Rıza Sarraf

İş Adamı

Diğer İsimler
Reza Zarrab

Azeri kökenli iş adamı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmeden, İran vatandaşlığındaki adı Reza Zarrab idi. Türk şarkıcı Ebru Güneş’in kocası. 1983'te İran'ın Tebriz kentinde doğdu. Eğitimini Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de tamamladı ve ailesinden izinden giderek çocuk yaşta ticarete atıldı. Bir süre ailesiyle birlikte Dubai'de yaşadı. Kuyumculuk, deniz ve petrol ticareti başlıca iş alanlarıydı.

23 yaşındayken Türkiye'ye yerleşti. Kapalıçarşı'da mücevher işlemeciliği yaptı, Yalova'da bir tersane kurdu. Ardından demir-çelik ve inşaat sektörlerinde yatırımlar yaptı. 2008'de kurduğu Royal Denizcilik A.Ş. kısa sürede faaliyet alanını genişletti, uluslararası altın ticaretine da başlayarak bir holdinge dönüştü.

Pek dikkat çekmeden birkaç yıl içinde servetine servet katan Rıza Sarraf, şarkıcı Ebru Gündeş'le yaptığı evliliğin ardından Türk kamuoyu tarafından tanınmaya başladı. Şarkı sözleri yazan, hatta Sibel Can ve İbrahim Tatlıses'e şarkılar veren Sarraf, kendisinden 10 yaş büyük Gündeş'le de bu sayede tanışma fırsatı buldu.

2010 yılında evlenen çiftin 1 yıl sonra çocukları oldu. Türk vatandaşlığına geçerek Rıza Sarraf adını alan Zarrab, o dönemde işadamı kimliğinden çok bir magazin figürü olarak gündemdeydi. Eşine aldığı pahalı hediyeler hemen her gün gazete sütunlarında yer alıyordu. Kanlıca'daki 26 milyon liralık yalı, Bodrum'da 1.8 milyon liralık yazlık, 1 milyon liralık Aston Martin marka otomobil ve 800 bin lira değerindeki "Dutyfree" adlı yarış atı bunlardan bazılarıydı...

17 Aralık 2013, Rıza Sarraf için bir kırılma noktasıydı. Yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla gözaltına alınan isimlerden biri de oydu. Tutuklandı, 70 gün cezaevinde kaldı. Yüzlerce hakim-savcının ve binlerce emniyet mensubunun görev yerlerinin değiştirildiği bir süreçte tahliye edildi ve bu karar çok tartışıldı.

O dönem her gün internette yayınlanan usulsüz dinleme kayıtlarında adı sık sık karşımıza çıkan Sarraf'ın "O...... ile memurun bahşişi işin başında verilir" cümlesi hafızalara kazındı.

17 Aralık soruşturması takipsizlikle kapansa da Sarraf hakkındaki suçlamalar bitmek bilmedi. İran'da "dünyada fesat çıkarmak" suçundan idama mahkum edilen işadamı Babek Zencani ile ortak olduğu iddiaları, Zencani'nin Sarraf'a "Reisim" diye hitap etmesi ve ikilinin İran'a yönelik uluslararası ambargonun kırılmasında en önemli iki aktör olduğu yönündeki bulgular, Sarraf'ı gündemde tutmaya devam etti.

Sarraf bu iddiaları hep reddetti ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri 8 Ağustos 2014 tarihli raporlarında İran ile Türkiye arasındaki gizli altın ticaretini bu iki ismin yürüttüğünü belirtti. Sarraf, daha bu iddiaların üzeri soğumadan ABD'ye giderek, kaçınılmaz sonu kendisi hazırlamış oldu.

Sarraf, ABD yargısı ile anlaşmaya gitti ve davada sanık değil, tanık oldu. Geçen hafta mahkemedeki itiraflarıyla tekrar gündeme oturdu. Bu arada Türkiye'de de Sarraf'ın mallarına el konuldu. Kanlıca'daki bitişik iki yalıyı usülsüz şekilde birleştirdiği ve kaçak kat çıktığı iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Sarraf hakkında son duruşmada "zorla getirme" kararı çıkmıştı.

KAYNAK: ABD'de tutuklanan Reza Zarrab kimdir? (Cnnturk.com, 03.12.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör