Müzisyen, şarkı sözü yazarı, şair, arabesk sanatçısı (D. 1953, Adıyaman – Ö. 15 Aralık 2017, İstanbul). Genç yaşta İstanbul`a geldi. Askerdeyken yazdığı "Tanrım Beni Baştan Yarat" şiiri daha sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelendi ve Emel Sayın`ın parçayı okumasıyla Ali Tekintüre de tanınmaya başladı.

1978 yılında “Dilek Taşı” sinema filmi için sözlerini yazdığı 'Dilek Taşı' şarkısı Gülden Karaböcek'e şöhretin kapılarını açtı. Hemen ardından sözlerini yazdığı "Sürünüyorum" adlı şarkı statlarda marş oldu.

Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy gibi dönemin ikon isimleriyle çalışan Ali Tekintüre, birçok unutulmaz şarkıya imza attı. 'Dilek Taşı'ndan başka 1985 yılında 'Duyar mısın Feryadımı' adlı şarkının aynı adlı sinema filmi çekti. Yazdığı "Gitme" parçası 1987`nin en meşhur parçalarından biri oldu. Yaklaşık 1500 eseri kaset ve CD`ler de okundu. Ayrıca 10 şiir kaseti vardır.

Uzun süredir kanser tedavisi gören Ali Tekintüre,  15 Aralık 2017 günü İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Ali Tekintüre’nin 40 yıllık dostu Ahmet Selçuk İlkan, dostunun kaybının ardından duygularını şöyle ifade etti:

“Ülkenin şarkılarının haritasını beraber çizdik. Birlikte yazdık çalıştık. Güzel şarkılar ülkeye kazandırdık. Şair olarak yazar olarak yol arkadaşımdı. Gönül arkadaşımdı. Hayatta birbirimize inandığımız dostumdu. Ne yazık ki kaybettik.”

KASET ve CD’LERİNDEN BAZILARI:

Arabeskçi, Bir Avuç Gözyaşı, Canım Dediklerim, Çağırma Beni, Hangimiz Sevmedik?, Sen Hep Benimsin, Sevsen Ne Olurdu?, Şarkı Tadında, Şiir ve Müzik, Üzülme, Yaşamaya Geç Kaldım.

KAYNAKÇA: Arabesk'in hafızası Ali Tekintüre öldü (yenisafak.com, 15 Aralık 2017), Ali Tekintüre Şarkıları (www.izlesene.com - http://www.alitekinture.com  - https://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Arabeskci/301418 -

http://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Arabeskci/19506 -

http://www.aveamuzik.com/album/Ali_Tekinture/1990/Arabeskci/10764, 15 Aralık 2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör