitim hayatını İstanbul Avusturya Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olarak tamamlayan Selen, çok sayıda tiyatro oyununda sahne aldı.

Aralarında Kapalı Çarşı, Leyla ile Mecnun, Aşk Yakar, Doktorlar, Gülpare, Kavak Yelleri ve Çoban Yıldızı gibi dizilerin yer aldığı bazı televizyon dizilerinde de rol alan Ayşe Selen, beyaz perdede de dört filmde rol aldı.

1982 yapımlı Faize Hücum, 1995 yapımlı Böcek, 2008 yapımlı Usta ve 2010 yapımlı El Yazısı adlı sinema filmlerinde rol alan Selen’in  yayımlanmış  dört kitabı bulunuyor.

Ayşe Selen, Akciğer kanseri nedeniyle 30 Aralık 2017 günü İstanbul’da yaşamını yitirdi. Selen’in cenazesi, ertesi gün Şişli Camisi’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi..

Selen’in cenaze törenine katılan sanatçı dostları gözyaşlarını tutamadılar. Ayse Selen'in oğlu Selim Selen ve eşi Şehsuvar Aktaş cenazede taziyeleri kabul etti. 62 yaşında yaşama veda eden Ayse Selen'in 29 yıllık eşi ve aynı zamanda tiyatrocu olan Şehsuvar Aktaş 'Bu kadar kısa sürede vefat etmesi bizi yasa boğdu, tedavi uygulamaya vaktimiz olamadı' dedi.

Cenazede taziyeleri kabul eden ve eşi Ayşe Selen'in ardından gözyaşı döken Şehsuvar Aktaş, eşi ile son olarak 'Aşk, ayrılık ve başka şeyler' adlı tiyatro oyununu sahneye koyduklarını belirterek  'Lanet olsun, oyunumuza o ismi ben koydum, 'aşk, ayrılık ve başka şeyler,' bu başka şeyler ölümmüş, keşke bu ismi koymasaydım, sanki bu vefat olacakmış gibi bu ismi koymuşum, çok üzgünüm, 29 yıldır evliyiz ve hiç bir birimizden ayrılmadık' dedi.

Ayşe Selen, 2000 yılında Şehsuvar Aktaş’la birlikte kurduğu TiyatroTem’de “Aşk, Ayrılık ve Başka Şeyler” isimli oyunu sergilemeye devam ediyordu. Şehsuvar Aktaş, 21 Kasım 2017’de Instagram hesabından şu mesajı paylaşarak oyunu iptal ettiklerini duyurmuştu: “Ayşe Selen’e konan zatürree teşhisi nedeniyle 29 Kasım’da ‘Aşk, Ayrılık ve Başka Şeyler’in gösterimi iptal edilmiştir. Nekahet döneminden sonra en kısa süre içerisinde buluşmak dileğiyle, sağlıkla.”

KİTAPLARI:

TELİF: Tiyatro Oyunları Sözlüğü 3 - Yabancı Oyunlar Antolojisi (2003), Tiyatrotem Oyunları -3 / Gündüz Niyetine - Sezonun Kabusu (2014, Şahsuvar Aktaş ile).

ÇEVİRİLERİNDEN BİRKAÇI: Zincire Vurulmuş Übü (Alfred Jarry’den, 2010, Şahsuvar Aktaş ile), Dönüş Yolu (Erich Maria Remarque’den), Toplu Oyunları-2 / Hamburg Prensi - Küçük Katherine (Heinrich von Kleist’den, 2011).

KAYNAKÇA: Ayşe Selen kimdir? Ünlü Tiyatro sanatçısı Ayşe Selen hayatını kaybetti (sozcu.com.tr, 30.12.2017), Keşke bu ismi koymasaydım Ünlü sanatçı Ayşe Selen, bugün son yolculuğuna uğurlandı (31.12.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör