Şükrü Kızılot

İktisat Profesörü, Araştırmacı Yazar, Akademisyen, Gazeteci

Doğum
Ölüm
22 Ağustos, 2017

Ekonomi profesörü, akademisyen, gazeteci, vergi hukuku ve mizah yazarı (D. 1956, Çorum – Ö. 22 Ağustos 2017). Maliye Bakanlığı'nda 8 yıl çalıştıktan sonra Adana İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, ardından Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Fakültesi'nde asistan olarak göreve başladı.

Kızılot, Gazi Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyeliği görevini ve aynı üniversitede Maliye ve Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nü yürüttü. 2012 yılında 32 yıldır eğitim verdiği Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden emekli oldu. Ayrıca ODTÜ İktisadi İlimler Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 

1988-1992 yılları arasında PETKİM Holding'de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1999 yılında ''Doruktakiler'' Özel Bilim Ödülünü alarak ''Yılın Bilim Adamı'' seçildi. Maliye Bakanı olduğu dönemde Adnan Kahveci'nin danışmanlığını yürüttü.

Yapmış olduğu çalışmalar nedeniyle, 1999 yılında Nokta Dergisi'nin "Doruktakiler Özel Bilim Ödülü"nü alarak "Yılın Bilim Adamı" seçilen, Gazi Üniversitesi'nin 80. yılında da "En Başarılı Bilim Adamı" ödülünü aldı.  

 Türkiye’nin önde gelen vergi uzmanlarından Prof. Dr. Şükrü Kızılot, tedavi görmekte olduğu Ankara Güven Hastanesinde 22 Ağustos 2017 günü yaşamını yitirdi. Kızılot için Kocatepe Camisi'nde ikindi namazını müteakip cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine eşi Zuhal Kızılot, çocukları ve yakınlarının yanı sıra Maliye Bakanı Naci Ağbal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, DSP eski Genel Başkanı Masum Türker, eski bakanlardan Abdülkadir Aksu, Hikmet Sami Türk, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ile meslektaşları ve vatandaşlar katıldı.

Kızılot'un tabutunun üzerine Türk bayrağı ve Fenerbahçe forması konuldu. İkindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, Kızılot'un cenazesi araca alındı. Kızılot'un cenazesini taşıyanlar arasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da yer aldı. Törenin ardından, Kızılot'un cenazesi Gölbaşı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

En son Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin 2017 yılı Altın Kalem Ödülleri'nde ''Özden Alpdağ Özel Ödülü''ne layık görülen Prof. Kızılot, 1989 yılından beyin kanaması geçirdiği 2014 yılına kadar Vergi ve muhasebe konularıyla ilgili olarak 58 cilt kitabı, 8 adet mizah kitabı, 4000 civarında da makalesi yayımlanmıştır.

Türkiye'de vergi denilince akla gelen ilk isim olan Prof. Dr. Kızılot, ilk vergi kitabını 21 yaşında yazmıştı. Kızılot, ilk kitabının ilginç öyküsünü şöyle anlatmıştı:

O zaman henüz 21 yaşındaydım. Bir kitapçıya gidip kendimi tanıttım ve birkaç kitabımı verip incelemesini rica ettim. Adam bir bana bir kitaba baktı ve kabul etmedi. İkinci kitapçıdan da aynı tepkiyi aldım. Kitabımı konsinye olarak dahi raflarına koymuyorlardı. Üçüncü kitapçıya gittiğimde ‘‘Şükrü Kızılot'un oğluyum, babam böyle bir kitap yazdı, işleri çok yoğun dağıtımı ben yapıyorum’’ diyerek kendimi tanıttım. Kitapçı ilk etapta rafına 10 tane koymayı kabul etti. Sorun çözülmüştü.

Artık yazdığım her yeni kitabı ‘‘babam yazdı’’ diyerek kitapçıya satıyordum. Bir gün kitaplarımı satan kitabevinin sahibi babamla tanışmak istedi, kendisine vergiyle ilgili önemli bir konuda danışmak istediğini söyledi. Sorusunu benim yanıtlayabileceğimi söyledim, şaşırdı. Bu arada yayınlanan kitap sayısı 7'yi bulmuştu. Türkiye'de İnşaat Muhasebe Sistemi'ni kuran kişiyim. Bu kitabı kitapçıya götürdüğümde artık Şükrü Kızılot olduğumu açıkladım”.

ESERLERİ:

EKONOMİ-VERGİ HUKUKU: İnşaat Muhasebesi Vergilendirilmesi ve Hukuku, Şirketler Muhasebesi Vergilendirilmesi ve Hukuku (5 Cilt), Servet Beyanı ve Uygulaması, Vergi Uygulamasında Ortalama Kar Hadleri, Vergi Güvenlik Önlemleri, Gelir Vergisi Kanunu ve Uygulaması (6 Cilt), Kurumlar Vergisi Kanunu ve Uygulaması (5 Cilt), Vergi Usul Kanunu ve Uygulaması (8 Cilt), Vergi Uyuşmazlıklarıyla İlgili Danıştay Kararları ve Özelgeler (8 Cilt), Memleketimden Vergi Manzaraları (2 Cilt), Vergi Hukukunda Örtülü Kazanç ve Örtülü Sermaye, Gayrimenkul Rehberi (Ekrem Sarısu, Sezgin Özcan, Av.Zuhal Kızılot ile birlikte), Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları, AB Yolunda Mali Dünyamız (Doç.Dr. Cem Kılıç ve Okan Müderrisoğlu ile birlikte), Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi (Prof. Dr. Metin Taş ile birlikte), Kaçakçılık Suçları ve Naylon Fatura İhtilafları, Katma Değer Vergisi Kanunu ve Uygulaması.

MİZAH: Kiraz Kedi'nin KDV'si, Askerliğini Yapmayan Kadın, Patlıcanın Dalkavuğu, Palyaçonun Gözyaşları, Deve mi Kuş mu, Kaynana Vergisi, Çengelli İğne, Melek mi Kaz mı?

KAYNAKÇA: Prof. Dr. Şükrü Kızılot hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 22.08.2017), Şükrü Kızılot hayatını kaybetti - Şükrü Kızılot kimdir? (sabah.com.tr, 22.08.2017),  Prof. Dr. Şükrü Kızılot Ankara'da toprağa verildi (AA – ntv.com.tr, 23 Ağustos 2017).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör